Справа № 219/3329/2014-а
2-а/219/206/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2014р. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Радченко Л.А., розглянувши у скороченому провадженні в м. Артемівську справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов,язання здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
18.06.2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Артемівської міської ради щодо не нарахування та невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період грудень 2013року - травень 2014 року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно; зобов,язати відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період грудень 2013року - травень 2014 року у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно та стягнути з відповідача 5412,00 грн., посилаючись на те, що відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі, лише в розмірі 130,00 грн. за період грудень 2013р. - травень 2014р., чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.
Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду від 23.06.2014 року дійсний адміністративний позов в частині вимог з 01 по 17 грудня 2013 року залишений без розгляду у зв'язку з пропуском строків звернення до суду.
Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду від 23.06.2014 р. за дійсним позовом було відкрито скорочене провадження в частині вимог з 18.12.2013р.
Згідно письмовим запереченням відповідач УПСЗН Артемівської міської ради позов не визнав та просив відмовити позивачеві у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачеві була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених діючим законодавством.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., що підтверджується копією свідоцтва про народження, та перебуває на обліку в УПСЗН Артемівської міської ради з 27.11.2013р. по 03.10.2016р. як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працезданих осіб та середньомісячним сукупним доходом сім,ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00грн.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік»,ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Отже, на відносини щодо виплати з 18.12.2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 18.12.2013 року по 31.05.2014 року є протиправною та такою, що суперечать діючому законодавству.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" та Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 2013 р. - 972 грн. , з 1 грудня 2013 р. - 1032 грн.; з 1 січня 2014 р. - 1032 грн.
Таким чином недоплата з 18.12.2013 року по 31.05.2014 року становить: 4917,36 грн. із розрахунку:
з 18.12.2013 року по 31.12. 2013 року: (1032,00 грн. : 31день) *14 днів - (130,00 грн. : 31день) * 14 днів = 407,36 грн.;
з 01.01.2014р. по 31.05.2014 року: (1032,00 грн. х 5 місяців) - (130,00 грн. х 5 місяців) = 4510,00 грн.;
А всього: 407,36грн. + 4510,00грн. = 4917,36грн.
Таким чином, з УПСЗН Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18.12.2013 р. по 31.05.2014 року в сумі 4917,36 грн.
В задоволенні іншої частини вимог слід відмовити.
Також, відповідно до ст.94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати , понесені позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162, 183-2 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов,язання здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 18.12.2013р. по 31.05.2014р.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 18.12.2013 року по 31.05.2014 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 18.12.2013 року по 31.05.2014 року в сумі 4917,36 грн.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73,08 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя Л.А.Радченко