ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/2005/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М.А.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - Гриценка Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі представника за довіреністю ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
22 травня 2014 року Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (надалі - позивач або ПАТ "Укрнафта") в особі представника за довіреністю ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області (надалі - відповідач або ДПІ у м. Полтаві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 10.02.2014 № 0002621502, яким Договору про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 8 329 236,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення було винесено відповідачем за результатами проведеної позапланової виїзної перевірки Договору № 410/95 від 14.09.1995 р. про спільну інвестиційну діяльність, що укладений між ВАТ "Укрнафта" та компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн", оформленої актом від 29.01.2014 № 425/16-01-15-02/403739512. Вважає помилковими висновки акту перевірки щодо порушення п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, а саме завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за травень 2013 року на суму 8 329 236,00 грн, з огляду на відсутність у платника податку договорів зберігання, актів звірок з ПАТ "Укртрансгаз"по транспортуванню природного газу. Пояснював, що у перевіряємому періоді формував свій податковий кредит у відповідності із вимогами чинного на час вчинення господарських правовідносин законодавства про податок на додану вартість на підставі належним чином оформлених первинних документів та податкових накладних.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали вимоги позовної заяви та просили її задовольнити.
Представник відповідача в ході розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на висновки акту перевірки.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
14 вересня 1995 року між Підприємством "Полтаванафтогаз" та Компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн" (США) укладено договір №410/95 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з освоєння і розробки Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища без створення юридичної особи (а.с.71-84 т.1).
15 жовтня 1996 року між Підприємством "Полтаванафтогаз" та Компанією "Карпатські Петролеум Корпорейшн" (США) укладено угоду про внесення змін та доповнень до Договору шляхом викладення його в новій редакції та уточнено назву Договору №410/95 про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з освоєння і розробки Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища без створення юридичної особи.
Предметом спільної діяльності згідно п. 1.2 ст. 1 Договору з урахуванням змін і доповнень є здійснення спільної інвестиційної діяльності по створенню необхідних потужностей для експлуатації Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища, впровадження передової техніки та технологій в галузі промислово-геофізичних досліджень свердловин та пластів, капітального ремонту свердловин і їх облаштування, ведення спільної виробничо-господарської діяльності з видобутку газу і конденсату у процесі освоєння та розробки Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища з використанням виробничих потужностей та основних фондів, створених у процесі інвестиційної діяльності, розподіл доходів від спільної діяльності або продукції у випадках, передбачених законодавством України, за додатковими угодами (а.с. 85-105 т.1).
Відповідно до п. 1 змін і доповнень до договору №410/95 від 14.09.1995, в редакції від 15.10.1996, про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з освоєння і розробки Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища від 26.08.1998 вступну частину Договору викладено в новій редакції, а саме: учасниками Договору про спільну діяльність є компанія "Карпатські Петролеум Корпорейшн" (США) та ВАТ "Укрнафта" (а.с. 106-120 т.1).
Відповідно до розділу 4 Договору №410/95 визначено термін управляючого НГВУ "Полтаванафтогаз" та сторони уповноважили Нафтовидобувне управління "Полтаванафтогаз" на ведення організаційної і практичної діяльності з розробки та експлуатації Рудівсько-Червонозаводського газоконденсатного родовища.
Таким чином, платником податків за Договором №410/95 є НГВУ "Полтаванафтогаз".
Разом з тим, НГВУ "Полтаванафтогаз" є відокремленим підрозділом (філією) ПАТ "Укрнафта" без права юридичної особи (а.с. 197-207 т. 1) і відповідно до ст. 50 КАСУ не може бути позивачем в адміністративній справі, а відтак, ПАТ "Укрнафта" є належним позивачем у даній справі.
Відповідно до абз. 6 п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість", чинного на момент укладення договору, для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну (сумісну) діяльність без створення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Тобто, в розумінні Закону України "Про податок на додану вартість" Договір №410/95 є окремим платником податку. При цьому обов'язок ведення податкового обліку такого умовного платника податку згідно вимог ч. 3 п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" покладено на одного з учасників договору про спільну діяльність за вибором усіх учасників.
