ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 липня 2014 року № 826/6700/14
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса"
до Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій, скасування рішень та постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області щодо винесення постанови про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року, про скасування рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 року № 273, № 274, № 275 та про скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності", "Про підтвердження відповідності", Правила застосування національного знака відповідності, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599, Технічний регламент безпеки низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, та зазначає, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області незаконно проведено перевірку магазину Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" та вказує на те, що порушення, виявлені під час проведення перевірки щодо розповсюдження продукції без національного знаку відповідності та невідповідності Технічним регламентам, є необґрунтованими, оскільки на продукції був наявний національний знак відповідності та продукція забезпечена усією необхідною документацією.
Представник відповідача в судові засідання не з’явився, заперечень чи пояснень по суті заявлених позовних вимог не надав та через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
28 листопада 2013 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області на підставі наказу від 27 листопада 2013 року № 278, направлення від 27 листопада 2013 року № 300 та згоди Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 26 листопада 2013 року № 5469-2-7/6 проведено позапланову виїзну перевірку магазину "Ельдорадо" Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" по вул. Новгородській, 15-а в м. Івано-Франківську.
За результатами проведеної перевірки Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області складено акт перевірки характеристик продукції від 28 листопада 2013 року № 0188, яким встановлено порушення пунктів 17, 19, 24 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, пунктів 7, 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, а саме: продукція вказана в розділі "Предмет перевірки" (пункти 1-6: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, чайник "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди) не відповідає вимогам технічних регламентів, а саме: на апаратурі або на табличці з її технічними даними не нанесений національний знак відповідності, згідно з описом та правилами застосування національного знаку відповідності, продукція вказана в розділі "Предмет перевірки" (пункт 1) не супроводжується інформацією про найменування та адресу уповноваженого представника, а у разі, коли уповноважений представник відсутній, найменування та адресу імпортера. Також в акті перевірки вказано про те, що на час перевірки суб’єкт господарювання на вимогу органу ринкового нагляду не надав документацію, що дає змогу ідентифікувати будь-який суб’єкт господарювання, який поставив їм відповідну продукцію (пункти 1-6), що є порушенням пункту 1 частини п’ятої статті 8 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
На підставі складеного акту перевірки від 28 листопада 2013 року № 0188 Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та постанова про накладення штрафних санкцій.
Рішеннями Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2013 року № 273 та № 274 вжито обмежувальні (корегувальні) заходи: обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку та обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами в зв’язку з виявленими порушеннями пунктів 17, 19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, пунктів 7, 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, а саме: на продукції (чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, чайник "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди) або на табличці з її технічними даними не нанесений Національний знак відповідності згідно з правилами застосування національного знака відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599.
Рішенням Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2013 року № 275 вжито обмежувальний (корегувальний) захід: обмеження надання продукції на ринку шляхом повної заборони надання на ринку наступної продукції: чайнику електричного "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг в зв’язку з тим, що даний взірець не відповідає вимогам ДСТУ EN 61000-3-3:2004 "Електромагнітна сумісність. Частина 3-3. Норми. Нормування флуктуацій напруги і флікера в низьковольтних системах електропостачання для обладнання з номінальним струмом силою не більше 16А", оскільки значення короткочасного та довгочасного флікера перевищує встановлені норми.
Постановою Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2013 року № 124 за порушення пункту 1 частини третьої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" штраф у розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 4 250 грн.
21 січня 2014 року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області на підставі наказу від 21 січня 2014 року № 12, направлення від 21 січня 2014 року № 12 проведено перевірку стану виконання суб’єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
За результатами проведеної перевірки року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області складено акт від 21 січня 2011 року № 0603, яким встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" виконало вимоги рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2013 року № 273, № 274, № 275 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
З метою оскарження в адміністративному порядку рішень суб’єкта владних повноважень Товариством з обмеженою відповідальністю "Дієса" подана скарга від 26 березня 2014 року № 348 на дії посадових осіб при проведенні перевірки до Державної інспекції з питань захисту прав споживачів.
