Постанова № 39637682, 10.09.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
2а/0570/9467/2012
Номер документу
39637682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9467/2012

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Волгіної Н.П.,

розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області

до відповідача Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла»

про стягнення заборгованості з відшкодування наукових пенсій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла» заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку наукових пенсій у розмірі 119 339,09 грн за період з 01.08.2011 року по 31.05.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Науковим (науково-педагогічним) працівникам пенсії призначаються згідно ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року № 1977-ХІІ (в редакції від 06.04.2000 року).

Різниця між сумою призначення пенсії за цим законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується за рахунок підприємств, де вони працюють, у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Порядком фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, передбачено, що фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсій працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій здійснюється за рахунок коштів цих підприємств і організацій, які сплачують Пенсійному фонду кошти на виплату зазначеної різниці.

Розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що надсилається повідомлення відповідному підприємству.

Державні не бюджетні підприємства і організації щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду кошти для виплати різниці у розмірі пенсії, призначеної в минулих та поточних роках.

Відповідачу за встановленою формою були надіслані повідомлення про сплату різниці між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 119 339,09 грн за період з 01.08.2011 року по 31.05.2012 року.

Станом на час подачі позову зазначена заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник позивача у судове засідання, призначене на 10.09.2012 року, не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника УПФУ. Також у клопотанні було зазначено, що позовні вимоги позивач просить задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомлені.

Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.

Державне підприємство «Український Науково дослідний Інститут Скла» є юридичною особою, зареєстроване за юридичною адресою: Донецька область, м. Констянтинівка, вул. Шмідта, б. 20 А, а/с 176, перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 13541565).

Відповідно до п. 2.1.1 Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України” № 21-1 від 19.12.2003 року відповідач є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (повідомлення про взяття на облік платника внесків в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області з 15.05.1991 року, реєстраційний номер 05-29-01-0006).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем направлялись на адресу відповідача розрахунки витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.08.2011 року по 31.05.2012 року, однак, станом на час розгляду справи заборгованість з відшкодування зазначених витрат відповідачем не погашена.

Згідно п. 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідач у порушення зазначених вимог законодавства витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 119 339,09 грн.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального Пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Ст. 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Таким чином, позивач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи працівники Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла» отримують пенсію згідно ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність”.

Судом встановлено, що на Державне підприємство «Український Науково дослідний Інститут Скла» поширюється дія Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.

Частиною 9 ст. 25 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, регламентується порядок фінансування різниці між сумою призначення пенсії за зазначеним Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник - пенсіонер.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 цього Закону різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Пунктом 5 зазначеного Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів IІІ-IV рівній акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність”, про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається до Порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області були надіслані на адресу Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла» повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, для відшкодування, які отримані відповідачем. Але кошти в розмірі 119 339,09 грн за період з 01.08.2011 року по 31.05.2012 року не сплачені.

Згідно із ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Направляючи на адресу відповідача вищезазначені повідомлення встановленого зразку, позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, діяло в межах повноважень, які йому надані Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність та Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, відповідні розрахунки у встановлений Законом термін у добровільному порядку відповідачем не виконані.

Відповідно п.7 ч. 4 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” територіальний орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Таким чином, позивач у встановленому Законом порядку, обґрунтовано та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством, звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення несплачених сум.

Враховуючи наведене, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “ Про наукову і науково-технічну діяльність ”, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області до Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла» про стягнення заборгованості з відшкодування наукових пенсій - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Український Науково дослідний Інститут Скла» (код ЄДРПОУ 13541565) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області (код ЄДРПОУ 37544278) заборгованість з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 119 339 (сто дев’ятнадцять тисяч триста тридцять дев’ять) грн 09 коп.

Повний текст постанови складений та підписаний 10 серпня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.