Постанова № 39651336, 02.07.2014, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
521/9162/14-п
Номер документу
39651336
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

521/9162/14-п

3/521/3432/14

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2014 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого Іщенко О.В.

при секретарі Анічкіній О. О.

прокурора прокуратури міста Одеси Стаценка В. М.

представника Південної митниці Міндоходів Ткаченка О. В.

представника ОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу № 0316/50003/14, що надійшла 10 червня 2014 року з Південної митниці Міндоходів, відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкаючого: АДРЕСА_1, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2014 року о 09 годині 40 хвилин у оглядовому залі «Приліт» Міжнародного аеропорту «Одеса» в зоні діяльності митного поста «Одеса-аеропорт» Південної митниці, проходив митний контроль громадянин України ОСОБА_3, який прибув з Туреччини до України літаком «В-737» авіакомпанії «Турецькі авіалінії», рейсом № 465 сполученням «Стамбул-Одеса».

Формою проходження митного контролю ОСОБА_3 обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

Після перетину громадянином України ОСОБА_3 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу інспектора митниці пред'явити наявні у нього валютні цінності, громадянин ОСОБА_3 надав наявну при ньому готівку іноземну валюту. Після перерахунку валюти було встановлено, що загальна сума складає 52000 доларів США.

Тобто, громадянин України ОСОБА_3 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки він формою проходження митного контролю обрав проходження через таку зону (коридор) та у нього під час проведення митного контролю було виявлено іноземну валюту в сумі 52000 доларів США, що перевищує встановлені законодавством України обмеження для переміщення через митний кордон України по «зеленому» коридору.

Отже, ОСОБА_3 не мав законних підстав та дозвільних документів на переміщення через митний кордон України 38300 доларів США, що перевищує дозволену для переміщення суму.

На підставі вказаних обставин відносно громадянина ОСОБА_3 було складено протокол про порушення митних правил №0316/50003/14 за ст. 471 МК України.

До суду у призначений час з'явився ОСОБА_3 який пояснив суду, що умислу на порушення митних правил у нього не було та надав суду письмові пояснення з яких вбачається, що він не здійснив в установленому законом порядку декларування валютний цінностей, по тій причині, що йому не було надано належної інформаційної підтримки з питань митного оформлення з вини працівників митниці, а також враховуючи відсутність необхідної та достатньої інформації про митні правила. Крім того, лінію відповідної зони митного контролю він перетнув лише коли його повели до службової кімнати для оформлення протоколу про порушення правил митного контролю. Також, причиною не здійснення митного оформлення цінностей була втома із-за тривалого перельоту, у зв'язку з чим він взагалі забув про необхідність відповідного декларування валютних цінностей.

Прокурор прокуратури міста Одеси та представник Південної митниці Міндоходів у суді подання підтримали та вважали, що вина ОСОБА_3 доведена повністю матеріалами справи.

Вислухавши думку прокурора прокуратури міста Одеси, представника Південної митниці Міндоходів правопорушника та його представника, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_3 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежене законодавством України.

Згідно «Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України", затвердженої постановою НБУ від 27 травня 2008 року № 148 (зі змінами) фізична особа може ввозити чи вивозити з території України без подання відповідних дозвільних документів готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро.

У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137 «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контрою товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також опадоткуваню на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборони або обмежень. Згідно з п.1.9 даних правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - «зеленим» чи «червоним» коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином «зеленого» коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору.

Згідно ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.

Крім викладеного, відповідно до ст. 4 п. 57 МК України, до товарів віднесено, зокрема, валютні цінності тобто іноземну валюту. Питання щодо обмеження ввезення на митну територію України та вивезення за її межі валютних цінностей, порядку переміщення їх через митний кордон та визначення граничних сум, які підлягають письмовому або усному декларуванню, регламентовані ст. 197 МК України та Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 27 травня 2008 року №148.

Згідно п.1 ч.2 даної Інструкції, фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.

Пунктом 7 ч. 2 даної Інструкції, фізична особа, юридична особа несуть відповідальність за недекларування готівки і банківських металів, що переміщують через митний кордон України, відповідно до законодавства України.

Таким чином, відповідно до законодавства України, валютні цінності обмежені щодо їх переміщення через митний кордон України шляхом встановлення особливого порядку їх переміщення.

Твердження правопорушника про відсутність перед зоною митного контролю належної інформаційної підтримки з питань митного оформлення, повністю спростовується наданою представником Південної митниці Міндоходів фотографією митного коридору на якій відображений інформаційний стенд з написом «зона заповнення митної декларації», та на якому міститься необхідна інформація для заповнення митних декларацій.

Окрім викладеного, вина ОСОБА_3 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0316/50003/14 від 22 травня 2014 року, письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 та іншими матеріалами справи.

Суддя при накладенні стягнення враховує: характер вчиненого правопорушення, ступінь вини ОСОБА_3, ставлення до вчиненого проступку, його майновий стан, відсутність обтяжуючих обставин та наявність обставин які пом'якшують відповідальність: то, що ОСОБА_3 вперше притягується до адміністративної відповідальності, має на утриманні неповнолітніх дітей, суддя вважає необхідним і достатнім стягненням для нього є накладення штрафу з конфіскацією виявленої за протоколом про порушення митних правил № 0316/50003/14 валюти.

Керуючись ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 464, 465, 527, 528, 529 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700 гривень з конфіскацією на користь держави, вилученої за протоколом про порушення митних правил № 0316/50003/14 від 22 травня 2014 року валюти.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 36 гривень 54 копійки (Платіжні реквізити: отримувач коштів ГУ ДКС України в Одеській області (м. Одеса, Малиновський район), 22030001; код за ЄДРПОУ 37607526; банк отримувача ГУ ДКС України в Одеській області; МФО 828011; рахунок 31216206700007; код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір (ДСА України, 050)», символ звітності 206; призначення платежу - судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. На цю постанову також може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя О. В. Іщенко