ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/4509/13-а
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.судді - Домусчі С.Д.судді - за участю секретаряТурецької І.О.. Левицької З.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі "Одеської регіональної філії" Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" та Відділу Держземагенства у Кілійському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 р. по справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Агробуд" до Відділу Держземагенства у Кілійському районі Одеської області , Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" Одеська регіональна філія про визнання дій протиправними,-
ВСТАНОВИВ:
17.06.2013 року ТДВ «Агробуд» звернулося до суду з позовом до Відділу Держземагенства в Кілійському районі Одеської області, Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Одеської регіональної філії та просило визнати протиправними дії щодо внесення до технічної документації та застосуванню у Витягу з технічної документації про нормативну оцінку земельної ділянки площею 15га для розробки піщаного кар'єру розташованого за адресою: Одеська обл., Кілійський район, Вилківська сільська рада (Приморське родовище, блок №5), що перебуває у користуванні ТДВ «Агробуд» на підставі договору оренди земельної ділянки від 08.05.2003р. коефіцієнту функціонального використання 1,2 та коефіцієнту індексації 1,254 та зобов'язати видати ТДВ «Агробуд» новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 15га для розробки піщаного кар'єру розташованого за адресою: Одеська обл., Кілійський район, Вилківська сільська рада (Приморське родовище, блок №5), із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки величиною 1 для земель гірничої промисловості та відкритих розробок та здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 року позов ТДВ «Агробуд» в частині зобов'язання Відділу Держземагенства в Кілійському районі Одеської області видати ТДВ «Агробуд» новий витяг із технічної документації про норматину грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою: Одеська обл., Кілійський район, Вилківська сільська рада (Приморське родовище, блок №5) - залишено без розгляду.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 року позов був задоволений.
Не погоджуючись з постановою суду представники відповідачів подали апеляційні скарги, в яких вважають вказану постанову прийнятою з порушенням норм процесуального та матеріального права, просять її скасувати та прийняти нову , якою у задоволенні позову відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, вважає, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі ,в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією й законами України
Згідно ч.1 ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення;є) землі водного фонду;ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Статтею 20 Земельного кодексу України визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України вказано, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до вимог статті 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII вищевказаного кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 5 Закону України №1378-ІУ від 11.12.2003р "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та відповідно до статті 6 цього ж Закону витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, виданий уповноваженим органом виконавчої влади, містить інформацію про грошову оцінку орендованої земельної ділянки, обов'язкову для врахування й сплати орендарем орендної плати.
Відповідно до ст.13 Закону України №1378-ІУ від 11.12.2003р передбачено обов'язкове проведення нормативно грошової оцінки земельних ділянок у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України №1378-ІУ від 11.12.2003р нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст.20 Закону України№1378-ІУ від 11.12.2003р за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з приписами ст. 23 вказаного Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що 08.05.2003р. між Кілійською районною державною адміністрацією Одеської області та Відкритим акціонерним товариством «Агробуд»(правонаступником якого є ТДВ «Агробуд») було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого, орендодавець на підставі розпорядження Кілійської районної державної адміністрації Одеської області №165 від 21.03.2003р. надає, а орендар приймає в довгострокову оренду (тимчасове користування) із земель запасу Вилківської міської Ради Кілійського району Одеської області відкриту земельну ділянку без рослинного покрову для розробки піщаного кар'єру, загальною площею 15га, що розташована на території Кілійського району Одеської області (Приморське родовище, блок №5) (а.с.30-34)
Рішенням Господарського суду Одеської області від 15.08.2011р. у справі №19-24/17-1153-2011 було внесено зміни у преамбулу договору оренди від 08.05.2003р., укладеного між Кілійською районною державною адміністрацією та Відкритим акціонерним товариством «Агробуд», зареєстрованого в книзі реєстрації договорів оренди Кілійського району відділу земельних ресурсів Одеської області за №33, а саме в частині зміни орендаря з ВАТ «Агробуд» на ТДВ «Агробуд».
У 2010 році на замовлення Одеської філії Українського державного інституту проектування садів і виноградників, ДП «Центр державного земельного кадастру» Одеська регіональна філія було виготовлено Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ «Агробуд» для розробки піщаного кар'єру, розташованої за адресою: Одеська область, Кілійський район, Вилківська міська рада (Приморське родовище, блок №5) за межами населених пунктів. , яку було обчислено за формулою Цн = Рпнп х Тк х Кф х Км х Пд х Кі з посиланням на Методику грошової оцінки земель несільськогосподарського признання (крім земель населених пунктів) затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №525 від 30.05.1997р.Згідно технічної документації нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 5 883 886,83грн.
При виготовлені технічної документації було застосовано коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки 1,2, як за землі промисловості секції F - землі будівництва.
Рішенням Кілійської районної ради №140-VI-II від 10.04.2012р. було затверджено «Технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ«Агробуд» для розробки піщаного кар'єру, розташованої за адресою: Одеська область, Кілійський район, Вилківська міська рада (Приморське родовище, блок №5) за межами населених пунктів».
