Справа № 194/1125/14-а
Провадження № 2-а/194/115/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2014 року м. Тернівка
Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Ковальчук В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахування, нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахування, нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Свою позовну вимогу мотивує тим, що вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім `ям з дітьми». У позивача є малолітня дитина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вище 130 грн. щомісячно. Позивачка вважає, що відповідач невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачці гарантована державою соціальна державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до діючого законодавства України повинна нараховуватися у розмірі встановленого ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати перерахувати, нарахувати та виплатити суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі передбаченому ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» з 07 грудня 2013 року по 07 червня 2014 року, зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати зазначену допомогу з дня подачі позову до суду та до закінчення строку передбаченого ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», стягнути з державного бюджету України на її користь судові витрати.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідно до п.3 розділу VIII «Прикінцевих положень» ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»; також в новій редакції викладено пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення»: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.
Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Встановлено, що у позивача є малолітня дитина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження, у зв'язку з чим вона перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області та з 03 жовтня 2012 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Розмір допомоги, яку отримала позивач підтверджується довідкою УСЗН про доходи.
Таким чином, позивач перебуває на обліку у відповідача як не працююча особа у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції з 01.01.2002 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами, внесеними п. 23 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Так дійсно, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано недійсними деякі положення ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосовно внесення змін до деяких законодавчих актів, але відповідно до зазначеного Рішення положення п. 23 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не було предметом розгляду Конституційного Суду України, і відповідно неконституційним не визнавались.
Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року ст. 15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Так, ані Законом України «Про державний бюджет України» на 2009-2014 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2009-2014 роки інший ніж у Законі № 2811-ХІІ розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом № 2811- ХІІ, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. застосовуватися не може, оскільки воно в частині розміру допомоги суперечить вищевказаному закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюються на постійній основі, один раз на місяць, тому обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення допомоги відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам статті 19 Конституції України.
З урахуванням наведеного, вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково та визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07 грудня 2013 року, зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07 грудня 2013 року по 27 червня 2014 року включно, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат, зобов'язати відповідача нараховувати та проводити виплату позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 28 червня 2014 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом та до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне стягнути з місцевого бюджету м. Тернівка Дніпропетровської області на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 73 грн. 08 коп.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 152 Конституції України, п. 23 розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ч. 3 ст. 46 ЗУ «Про державний бюджет України на 2009 рік», ч.3 ст. 45 ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік», ч. 4 ст. 1, ст. 4, ст.5, ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001р., ст.ст. 2,6,8,9,11,69,104,122 ч.3,159,160,162,163 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахування, нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07 грудня 2013 року.
Зобов'язати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 07 грудня 2013 року по 27 червня 2014 року включно, відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області нараховувати та проводити виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28 червня 2014 року та до закінчення строку передбаченої законом виплати щомісячно, відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з місцевого бюджету м. Тернівка Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), понесені по справі судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ковальчук В.О.