Листом від 10 квітня 2014 року за № 2155-2-11/8 Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" про те, що рішення, приписи, дії чи бездіяльність органів ринкового нагляду або їх посадових осіб можуть бути оскаржені до суду відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 465/2011, Держспоживінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Згідно пункту 7 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 877-V) підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Згідно частини першої статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою (частина друга статті 7 Закону № 877-V).
Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Враховуючи наведені норми права та з огляду на встановлені у суді обставини, суд приходить до висновку, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" в межах своїх повноважень та за наявності підстав для проведення позапланової перевірки.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи позивача відносно того, що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області незаконно проведено перевірку магазину "Ельдорадо" Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" по вул. Новгородській, 15-а в м. Івано-Франківську на підставі звернення Спілки захисту прав споживачів Солом’янського району міста Києва від 26 листопада 2013 року, направлення від 27 листопада 2013 року № 300 та згоди Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів від 26 листопада 2013 року № 5469-2-7/6, виходячи з наступного.
Обставини щодо правомірності надання Державною інспекції України з питань захисту прав споживачів згоди на проведення перевірки від 26 листопада 2013 року № 5469-2-7/6, видачі Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області направлення на проведення перевірки 27 листопада 2013 року № 300 та дій територіальних органів Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів щодо проведення перевірки на підставі звернення Спілки захисту прав споживачів Солом’янського району міста Києва від 26 листопада 2013 року було предметом дослідження під час розгляду справи Окружним адміністративним судом міста Києва № 826/18856/13-а.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2014 року у справі № 826/18856/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Івано-Франківській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Тернопільській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Запорізькій області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Харківській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Одеській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Чернігівській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Сумській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Києві, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Кіровоградській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у м. Севастополі, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Миколаївській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Вінницькій області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Закарпатській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Київській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Тернопільській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Луганській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Автономній Республіці Крим, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Хмельницькій області, Інспекції з питань захисту прав споживачів у Дніпропетровській області, Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів, за участю третьої особи Спілки захисту прав споживачів Солом’янського району м. Києва про скасування рішень у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" відмовлено.
Вказаним рішенням встановлено, що перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" була призначена у відповідності з встановленими вимогами законодавства та встановлено відсутність порушень при здійсненні проведення перевірки посадовими особами територіальних органів Держспоживінспекції України при проведенні перевірки магазинів торгівельної мережі Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса".
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів (див. рішення Суду у справах: Sovtransavto Holding v., no. 48553/99, § 77, від 25.07.2002; Ukraine-Tyumen v. Ukraine, no. 22603/02, §§ 42 та 60, від 22.11.2007). Таким чином, суд приймає до уваги позицію, наведену у рішенні Київського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2014 року.
Щодо прийнятих Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів суд зазначає про наступне.
Відповідно до статті 4 Закону України від 02.12.2010 № 2735-VІ "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (із змінами та доповненнями, далі – Закон № 2735-VІ) метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Метою здійснення контролю продукції є забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України, встановленим вимогам до моменту її випуску у вільний обіг на митній території України та недопущення ввезення на митну територію України продукції, яка становить серйозний ризик суспільним інтересам.
У відповідності до пункту 6 частини першої статті 11 Закону № 2735-VІ з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності приймають у випадках та порядку, визначених цим Законом, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, здійснюють контроль стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень.
Згідно підпункту 2 пункту 2 частини першої статті 22 Закону № 2735-VІ заходами ринкового нагляду є обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають:
а) обмеження надання продукції на ринку;
б) заборону надання продукції на ринку;
в) вилучення продукції з обігу;
г) відкликання продукції.
