Постанова № 39636903, 05.09.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2012
Номер справи
2а/0570/9834/2012
Номер документу
39636903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9834/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13-29

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі Клейн С.Ю.,

за участю:

прокурора: Марахіна Є.А.

представника позивача - Соколової В.П.,

представника відповідача - Блохіна О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні"

до Державного підприємства «Шахтарськантрацит»

про стягнення штрафної санкції, -

В С Т А Н О В И В :

Прокурор м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення до бюджету суми штрафу в розмірі 5100, 00 грн за постановою Держенергонагляду від 11.04.2012 року № 02/14-01-054.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30 березня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису № 02/14-06-0445 від 18 листопада 2011 року про усунення порушень законодавства про теплопостачання, за наслідками якої був складений акт № 02/14-06-0094 від 30 березня 2012 року. На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 02/14-06-0094 від 30 березня 2012 року та статті 27 Закону України "Про електроенергетику", статті 31 Закону України "Про теплопостачання" старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Харцизького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області Дубровим К.М. було прийнято постанову № 02/14-01-054 від 11 квітня 2012 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 5100,00 грн.

У зв'язку із несплатою зазначеної суми штрафу у передбачений законодавством 15-денний строк з дня винесення постанови про накладення штрафу, позивач звернувся до суду із вимогами про стягнення суми штрафу в судовому порядку.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Згідно з ч. 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове рішення, в тому числі, у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 32299510). Відповідно до отриманої інформації з веб-сайту Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр», який є технічним адміністратором Єдиного державного реєстру (Наказ Міністерства юстиції України № 2009/5 від 19.08.2011 року), Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області.

18.11.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області за результатами планового обстеження відповідача з питань технічного стану та дотримання режимів споживання теплової енергії, експлуатації тепловикористовувальних установок і мереж, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання та систем збору і повернення конденсату, на підставі акту від 18.11.2011 року був винесений припис № 02/14-06-0445, відповідно до якого відповідача було зобов'язано здійснити заходи, направлені на усунення виявлених у ході обстеження порушень чинного законодавства. За вимогами зазначеного припису відповідач повинен був повідомити про виконання заходів до 03.02.2012 року.

30.03.2012 року представниками Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області було проведено перевірку виконання вимог припису № 02/14-06-0445 від 11.11.2011 року. Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки № 02/14-06-0094 від 30.03.2012 року, вимоги припису № 02/14-06-0445 від 11.11.2011 року були виконанні відповідачем не в повному обсязі.

На підставі зазначених висновків про невиконання вимог припису, 11.04.2012 року було прийнято постанову № 02/14-01-054, якою на підставі висновків акту № 02/14-06-0094 та ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" було винесено постанову про накладення на відповідача штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Зазначена постанова № 02/14-01-054 від 11.04.2012 року була направлена на адресу відповідача 12.04.2012 року та отримана ним 20.04.2012 року, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.9).

Станом на час розгляду справи штраф відповідачем не сплачений.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 4 ст. 4 цього Закону виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України "Про електроенергетику". Згідно зі ст. 2 цього закону ним врегульовані відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії. Відповідач, є споживачем електричної енергії у розумінні ст. 1 Закону України "Про електроенергетику", права та обов'язки якого визначені ст.ст. 25, 26 Закону України "Про електроенергетику". Відповідно до приписів ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач електроенергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; забезпечити безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан.

Законом України "Про електроенергетику" (ст. 9) встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року. Відповідно до п. 1 цього Порядку державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до п. 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, завданнями та функціями державного енергетичного нагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії; дотриманням споживачами електричної енергії режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової); вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання; проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. Держенергонагляд очолює Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду. Керівники Держенергонагляду у відповідних регіонах є заступниками головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у відповідному регіоні. Керівники структурних підрозділів інспекції, їх заступники, начальники секторів, керівники територіально відокремлених підрозділів інспекцій є старшими державними інспекторами з енергетичного нагляду. Інші спеціалісти, що виконують функції державного енергетичного нагляду, є державними інспекторами (старшими державними інспекторами) з енергетичного нагляду.

Пп. 4 п. 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності (п. 15 Положення).

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Як вбачається з наведеного вище, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області є органом, якому положеннями Закону України "Про електроенергетику" надані повноваження здійснення державного нагляду у сфері електроенергетиці. В порядку здійснення планових заходів з державного нагляду посадовою особою державної інспекції з енергетичного нагляду було виявлено порушення відповідачем ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", внаслідок чого посадовою особою інспекції держнагляду був складений припис № 02/14-06-0445 від 18 листопада 2011 року із приписанням відповідачу вчинити заходи, направлені на усунення виявлених порушень.

Зазначений припис є актом реагування органом здійснення державного нагляду на виявлені порушення та є обов'язковим до виконання. В матеріалах справи відсутні такі документи, які підтверджували би оскарження Державним підприємством «Шахтарськантрацит» припису № 02/14-06-0445 від 18 листопада 2011 року, яким відповідачу було приписано усунути виявлені порушення в строк до 03 лютого 2012 року. Будь-які заяви чи клопотання щодо продовження строків виконання припису відповідачем не заявлялися.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Зазначене вище свідчить про наявність правових підстав для здійснення 30.03.2012 року органом державного нагляду позапланового заходу у вигляді здійснення перевірки виконання відповідачем винесеного припису.

Щодо прийняття постанови про застосування штрафних санкцій суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, у тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Норма аналогічного змісту міститься у п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року. П. 3 цього положення державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважені накладати штрафи.

Пп. 7-11 цього положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою Держенергонагляду.

Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (п. 10 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року).

Ч. 2 п. 10 Положення передбачено, що у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № 02/14-01-054 від 11.04.2012 року є обов'язковою до виконання. Зазначена постанова не оскаржувалася відповідачем в судовому порядку, сума застосованого штрафу не була сплачена в строки, передбачені чинним законодавством України, з огляду на що нарахована сума штрафу в сумі 5100,00 грн підлягає стягненню в судовому порядку за прямою вказівкою п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 1312 від 21.07.1999 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позивачем вимог про стягнення суми штрафної санкції за постановою Держенергонагляду 02/14-01-054 від 11.04.2012 року та необхідність задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 9, 27 Закону України "Про електроенергетику", ст.ст. 4, 5, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07.08.1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до Державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення до бюджету суми штрафу в розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп за постановою Держенергонагляду від 11.04.2012 року № 02/14-01-054 - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510) до Державного бюджету м. Шахтарськ суму штрафу у розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошена в судовому засіданні 05 вересня 2012 року в присутності прокурора та представників сторін.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 10 вересня 2012 року.

Суддя Волгіна Н.П.