Відповідно до зазначеної нормативно грошової оцінки земельної ділянки Кілійською районною державною адміністрацією 22.04.2013р. було направлено на адресу ТДВ «Агробуд» зміни до договору оренди земельної ділянки від 08.05.2003р. в частині розміру орендної плати
16.05.2013р. Відділом Держземагенства в Кілійському районі Одеської області на звернення Кілійської районної державної адміністрації від 07.05.2013р. було надано витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ «Агробуд» , у якому було зазначено коефіцієнт індексації - 1,254.
Відповідно до Розділу 1 вказаної Методики грошової оцінки земель несільськогосподарського признання (крім земель населених пунктів) затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №525 від 30.05.1997р. (яка втратила чинність з 01.01.2013р.), нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Об'єктами нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення є земельні ділянки, що використовуються за функціональним призначенням незалежно від того, до якої категорії вони віднесені. Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки цих земель є відомості державних кадастрів (земельного, лісового, водного), землевпорядної та містобудівної документації, інвентаризації земель. В основу нормативної грошової оцінки земель покладено капіталізований рентний доход, що визначається відповідно до функціонального використання і місцерозташування земельних ділянок.
Згідно Розділу 2 зазначеної Методики, в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення покладено рентний доход від цільового використання земельних ділянок та здійсненого поліпшення їх облаштування.
Нормативна грошова оцінка земель промисловості, транспорту та зв'язку, енергетики визначається за формулою: Цн = Рпнп х Тк х Кф х Км, де Цн - нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); Рпнп - рентний доход, який створюється за рахунок облаштування земельної ділянки (у гривнях); Тк - термін капіталізації рентного доходу, який встановлюється на рівні 33 років; Кф - коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної.
Відповідно до розділу 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Державного комітету лісового господарства України, Державного комітету України по водному господарству, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №19/16/22/11/17/12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №389/12263 визначено, що нормативна грошова оцінка земель промисловості, транспорту, зв'язку та енергетики визначається за формулою Ц н = Р пнп х Т к х К ф х К м х П д, де Ц н - нормативна грошова оцінка земельної ділянки (у грн.); Р пнп - рентний дохід, який створюється за рахунок облаштування земельної ділянки в перерахунку на одиницю площі (у грн./м 2); Т к - термін капіталізації рентного доходу, який встановлюється на рівні 33 років; К ф - коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки; К м - коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки; П д - площа земельної ділянки, м 2.
Відповідно до Таблиці 1.3 Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення для земель гірничої промисловості і гірничих розробок значення коефіцієнта (К ф) встановлено у розмірі - 1,0.
Згідно ст. 289 ПК України, який набув чинності з 01.01.2011р. та діяв на момент виникнення правовідносин ,для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = [І - 10]:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
При цьому, відповідно до листа Державного агентства земельних ресурсів України № 328/22/7-13 від 10.01.2013, "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" Державне агентство земельних ресурсів України на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляло, що нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2013р. за 2012 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2012 рік - 99,8 %, з урахуванням добутку коефіцієнтів індексації за: 2011 рік - 1,0, 2012 рік - 1,0.
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції,що ДП «Центр державного земельного кадастру» в особі Одеської регіональної філії при визначенні нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки було неправомірно засновано формулою Цн = Рпнп х Тк х Кф х Км х Пд х Кі( із застосуванням Кі) та необґрунтовано було застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 1,2, так як земельна ділянка надана позивачу в оренду для розробки піщаного кар'єру та визначеного виду діяльності ТДВ «Агробуд» як добування піску та гравію, а Відділ Держземагенства в Кілійському районі Одеської області, видавши у 2013 році витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки розташованої за адресою: Одеська обл., Кілійський район, Вилківська сільська рада (Приморське родовище, блок №5), що перебуває у користуванні ТДВ «Агробуд», необґрунтовано застосував коефіцієнт індексації - 1,254; а , із врахуванням принципу презумпції правомірності дій правника податків , погоджується із висновком суду 1-ої інстанції, що наявні підстави для задоволення позову та вважає ,що при прийнятті рішення №140-VI-II від 10.04.2012р. Кілійська районна рада та відділ Держземагенства в Кілійському районі Одеської області при наданні витягу - не врахували вимоги ,діючого на момент прийняття, ПК України та Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Державного комітету лісового господарства України, Державного комітету України по водному господарству, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №19/16/22/11/17/12, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №389/12263 .
Крім того,позивач вчасно ,протягом 6 місячного строку звернення до суду ,встановленого ст.99 КАС України ,17.06.2013 року звернувся до суду із позовом про захист порушеного 16.05.2013р. права, тому зворотній висновок апелянта - Відділу Держземагенства в Кілійському районі Одеської області є необґрунтованим.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п.4.1. ст. 4 ПК України (в редакції, діючої на момент прийняття рішення податковим органом), основним принципом податкового законодавства є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Крім того, відповідно до п.56.21 ст.56ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні відповідачами фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Згідно з ч.2 ст.200 КАС України (в редакції на момент вчинення процесуальної дії) не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином , апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав в межах доводів апеляційних скарг для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції .
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" в особі "Одеської регіональної філії" Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" та Відділу Держземагенства у Кілійському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 р . - без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Кравець О.О.
Суддя Домусчі С.Д.
Суддя Турецька І.О.