Частиною третьою статті 29 Закону № 2735-VІ встановлено, що у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що неналежне застосовано Національний знак відповідності, не нанесено Національний знак відповідності, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, не складено декларацію про відповідність, якщо її складання передбачено технічним регламентом на відповідну продукцію, декларацію про відповідність складено з порушенням встановлених вимог або органу ринкового нагляду не надано чи надано технічну документацію на відповідну продукцію не в обсязі, передбаченому технічним регламентом, орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
Як вбачається з матеріалів справи, Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області прийняті рішення від 23 грудня 2013 року № 273 та № 274 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів в зв’язку з порушенням Товариством з обмеженою відповідальністю "Дієса" пунктів 17, 19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 року № 785, пунктів 7, 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 року № 1149, а саме: продукція вказана в розділі "Предмет перевірки" (пункти 1-6: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, чайник "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди) не відповідає вимогам технічних регламентів, а саме: на апаратурі або на табличці з її технічними даними не нанесений національний знак відповідності, згідно з описом та правилами застосування національного знаку відповідності.
Згідно Правил застосування національного знаку відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599, національний знак відповідності (далі - знак відповідності) засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.
Знак відповідності наноситься тільки на ті види продукції, опис яких міститься в технічних регламентах. При цьому нанесення знака відповідності є обов'язковим.
У разі підтвердження відповідності продукції призначеним органом з оцінки відповідності поряд із знаком відповідності наноситься ідентифікаційний номер цього органу згідно з державним реєстром таких органів.
Знак відповідності наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.
Знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.
Відповідно до Опису національного знака відповідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599, національний знак відповідності має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.
У відповідності до пункту 7 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1149 від 29 жовтня 2009 року, перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту, включаючи виконання процедури оцінки відповідності (внутрішній контроль виробництва) згідно з додатком 3 до цього Технічного регламенту.
Національний знак відповідності наноситься виробником чи уповноваженим представником виготовлювача продукції в Україні на кожний виріб електрообладнання або, якщо це неможливо, на пакування, інструкцію або документ, в якому визначені гарантійні зобов'язання, у спосіб, що забезпечує його видимість, розбірливість та незмивність (пункт 10 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання).
У відповідності до пункту 17 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 785 від 29 липня 2009 року, на апаратуру, відповідність якої цьому Технічному регламенту було доведено із застосуванням процедури, установленої у пунктах 13 або 14 цього Технічного регламенту, наноситься національний знак відповідності. За нанесення національного знака відповідності відповідає виробник або уповноважений представник.
Пунктом 19 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання встановлено, що Національний знак відповідності наносять на апаратуру або на табличку з її технічними даними згідно з правилами застосування національного знака відповідності, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 року № 1599.
Представником позивача під час розгляду справи надано копії фотографій, згідно яких на маркуванні продукції (чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди) нанесений національний знак відповідності. Доказів нанесення національного знаку відповідності на маркуванні продукції - чайнику "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція суду не пред’явлено.
Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ухвалою про відкриття провадження у справі судом витребувано від відповідача завірені належним чином копії матеріалів перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" з питань дотримання вимог законодавства у сфері ринкового нагляду, проте відповідачем ухвалу суду не виконано, доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення від 23 грудня 2013 року № 275 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів суду не надано.
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем не надано доказів на підтвердження правомірності висновків, викладених в акті перевірки, щодо реалізації в магазині "Ельдорадо" Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" по вул. Новгородській, 15-а в м. Івано-Франківську продукції (чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди) без нанесення на маркуванні національного знаку відповідності.
Разом з тим, представником позивача не надано належних доказів на підтвердження належного виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Дієса" свого обов’язку щодо реалізації продукції (чайник "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція) з нанесенням національного знаку відповідності.
За таких обставин суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог щодо скасування рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 року № 273 та № 274 в частині обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку та обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами щодо наступної продукції: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди.
Як встановлено під час розгляду справи, рішення від 23 грудня 2013 року № 275 про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів приймалося Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області з тих підстав, що продукція: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг не відповідає вимогам ДСТУ EN 61000-3-3:2004 "Електромагнітна сумісність. Частина 3-3. Норми. Нормування флуктуацій напруги і флікера в низьковольтних системах електропостачання для обладнання з номінальним струмом силою не більше 16А", оскільки значення короткочасного та довгочасного флікера перевищує встановлені норми.