Так, згідно вимог законодавства, 18.12.1997 Договір №410/95 взято на податковий облік в ДПІ у м. Полтаві за №2 та присвоєно реєстраційний (обліковий) номер платника податків - 403739512, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 24 березня 2002 року №88385 (а.с. 10 т. 1).
В період з 13.01.2014 по 24.01.2014 посадовими особами ДПІ у м. Полтаві на підставі направлення №28 від 13.01.2014 та відповідно до наказу від 10.01.2013 №33 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Договору про спільну діяльність від 14.09.1995 №410/95 - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" з питань правомірності та законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість за травень 2013 року.
Перевіркою, зокрема, встановлено, що згідно з поданою Договором № 410/95 від 14.09.1995 до ДПІ у м. Полтаві податковою декларацією з ПДВ за вересень 2010 року (вх. від 19.06.2013 № 9036219707), згідно якої від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за травень 2013 року складає 8 329 236,00 грн.
Причиною виникнення від'ємного значення за травень 2013 року є здійснення операцій митній території України (придбання природного газу), частка загальної суми податкового кредиту звітного (податкового) періоду, у якому виникло від'ємне значення ПДВ складає 100%.
В ході перевірки встановлено, що у перевіряємому періоді, основним постачальником природного газу Договору про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 у травні 2013 року було ПАТ "Укрнафта".
Придбання природного газу здійснювалось Договором про спільну діяльність від14.09.1995 № 410/95 у ПАТ "Укрнафта" на підставі наступних документів:
1)договір 6/967-Г про купівлю-продаж природного газу від 30.05.2013, акт приймання - передачі природного газу № 1 від 31.05.2013 в кількості 31003.971 тис.мЗ на загальну суму 38 134 884,34 грн., в т.ч. ПДВ - 6 355 814,06 грн., податкова накладна від 31.05.2013 № 31083 на загальну суму 38134884,34 грн., в т.ч. ПДВ - 6 355 814,06 грн.(газ товарний-горючий для природного промислового та комунально-побутового призначення в обсязі 31003,971 тис.м3);
2)договір 6/968-Г про купівлю-продаж природного газу від 30.05.2013, акт приймання - перадачі природного газу № 1 від 31.05.2013 в кількості 8799,314 тис.мЗ на загальну суму 11 840 532,90 грн, в т.ч. ПДВ - 1 973 422,15 грн., податкова накладна від 31.05.2013 № 31095 на загальну суму 11 840 532,90 грн.. в т.ч. ПДВ - 1 973 422,15 грн. (газ товарний-горючий для природного промислового та комунально-побутового призначення в обсязі 8 799,314 тис.м3).
Відповідно до вищевказаних договорів про купівлю - продаж природного газу, та відповідно до актів приймання-передачі природного газу, встановлено, що придбання здійснено Договором про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 в системі магістральних газопроводів ПАТ "Укртрансгаз".
Перевіркою встановлено, що придбаний природний газ значиться на залишках товарної продукції, що підтверджується даними бухгалтерського обліку по рахунку 26.3 "Газ природний товарний", згідно якого загальний залишок природного газу складає 344 499,098 тис.мЗ на загальну суму 114 946 361,71 грн., в т.ч. газ придбаний у травні 2013 року - 39 803,285 тис.мЗ на загальну суму 41 646 181,03 грн.
Разом з тим, документів, які свідчать про фактичну наявність придбаного у травні 2013 року природного газу в умовах, коли він обліковується на залишках, а саме: договорів на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу, будь-яких рахунків за послуги із закачування газу в ПСГ та послуги з його зберігання, актів звірок з ПАТ "Укртрансгаз", Договором про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 для перевірки не надано.
У платника відсутній договір на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу, будь-які рахунки за послуги із закачування газу в ПСГ та послуги зйого зберігання, акти звірок з ПАТ "УКРТРАНСГАЗ", які могли достовірно свідчити фактичне отримання природного газу та його наявність, в умовах, коли природний газнереалізований і знаходиться на залишках.
Таким чином, перевіряючі дійшли висновку, що операції з придбання природногогазу, в обумовлених Договорами обсягах, фактично не здійснювались, свідчить про нереальність здійснення господарської операції з придбання природного газу, оскільки саме Договір на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу є документом, який підтверджує місце знаходження природного газу, його передачу та факт зберіганння природного газу.
З огляду на вищезазначене, за висновками перевірки не підтверджується наявність природного газу, не визначено місце його знаходження, а відповідно, і факт його придбання.
За результатами проведеної перевірки складений акт від 29.01.2014 № 425/16-01-15-02/403739512, яким зафіксовані порушення п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, а саме завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (рядок 19 податкової декларації з ПДВ) за травень 2013 року на суму 8 329 236 грн.
На підставі висновків вказаного акту перевірки ДПІ у м. Полтаві було винесено податкове повідомлення-рішення від 10.02.2014 № 0002621502, яким Договору про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 8 329 236,00 грн.
Із даним податковим повідомленням - рішенням позивач не погодився та оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню - рішенню, суд виходить із наступного.
З 01.01.2011 порядок обчислення і сплати податку на додану вартість врегульовано Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України ) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 статті 198 цього Кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Згідно з пунктом 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.
Пунктом 201.8 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.Податкова накладна відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
З огляду на викладені положення Податкового кодексу України, для отримання права сформувати податковий кредит із сум податку на додану вартість, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник податку на додану вартість повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у своїй господарській діяльності.
Відповідно до положень пунктів 200.1 та 200.4 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
За приписами пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з поданою Договором №410/95 до ДПІ у м. Полтаві податковою декларацією з податку на додану вартість за травень 2013 року (вх. від 19.06.2013 № 9036219707) від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту становить 8 329 236,00 грн.
Включення до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за травень 2013 року суму податку на додану вартість у розмірі 8 329 236,00 грн здійснено Договором №410/95 на підставі виписаних ПАТ "Укрнафта" податкових накладних (перелік яких наведено вище), що підтверджується актом перевірки. Накладні містять адресу місцезнаходження покупця, кількість (об'єм) проданого природного газу, ціну продажу. Будь-яких порушень щодо оформлення податкових накладних судом не встановлено.
Як пояснив представник позивача в ході судового розгляду, придбання Договором № 410/95 природного газу у ПАТ "Укрнафта" зумовлено необхідністю виконання Договором № 410/95 своїх зобов'язань перед контрагентом за договором по передачі газу для реалізації кінцевим споживачам.
Так, 24.04.2012 між Договором № 410/95 та ТОВ "Компанією "Енергоальянс" укладений договір комісії № 442/12/ін (а.с. 1-2 т. 2), відповідно до якого Договір № 410/95 - Комітент доручає, а ТОВ „Компанія "Енергоальянс" - Комісіонер зобов'язується від свого імені, але за рахунок Комітента, здійснити продаж газу товарного горючого ресурсу видобутку 2007 року кінцевому споживачу - ПАТ "ДніпроАЗОТ" (п.1.1. договору).
Комісіонер зобов'язується здійснити продаж газу в кількості та за ціною, що визначаються Комітентом у дорученні, яке надається Комісіонеру до початку місяця реалізації газу з послідуючим оформленням додаткової угоди до цього договору з визначенням періоду поставки, загальної кількості та ціни на газ, що передає Комітент Комісіонеру для продажу споживачам (п.2.1. договору).
Як вбачається із матеріалів справи, 2013 році передача газу відбулась у січні, лютому, березні та квітні з відповідним укладенням додаткових угод №№ 10, 11, 12, 13 до договору комісії № 442/12/ін від 24.04.2012 (а.с. 3-6 т. 2).
У травні 2013 року ТОВ "Компанія "Енергоальянс" звернулося до Договору № 410/95 з листом № 1-01/217-13 від 03.05.2013 про необхідність забезпечення виконання договору комісії та прохання здійснити передачу газу в травні 2013 року в плановому обсязі 39 803,285 тис.м3 (а.с. 7 т. 2).
Судом встановлено, що у травні 2013 року Договором №410/95 (покупець) у ПАТ "Укрнафта" (продавець) придбано газ товарний-горючий природний для промислового та комунально-побутового призначення в системі магістральних газопроводів ПАТ "Укртрансгаз" в обсязі 31 003,971 тис.м3 на підставі договору купівлі - продажу від 30.05.2013 №6/967-Г та в обсязі 8 799,314 тис.м3 на підставі договору купівлі-продажу від 30.05.2013 №6/968-Г.
Відповідно до п. 1.2 вищевказаних договорів газ придбавався покупцем з метою його подальшої реалізації для ПАТ "ДніпроАЗОТ" через ТОВ "Компанія "Енергоальянс" (а.с. 40-44, 46-50 т.1).
Приймання Договором №410/95 газу природного в обсязі 31 003,971 тис.м3 здійснювалося на підставі акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.05.2013 (а.с. 45 т.1), в обсязі 8 799,314 тис.м3 - на підставі акту приймання-передачі природного газу №1 від 31.05.2013 (а.с. 51 т.1).
Крім того, належність оформлення документів, які дають право на віднесення сум, сплачених при придбанні послуг за такими договорами, до складу податкового кредиту відповідачем не заперечується.
На підтвердження походження природного газу, придбаного Договором № 410/95 за договорами купівлі-продажу від 30.05.2013 № 6/967-Г та № 6/968-Г у ПАТ "Укрнафта", представником до матеріалів справи надано:
- акти закачки природного газу в ПСГ ДК "Укртрансгаз" від 30.04.2008, якими засвідчено, що на підставі судових рішень ВАТ "Укрнафта" передало, а ДК "Укртрансгаз" прийняла та закачала до ПСГ природний газ з жовтня 2005 року по квітень 2006 року загальним обсягом 47 429,000 тис. куб. м. (акти від 30.04.2008 №№ 270(01), 79(03/2), 80(03/2), 126(03/2), 127(03/2), 128(03/2), 322(01);
- акт № 281(05) від 30.04.2008 про додаткові обсяги залишку природного газу в ПСГ ДК "Укртрансгаз" до договору зберігання № 29/298-Г/115-381 від 27.05.2005, підписаний ВАТ "Укрнафта", ДК "Укртрансгаз", узгоджений з ОДУ ДК "Укртрансгаз", про те, що на кінець сезону зберігання 2005-2006 років додатковий обсяг залишку природного газу становить 42 120,000 тис. м3;
- акт № 282(05) від 30.04.2008 про додаткові обсяги залишку природного газу в ПСГ ДК "Укртрансгаз" до договору зберігання № 116-377 від 07.06.2008, підписаний ВАТ "Укрнафта", ДК "Укртрансгаз", узгоджений з ОДУ ДК "Укртрансгаз", про те, що на кінець сезону зберігання 2006-2007 років додатковий обсяг залишку природного газу становить 42 120,000 тис. м3.;
- договір зберігання (зберігання, відбір) природного газу № 1306000294 від 31.05.2013, що укладений між ПАТ "Укрнафта" та ПАТ "Укртрансгаз";
- акти приймання-передачі природного газу при відборі з ПСГ від 31.05.2013, відповідно до яких ПАТ "Укртрансгаз" здійснило відбір природного газу в січні, лютому, березні 2013 року, а ПАТ "Укрнафта" прийняло природний газ (акти від 31.05.2013 №№ 99/02, 98/02-13, 97/02-13) (а.с. 227-241 т.1).
Представниками позивача до матеріалів справи надано журнал-ордер за травень 2013 року, з якого вбачається оприбуткування товару - газу природного, оборотно-сальдову відомість по руху товару по Договору №410/95 за травень 2013 року та накопичувальну відомість за бухгалтерським рахунком 63.1.2 "Розрахунки з постачальниками запасів" за травень 2013 року; витяг з головної книги за травень 2013 року (а.с. 242-252 т. 1), згідно яких відображено прихід та розхід газу природного, а операції по його поставці в повному обсязі відображені в бухгалтерському обліку, що не заперечується відповідачем.
Як вбачається із наданих позивачем до матеріалів справи пояснень, в подальшому Договір № 410/95 не зміг реалізувати свої наміри щодо передачі Комісіонеру в травні 2013 року природного газу обсязі 39 803,285 тис.м3, оскільки цей обсяг газу не був відображений в балансі природного газу НАК "Нафтогаз України", яка здійснює відповідні функції відповідно до Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1729.
Посилання представника відповідача як на доказ правомірності спірного податкового повідомлення-рішення на ненадання Договором №410/95 договорів на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу, будь-яких рахунків за послуги із закачування газу в ПСГ та послуги з його зберігання, актів звірок з ПАТ "Укртрансгаз", є безпідставними з огляду на наступне.
Як встановлено судом із пояснень представника позивача та наявних матеріалів справи, ПАТ "Укртрансгаз" відмовляється укладати договір схову із Договором № 410/95 про спільну діяльність, а відтак і не складаються відповідні акти приймання -передачі газу на зберігання, хоча ПАТ "Укртрансгаз" не заперечує, що видобутий газ спільною діяльністю надходить до газотранспортної системи та підтверджує його обсяг відповідними листами.
Згідно листа № 1395/64-004 від 26.02.2014 ПАТ "Укртрансгаз" підтвердило фактичну передачу природного газу між ПАТ "Укрнафта" та Договором 410/95 в системі магістральних газопроводів ПАТ "Укртрансгаз" в обсязі 38 803,285 тис. м3 , в тому числі:
- в обсязі 31 003,971 тис.м3, який згідно договору на зберігання (закачування, зберігання, відбір) природного газу №1306000294 від 31.05.2013 ПАТ "Укртрансгаз" було відібрано з ПСГ №97/02-13, №98/02-13, №99/02 від 31.05.2013. Природний газ в повному обсязі було передано СІД №410/95 згідно акту приймання-передачі від 31.05.2013, підписаного між ПАТ "Укрнафта" і СІД №410/95;
- в обсязі 8 799,314 тис.м3 поточного видобутку ПАТ "Укрнафта", який було передано СІД №410/95 згідно звітності, що надійшла на адресу НАК "Нафтогаз України", як оператора ЄГТСУ.
За таких умов, суд розцінює повідомлення ПАТ "Укртрансгаз" про обсяги природного газу, поточновидобутого ПАТ "Укрнафта" та обсяги газу, який зберігався в системі магістральних газопроводів "Укртрансгаз" на підставі вищевказаного договору зберігання, достатнім та належним доказом надходження зазначеного обсягу газу до газотранспортної системи та достовірним підтвердженням його зберігання та його місцезнаходження.
Враховуючи зазначене, порушень правил формування податкового кредиту Договором № 410/95 про спільну діяльність, відповідачем не доведено та судом не встановлено.
Отже, в ході судового розгляду доведено, що Договором №410/95 від 14.09.1995 про спільну діяльність правомірно, на підставі належним чином оформлених податкових накладних включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість за травень 2013 року у загальному розмірі 8 329 236,00 грн, що підтверджується первинними бухгалтерськими документами.
У зв'язку з правомірним включенням Договором №410/95 до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість за травень 2013 року на загальну суму 8 329 236,00 грн., зменшення розміру від'ємного значення у розмірі 8 329 236,00 грн є безпідставним.
Таким чином, висновки перевірки Договору №410/95 від 14.09.1995 по взаємовідносинам із ПАТ "Укрнафта" не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду. Інших порушень правил формування податкового кредиту відповідачем не наведено, а судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що висновки акту перевірки не відповідають дійсним обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах закону, а оскаржуване податкове повідомлення - рішення було винесено відповідачем без урахування всіх обставин, які мали значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Отже, адміністративний позов ПАТ "Укрнафта" підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) .
При цьому, таке стягнення повинно проводитися виключно за рахунок бюджетних асигнувань розпорядника бюджетних коштів - суб'єкта владних повноважень, що був стороною у справі та не на користь якого винесено рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України від 21.11.2011 за № 2135/11/13-11, який було доведено до відома суддів місцевих та апеляційних адміністративних судів для врахування при здійсненні правосуддя.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі представника за довіреністю ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 10.02.2014 № 0002621502, яким Договору про спільну діяльність від 14.09.1995 № 410/95 - уповноважена особа Нафтогазовидобувне управління "Полтаванафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 8 329 236,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38719450, м. Полтава, вул. Фрунзе, буд. 155) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390, м. Київ, провулок Несторівський, буд.3-5), сплачений згідно платіжного доручення № 2915 від 16.05.2014 судовий збір в розмірі 487,20 грн (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 25 червня 2014 року.
Суддя Л.О. Єресько