Постанова № 39637667, 07.08.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2012
Номер справи
2а/0570/8021/2012
Номер документу
39637667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8021/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі Клейн С.Ю.,

за участю:

представника позивача - Лисенко Н.А.,

представника відповідача - Сухіної І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств "ДП "Донвуглереструктуризація"

до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівка про скасування рішення

про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств "ДП "Донвуглереструктуризація", звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про скасування рішень управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівка про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 512 від 06.06.2012 року та № 513 від 06.06.2012 року.

ДП «Донвуглереструктуризація» засновано на державній власності і належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Згідно п. 2.1 Статуту ДП «Донвуглереструктуризація» створена з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності, саме: для організації контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткова вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Згідно до п. 7.12 розділу 7 Статуту джерелом фінансування підприємства є кошти державного бюджету по програмі КПК №1101070 «Реструктуризація вугільні та торфодобувної промисловості», які виділяються головним розпорядником бюджетних коштів через органи Державного казначейства.

ДП «Донвуглереструктуризація» здійснює функції замовника по виконанні проектів ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Джерелом фінансування Підприємства є кошти державного бюджету: КПК 110107 «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості»'.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік» і Правил зіставлення паспортів та бюджетних програм ті звітів про їх виконання, наказом Міністерсті фінансів України №227/444 від 09.04.2012 року затверджено паспорт бюджетної програм Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Державне підприємство „Донвуглереструктуризація" засновано на підставі Нака: №99 від 02.04.2011 р. Міністерства вугільної промисловості України з метою здійснень некомерційної (без мети отримання прибутку) господарської діяльності, а саме: ді організації та контролю за виконанням робіт і заходів з ліквідації збитковій вугледобувних та вуглепереробних підприємств Донецької області.

Форма власності ДП „Донвуглереструктуризація" - загальнодержавна. Фінансово господарська діяльність ДП „Донвуглереструктуризація" здійснюється відповідно і фінансового плану, і плану використання бюджетних коштів. Вказані плав розробляються підприємством та узгоджуються підприємством з органом управліш майном в межах бюджетних асигнувань звідного кошторису Міністерства.

Джерелами фінансування ДП "Донвуглереструктуризація", згідно п. 4 Статуту, є державні кошти, які виділяються державним органом управління майно (Міністерство енергетики та вугільної промисловості України) через органи Державної казначейства та направлені на реструктуризацію підприємства вугільної галузі. П. 3.2 Статуту передбачено, що уповноважений орган управління є головним розпоряднико бюджетних коштів.

Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, одержувачі бюджетних коштів - це підприємства та організації, які не маю статусу бюджетної установи, які одержують безпосередньо через розпорядників кошти бюджету, як фінансову підтримку або уповноважені органами державної влади і виконання державних цільових програм та надання послуг. П. 9 вищевказаної Постанови передбачає, що одержувачі використовую' бюджетні кошти відповідно до плану використання бюджетних коштів.

ДП „Донвуглереструктуризація" є виконавцем державних програм, і проводить оплати межах виділених асигнувань по мірі надходження коштів з державного бюджету. Бюджетне фінансування ДП «Донвуглереструктуризація» відкрито від квітня 2012 року.

В зв'язку з наведеним вище позивач просить суд скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки від 06 червня 2012 року № 512, яким на нього накладені штраф в сумі 8,15 грн та пеня в розмірі 1,47 грн за період з 20 березня 2012 року по 09 квітня 2012 року, та рішення відповідача від 06 червня 2012 року № 513, яким на нього накладені штраф в розмірі 101 087,03 грн та пеня у сумі 21 228,28 грн за період з 20 березня 2012 року по 10 квітня 2012 року, у загальному розмірі 122 324,93 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні надав заперечення проти задоволення позову та зазначив, що відповідачем у відповідності до вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" правомірно застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" ДП «Донвуглереструктуризація» м. Макіївка, зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 03.07.2003 року, включено до ЄДРПОУ за № 32442610, діє на підставі статуту (а.с. 11).

Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт зареєстрована в якості відокремленого підрозділу Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Калінінського району м. Горлівки за № 05-09-01-9028 (арк. справи 10).

Відповідач, управління Пенсійного фонду України Калінінського району м. Горлівки Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Згідно п. п. 1, 3 "Положення про Пенсійний фонд України", затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

06.06.2012 року управління Пенсійного фонду України Калінінського району м. Горлівки Донецької області на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" прийнято рішенням № 512 про застосування до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" штрафних санкцій в сумі 8,15 грн та нарахування пені в сумі 1,47 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 09 квітня 2012 року.

06.06.2012 року управління Пенсійного фонду України Калінінського району м. Горлівки Донецької області на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування" прийнято рішенням № 513 про застосування до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" штрафних санкцій в сумі 101 087,03 грн та нарахування пені в сумі 21 228,28 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 10 квітня 2012 року.

Відповідачем прийняте оскаржуване рішення, яке є правовим актом індивідуальної дії, правомірність винесення якого здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"№ 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкові державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені. відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно везуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Порядок сплати єдиного внеску визначено у ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція 21-5).

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Зазначеній нормі Закону відповідає п.п. 4.3.6 п. 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівковій коштів з його банківського рахунка. Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунків платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте, обов'язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.

Відповідно до звіту про нарахування єдиного внеску за лютий 2012 року, наданого до органу Пенсійного фонду України, позивачем у рядку 8.8 самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті за вказаний період у розмірі 17 465,35 грн, а саме сума допомоги по тимчасової втраті працездатності 33,2 % (арк. справи 55-57).

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи, єдиний внесок нарахований до сплати підприємством за звітний період сплачений в повному обсязі лише 10 квітня 2012 року, і дана обставина сторонами не оспорюється.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, застосовані до позивача фінансові санкції та нарахована пеня відповідно до рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 424 від 17 квітня 2012 року, оскільки судом встановлений факт несвоєчасної сплати позивачем суми єдиного внеску.

Зважаючи на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" до управління Пенсійного фонду України Калінінського району м. Горлівка Донецької області про скасування рішень відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 512 від 06.06.2012 року та № 513 від 06.06.2012 року не підлягають задоволенню.

Згідно із вимогами ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.

Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про скасування рішень управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки про застосування штрафних санкцій до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств "ДП "Донвуглереструктуризація" № 512 від 06.06.2012 року у розмірі сумі 9 (дев'ять) грн 62 коп та № 513 від 06.06.2012 року у сумі 122 315 (сто двадцять дві тисячі триста п'ятнадцять) грн 31 коп, у загальній сумі 122 324 (сто двадцять дві тисячі триста двадцять чотири) грн 93 коп - відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошена в судовому засіданні 7 серпня 2012 року в присутності представників позивача та відповідача.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою ст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 10 серпня 2012 року.

Суддя Волгіна Н.П.