Постанова № 39643997, 02.07.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
818/1489/14
Номер документу
39643997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2014 р. Справа №818/1489/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Кононенко Є.Є.,

представників позивача - Вінніченко В.А., Борсука Р.І.,

представника відповідача - Куц О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1489/14

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба"

до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне сільськогосподарське підприємство "Дружба" (надалі по тексту - позивач, ПСП "Дружба") звернулось до суду з позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Охтирська ОДПІ), в якому просить суд:

- скасувати податкове повідомлення рішення №0000222204 від 05.02.2014 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що не погоджується з податковим повідомленням - рішенням від 5 лютого 2014 року №0000222204, винесеним Охтирською ОДШ ГУ Міндоходів у Сумській області та вважає, що дане рішення є неправомірним (та таким, що суперечить законодавству, виходячи з наступного.

Відповідно до Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні № 637 від 15.12.2004 року (далі - Положення № 637) позивач здійснює розрахунки готівкою через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Уся готівка, яка надходить до каси, своє часно та в повному обсязі оприбутковується із відповідним оформлення прибуткових касових ордерів та записів у касовій книзі підприємства. Готівкова виручка підприємства, у тому числі і готівка, отримана з банку, використовується для забезпечення потреб підприємства: на оплату праці, орендну плату за земе льні паї, під звіт, на відрядження та інші виплати. Всі операції, пов'язані з готівкою, оформлені згідно роз ділу 3 Положення № 637.

Згідно відомостей від 31.05.2013 року № СЗ-0000024 та № СЗ-0000025 позивачем було здійснено виплату го тівкових коштів за оренду земельних часток (паїв) в сумі 26 467,97 грн. та 9 823,25 грн. відповідно.

Проте, в акті перевірки вказано, що згідно п. 2.10 розділу 2 Положення № 637 за видатковими відо мостями здійснюються лише виплати, які належать до фонду оплати праці згідно Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5.

Позивач не погоджується із такими висновками податкового органу та зазначає, що відповідно до п. 2.10 розділу 2 Положення № 637 підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, ди відендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержан ня готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підпри ємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готів ки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, поверта ються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей (далі - видаткова відомість).

Крім того, відомість на виплату грошей (видаткова відомість) затверджена Поло женням № 637 і наведена у додатку 1 до даного Положення. У другому абзаці Примітки до даного додатку вказано, що дана відомість застосовується до видачі заробітної плати, інших виплат.

Отже, позивач вважає, що правомірно здійснює видачу коштів з каси орендодавцям за видатковими відомостями, прирівнюючи дані виплати до інших виплат.

Враховуючи вищевикладене, позивач приходить до висновку що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 14.01.2014 р. Охтирською ОДПІ проведено перевірку Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (най маними особами), за результатами якої складено акт перевірки № 0008/18/28/22/30903007 від 17.01.2014 р. (а.с. 7-9).

05.02.2014 р. Охтирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення №0000222204, яким до позивача застосовано 65530,56 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафу), за порушення п. 2.8, п.2.9, п.3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджено го Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р.

Задовольняючи позовні вимоги, щодо суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року №637 (далі по тексту Положення №637), касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.

Відповідно Положення №637 касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату грошей, розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку

Судом встановлено, що згідно відомостей від 31.05.2013 року № СЗ-0000024 та № СЗ-0000025 позивачем було здійснено виплату го тівкових коштів за оренду земельних часток (паїв) в сумі 26 467,97 грн. та 9 823,25 грн. (а.с. 25-27).

Суд зазначає, що відповідачем в акті перевірки № 0008/18/28/22/30903007 від 17.01.2014 року зазначено, що підприємст вом порушено пп. 2.8, 2.9 розділу 2 та п. 3.5 розділу 3 Положення № 637 в частині проведення виплат го тівкових коштів (орендна плата за земельні паї) у загальній сумі 36 291,22 грн. не за окремими видаткови ми касовими ордерами та видатковими відомостями, а за видатковими відомостями. У зв'язку з тим, що готівкові кошти (орендна плата за земельні паї) не могли бути виданими з каси за цими документами, було встановлено перевищення ліміту залишку готівки в касі в сумі 32 765,28 грн.(ліміт готівки в касі на підп риємстві становить 9 690,00 грн., залишок готівки, згідно касової книги за 31.05.2013 року на кінець ро бочого дня становив - 6 164,06 грн., розрахунково перевищення ліміту залишку готівки в касі становить: 36 291,22 - (9 690,00 - 61 647,06) = 32 765,28 грн.

Також, в акті перевірки вказано, що згідно п. 2.10 розділу 2 Положення № 637 за видатковими відо мостями здійснюються лише виплати, які належать до фонду оплати праці згідно Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5.

Проте, суд вважає помилковими зазначені доводи податкового органу, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2.10 розділу 2 Положення № 637 підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, ди відендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, уключаючи день одержан ня готівки в банку. Для проведення цих виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підпри ємств залізничного транспорту та морських портів готівка може зберігатися в їх касах понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готів ки, що одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених вище строків, поверта ються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).

Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси відомостях на виплату грошей (далі видаткова відомість) (додаток 1).

Суд зазначає, що п.2.10 Положення № 637 не обмежує право підприємства на здійснення виплати готівки з каси орендодавцям за видатко вими відомостями. Крім того, в даному пункті взагалі не зазначено, що підприємство повинно здійснювати за видатковими відомостями лише виплати, пов'язані з фондом оплати праці згідно Інструкції зі статисти ки заробітної плати.

Також, суд наголошує, що відомість на виплату грошей (видаткова відомість) затверджена Поло женням № 637 і наведена у додатку 1 до даного Положення.

Згідно абз.2 Примітки до даного додатку вказано, що дана відомість застосовується до видачі заробітної плати, інших виплат.

Отже, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно здійснювалась видача коштів з каси орендодавцям за видатковими відомостями, прирівнюючи дані виплати до інших виплат.

Відповідно до п. 3.4 та п. 3.5 розділу 3 Положення № 637 видача готівки з каси проводиться за вида тковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають бути під писані керівником та головним бухгалтером або працівником підприємства, який на це уповноважений керівником. У разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред'явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одер жаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору. Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред'являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа.

Для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відо мості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Суд зазначає, що позивачем виконано вимоги п. 3.4 та п. 3.5 розділу 3 Положення № 637, оскільки видаткові відомості, згідно яких було здійснено видачу готівкових коштів за оренду земельних часток (паїв) на суми 26 467,97 грн. та 9 823,25 грн. підписані керівником та головним бухгалтером; наявні усі підписи отримувачів готівки; орендодавці відсутні у штатному розписі і не є працівниками підприємства та для виплати коштів складена окрема відомість.

Виходячи з вище суд приходить до висновку, що видаткові відомості, згідно яких було здійснено видачу готівкових коштів за оренду земельних часток (паїв) на суму 36 292,22 грн. були оформлені без порушень Положення № 637, а тому висновок відповідача про перевищення позивачем ліміту залишку готівки в касі підприємства 31.05.2013 року на кінець робочого дня є безпідставним.

Згідно ч.1,2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 05.02.2014 року №0000222204 прийняте з порушенням вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, а тому зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Отже, позивачу відшкодовується із Державного бюджету сума судового збору в розмірі в розмірі 182,70 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області від 05.02.2014 року №0000222204.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Дружба" судовий збір у розмірі 182 грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.А. Прилипчук

З оригіналом згідно

Суддя О.А. Прилипчук

Повний текст постанови складено 07.07.2014 року.