Разом з тим, представником позивача під час розгляду справи надано копію декларації від 18 липня 2013 року № UA.011.Д.00895-13 про відповідність Технічному регламенту з електромагнітної сумісності обладнання продукції: чайників торгової марки "Shivaki". В декларації зазначено, що продукція відповідає вимогам ДСТУ CISPR 14-2:2007 (EN 55014-1), ДСТУ IEС 61000-3-2:2004 (ІЕС 61000-3-2:2004, IDT), ДСТУ EN 61000-3-3:2012 (EN 61000-3-3:2008, IDT), ДСТУ CISPR 14-1:2004 (EN 55014-1).
Доказів на підтвердження невідповідності висновків ОС ДП "УкрНДНЦ" щодо відповідності продукції Технічному регламенту з електромагнітної сумісності обладнання суду не пред’явлено.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині скасування рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 № 275.
Відносно позовних вимог про визнання протиправними дії Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області щодо винесення постанови про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року та про скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року, суд зазначає про наступне.
Постановою Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області від 23 грудня 2013 року № 124 за порушення пункту 1 частини третьої статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Дієса" штраф у розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 4 250 грн.
Відповідно до абзацу шостого частини першої статті 8 Закону № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Частиною першої статті 44 Закону № 2735-VІ встановлено, що суб'єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
До розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 44 Закону № 2735-VІ .
Враховуючи наведене та з огляду на те, що під час розгляду даної адміністративної справи встановлено, що в магазині Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" реалізовувалася продукція (чайник "Tefal", модель КО270, дата виготовлення травень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція) на маркуванні якої не нанесено національний знак відповідності, що не відповідає вимогам Технічного регламенту, суд приходить до висновку про винесення Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області постанови про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року в межах своїх повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства.
За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.
Позивачем під час подання адміністративного позову, який містить вимоги майнового та немайнового характеру сплачено 255,78 грн. судового збору.
Згідно пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями) за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 2 відсотків розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено з 1 січня 2014 року мінімальну заробітну плату в розмірі 1 218 грн.
Таким чином, в даному випадку судовий збір складає 1 827 грн. за вимогу майнового характеру та 73,08 грн. за вимоги немайнового характеру.
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
З урахуванням наведеного та враховуючи, що під час розгляду справи встановлено необґрунтованість позовних вимог щодо скасування постанови Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про накладення штрафних санкцій № 124 від 23 грудня 2013 року та обґрунтованість позовних вимог щодо скасування рішень Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів в частині, відповідно решта суми судового збору за вимогу майнового характеру в розмірі 1 644,30 грн. підлягає стягненню з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України та 36,54 грн. сплаченого позивачем судового збору за вимоги немайнового характеру підлягає поверненню Товариству з обмеженою відповідальністю "Дієса".
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" задовольнити частково.
2. Скасувати рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 № 275.
3. Скасувати рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 року № 273 в частині обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку щодо наступної продукції: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди.
4. Скасувати рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 23 грудня 2013 року № 274 в частині обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами щодо наступної продукції: чайник електричний "Shivaki", модель SKT – 3224, дата виготовлення 2012 рік, виробник: Shivaki Industries Limited для Imperial Star Limited, Гонконг, праска "Tefal", модель FV5375, дата виготовлення липень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, праска "Tefal", модель FV5350, дата виготовлення квітень 2013 року, виробник – Groupe SEB, Франція, щипці для волосся ТМ "Scarlett", модель SC-1064, дата виготовлення червень 2012 року, виробник – Groupe SEB, Франція, чайник 1,7 л. ТМ "Philips", модель HD 4677, дата виготовлення лютий 2013 року, виробник – Нідерланди.
5. В решті позову – відмовити.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" судовий збір в розмірі 1 644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп. на рахунок 31218206784007, отримувач: УДКСУ у м. Києві, код отримувача: 38004897, банк отримувача: ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача: 820019, код ЄДРПОУ 34414689.
7. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Дієса" судові витрати у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області .
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева