Рішення № 39633866, 27.06.2014, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
27.06.2014
Номер справи
1319/9262/2012
Номер документу
39633866
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1319/9262/2012

пр.№ 2/464/109/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.06.2014 року

Сихівський районний суд м. Львова в складі :

головуючого Мички Б.Р.

при секретарі Дулюк Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, Державної реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, треті особи Регіональне відділення Фонду державного майна по Львівській області, ДВО «Полярон», ЛКП «Новий Львів», Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном, про визнання протиправними та скасування ухвали, рішень, свідоцтва та державної реєстрації права власності на будинок, -

в с т а н о в и в :

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 звернулися до суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог, просять: визнати протиправними і скасувати ухвалу Львівської міської ради від 29.07.2007 року № 721 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчого житлового будинку АДРЕСА_1 від виробничого об'єднання «Полярон», рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.10.2007 року № 822 «Про оформлення права комунальної власності на житловий будинок по АДРЕСА_1»; скасувати свідоцтво за № С-02126 від 08.10.2007 року про право комунальної власності на житловий будинок АДРЕСА_1; скасувати державну реєстрацію права власності на будинок АДРЕСА_1 за Львівською міською радою; визнати житловий будинок АДРЕСА_1 об'єктом права державної власності; визнати протиправними і скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 29.04.2011 року № 490 «Про завершення впорядкування проживання мешканців у будинку АДРЕСА_1», рішення громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Львівської міської ради від 28.07.2009 року № 24 та від 11.11.2009 року № 32.

В обґрунтування заявлених вимог покликаються на те, що виконавчий комітет міської ради в рішенні від 29.04.2011 року № 490 під приводом «впорядкування проживання мешканців» вирішив надати Сихівській районній адміністрації функції замовника з реконструкції житлового будинку АДРЕСА_1 з утворенням 2-х містобудівних одиниць (житловий будинок і гуртожиток), фактично розділити їхній будинок на дві частини, в одній з яких влаштувати гуртожиток, що вимагатиме відселення мешканців, а, відтак, оскаржуване рішення виконкому, на їхню думку, є протиправним, таким, що порушує їхні права як мешканців будинку та суперечить ст. 47 Конституції України та ч. 4 ст. 9 ЖК УРСР. Позивачі стверджують, що порушення їхніх житлових прав стали можливими через прийняття міською радою ухвали від 29.07.2007 року № 721, виконавчим комітетом міської ради рішення від 08.10.2007 року № 822, видання свідоцтва за №С-02126 від 08.10.2012 року про право комунальної власності на житловий будинок АДРЕСА_1, тобто, таким чином стало можливим управління виконкомом міської ради будинком, як об'єктом житлового фонду, що належить територіальній громаді. Процес прийняття у власність територіальної громади будинку, реєстрацію права власності на будинок і видачу свідоцтва про право комунальної власності на будинок вважають незаконними, здійсненими з порушенням діючого законодавства, зокрема, покликаються на відсутність рішення органів, уповноважених управляти державним майном, з приводу передачі об'єкта з державної у комунальну власність, на те, що міською радою не було утворено комісії з передачі будинку у комунальну власність, не було оформлено акту приймання-передачі, що призвело до не передання договорів найму жилих приміщень, відсутність яких використовується Сихівською районною адміністрацією Львівської міської ради з метою виселення мешканців із займаних приміщень та виконавчим комітетом, який утворенням у будинку гуртожитку порушує права його мешканців.

В судовому засіданні позивачі та їх представник уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, надали суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та відповідних уточненнях, просять уточнені позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідачів Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради в судовому засіданні позов заперечила, надала суду пояснення аналогічні викладеним в письмових запереченнях.

Представник відповідача Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради в судовому засіданні позов заперечила, вважає уточнені позовні вимоги безпідставними, жодним чином не обґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити.

Відповідач Державної реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, треті особи Регіональне відділення Фонду державного майна по Львівській області, ДВО «Полярон», ЛКП «Новий Львів», Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили, а тому суд вважає можливим розглядати справу у їхній відсутності, на підставі наявних у справі достатніх доказів.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та з'ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 16 листопада 2005 року Сихівською районною адміністрацією як виконавчим органом Львівської міської ради видано розпорядження №1004 «Про затвердження складу комісії приймання відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова», яким затверджено склад зазначеної комісії згідно з додатком. Головою комісії визначено заступника голови адміністрації з житлово-комунального господарства. А відтак, суд не приймає покликання позивачів на те, що міською радою не було утворено комісії з передачі будинку у комунальну власність.

16 жовтня 2006 року адміністрація ВО «Полярон» звернулася (вих. № 12/140) до Сихівської районної адміністрації з проханням про прийняття в комунальну власність гуртожитків на вул. Угорській та на вул. Пимоненка.

Згідно звернення Сихівської районної адміністрації до виконавчого комітету Львівської міської ради від 07.03.2007 року № 4-34-51, адміністрацією надано довідку «Про надання гуртожитку для проживання сімей на АДРЕСА_1 статусу житлового будинку і передачу його у власність територіальної громади м. Львова від Державного підприємства науково-виробничий комплекс "Полярон"». Відповідно до вказаної довідки, після комісійного обстеження було встановлено, що будинок знаходиться в незадовільному технічному стані, ремонту потребує: водопровідна мережа, сходова клітка, каналізаційна мережа, покрівля, електрообладнання, система центрального опалення, заміна газових приладів, ліфти, провести по квартирний розпуск електроенергії. Сихівська районна адміністрація просила погодити пропозицію щодо надання гуртожитку для проживання сімей на АДРЕСА_1 статусу житлового будинку і передачі його у власність територіальної громади м. Львова.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.03.2007 року виконавчим комітетом міської ради прийнято рішення № 139 «Про надання гуртожитку для проживання сімей на АДРЕСА_1 статусу житлового будинку і передачу його у власність територіальної громади м. Львова», згідно з яким: гуртожитку для проживання сімей виробничого об'єднання «Полярон» на АДРЕСА_1 надано статус житлового будинку (п. 1); погоджено пропозицію Сихівської районної адміністрації щодо передачі-приймання відомчого житлового будинку АДРЕСА_1 від виробничого об'єднання «Полярон» у власність територіальної громади м. Львова (п. 2); міській раді запропоновано прийняти у власність територіальної громади м. Львова відомчий житловий будинок АДРЕСА_1 від виробничого об'єднання «Полярон» (п. 3); Департаменту житлового господарства та інфраструктури укласти договори житлового найму з мешканцями, які зареєстровані та проживають у житловому будинку АДРЕСА_1 (п. 4); Сихівській районній адміністрації підготувати та подати на розгляд міської ради відповідний проект ухвали (п. 6). Відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 27.06.2008 року № 636 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 09.03.2007 № 139 "Про надання гуртожитку для проживання сімей на АДРЕСА_1 статусу житлового будинку і передачу його у власність територіальної громади м. Львова"», до вказаного рішення внесено зміни, а саме пункт 4 викладено у новій редакції: «Сихівській районній адміністрації укласти договори житлового найму з мешканцями, які зареєстровані та проживають у житловому будинку АДРЕСА_1».

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, міського голови, виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. У п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року у справі № 1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частини першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що в Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). Конституційним повноваженням органів місцевого самоврядування є самостійне вирішення питань місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Зазначене рішення виконавчого комітету міської ради від 09.03.2007 року № 139 є чинним, не оскаржується, не було та не є предметом розгляду у судах, дія його не зупинена, відтак, в силу ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є обов'язковим до виконання.

Судом встановлено, що вказане рішення виконавчого комітету від 09.03.2007 року № 139 було підставою для прийняття оскаржуваних позивачами ухвали міської ради від 29.07.2007 року № 721, рішень виконавчого комітету міської ради від 08.10.2007 року № 822 та від 29.04.2011 року № 490. Відтак, суд приймає покликання відповідачів на наявність законних підстав для прийняття зазначених ненормативних правових актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», що є одним із джерел правового регулювання питань забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад; передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону. Згідно з ч. 1 ст. 5 цього Закону, прийняття гуртожитків (як цілісних майнових комплексів) у власність територіальної громади здійснюється за рішенням відповідної місцевої ради (або за рішенням виконавчого органу місцевої ради з наступним затвердженням цією радою). В силу ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», органи місцевого самоврядування у житловій сфері: приймають рішення про прийняття у власність відповідної територіальної громади гуртожитків (майнових комплексів) відповідно до цього Закону; приймають рішення про реконструкцію, капітальний ремонт чи перепрофілювання або про знесення гуртожитку (цілісного майнового комплексу) після його прийняття у власність територіальною громадою та відселення мешканців відповідно до чинного законодавства; здійснюють володіння, використання, управління, експлуатацію переданих територіальним громадам згідно з цим Законом гуртожитків (майнових комплексів) (безпосередньо чи через визначеного виконавчим органом ради управителя), організовують їх належне обслуговування та ремонт, упорядкування, а також забезпечують утримання та облаштування прибудинкових територій; здійснюють контроль за використанням усіх гуртожитків, що перебувають у державній та комунальній власності виключно за призначенням, визначають управителів гуртожитків, а також виконавців житлових і комунальних послуг; вживають необхідних заходів, у межах наданих повноважень, щодо забезпечення, збереження та використання житлового фонду гуртожитків незалежно від форми власності відповідно до цього Закону; приймають рішення про проведення реконструкції, капітального ремонту, переобладнання гуртожитків, про визнання гуртожитку аварійним чи непридатним для проживання в ньому людей та про знесення аварійних та непридатних для проживання гуртожитків.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. В силу ч. 2 ст. 4 цього Закону, передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом. Як вбачається із матеріалів справи та наданих відповідачами пояснень, лист Агентства державного майна України підтверджує повноваження виконавчого комітету Львівської міської ради розпоряджатися будинком по АДРЕСА_1, Відповідно до ст. 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, якщо інше не передбачено законом, - у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Порядок утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів визначається відповідними органами місцевого самоврядування - у разі передачі об'єктів у комунальну власність. Як про те зазначено у ст. 7 цього Закону, з державної у комунальну власність передаються безоплатно житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Тотожні норми закріплені у спеціальних нормативних правових актах, що регулюють зазначені правовідносини: «Положенні про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891; «Положенні про порядок передачі об'єктів права державної власності», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»; «Порядку безоплатної передачі в комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрігосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 № 1253; «Положенні про порядок приймання-передачі державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у власність територіальної громади м. Львова», затвердженому ухвалою Львівської міської ради від 29.04.2004 № 1245.

Відповідно до «Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду у тому числі гуртожитки (п. 2). Комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і термін виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність (п. 6). Передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього (п. 8).

«Положенням про порядок приймання-передачі державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у власність територіальної громади м. Львова» встановлено, що передачі у власність територіальної громади м. Львова підлягають житлові будинки та гуртожитки відомчого житлового фонду (п. 4). Власники гуртожитків можуть ініціювати передачу гуртожитку у власність територіальної громади м. Львова після зміни статусу гуртожитку на житловий будинок та закріплення у ньому житла (п. 4.1.2). Відомчий житловий фонд передається у власність територіальної громади м. Львова безплатно (п. 6). Передача будинків відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова проводиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова, яка утворюється відповідною районною адміністрацією. До складу цієї комісії входять представники відповідних комунальних підприємств: МКП "Львівводоканал", ВАТ "Львівгаз", ВАТ "Львівенерго", МКП "Львівтеплоенерго", МКП "Залізничнетеплоенерго", житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення фонду державного майна України по Львівській області, управління комунального майна міської ради, фінансового відділу районної адміністрації, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, НДІ "Проектреконструкція", підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших зацікавлених підприємств, установ та організацій. Комісію очолює заступник голови районної адміністрації. (п. 8) Комісія з питань приймання відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, районна адміністрація приймає рішення про джерела фінансування і терміни виконання робіт, в тому числі з залученням у встановленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у власність територіальної громади м. Львова (п. 9). Передача відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова проводиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт приймання в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього (п. 11). Районною адміністрацією складається у 4-х примірниках акт приймання-передачі відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова та разом з пропозицією виноситься на розгляд виконавчого комітету міської ради (п. 14). При прийнятті виконавчим комітетом рішення щодо готовності приймання-передачі відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова районною адміністрацією готуються матеріали та проект ухвали з цього питання на розгляд міської ради (п. 15). Після ухвалення міською радою рішення щодо прийняття відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова голова районної адміністрації затверджує акт приймання-передачі. Надалі приймання-перадача відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова здійснюється у встановленому порядку (п. 16). До акта приймання-передачі відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова додаються: - акти передачі наявного службового житла; - договори оренди нежитлових приміщень; - акти передачі договорів найму жилих приміщень. Зміна умов договорів найму або оренди здійснюється відповідно до чинного законодавства. (п. 17)

Судом встановлено, що 09.03.2007 року виконавчим комітетом міської ради було прийняте рішення № 139 щодо зміни статусу гуртожитку на житловий будинок (відповідно п. 4 Положення) та, відтак, готовності приймання-передачі його у власність територіальної громади м. Львова (згідно п. 15 Положення). В силу п. 15 Положення, на підставі рішення виконавчого комітету від 09.03.2007 № 139, 4-тою сесією 5-го скликання міської ради 29.03.2007 року прийнято ухвалу № 721 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчого житлового будинку АДРЕСА_1 від виробничого об'єднання «Полярон».

Беручи до уваги наявний у матеріалах справи «Акт приймання-передачі відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м. Львова», складений щодо житлового будинку АДРЕСА_1, підписаний головою та членами комісії (у т.ч. генеральним директором ВО «Полярон») та затверджений головою Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, суд не приймає покликання позивачів на неоформлення акту приймання-передачі, що, на їхню думку, що призвело до непередання договорів найму жилих приміщень, відсутність яких використовується Сихівською районною адміністрацією міської ради з метою виселення мешканців із займаних приміщень. За своєю суттю вказаний акт приймання-передачі припинив зобов'язання однієї із сторін в частині передачі майна, припинив цивільні права й обов'язки, зокрема право власності (володіння, користування, розпорядження), є дією, спрямованою на зміну юридичних прав та обов'язків, носить характер правопідтверджуючого та правовстановлюючого документу.

Згідно зі ст. 58 ЖК України, єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення є ордер (виданий громадянинові на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів). Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. При цьому в силу ст. 61 ЖК УРСР, користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер. А відтак, судом встановлено, що за відсутності у позивачів зазначених ордерів, відсутні й відповідні договори найму жилих приміщень.

Відповідно до п. 6.13.11«Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна», затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.03.2006 № 394 (зі змінами та доповненнями), для оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна власники нерухомого майна до заяви, зокрема, додають: на об'єкти державної чи комунальної власності - рішення про надання дозволу на будівництво або про прийняття у державну чи комунальну власність. Згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради від 30.03.2007 № 186 «Про внесення змін і доповнень у додаток до рішення виконавчого комітету від 23.03.2006р. № 394 "Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна"», оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться районними відділами приватизації державного житлового фонду з видачею свідоцтва про право власності на підставі рішення виконавчого комітету на об'єкти, визначені підпунктами 6.1, 6.4, 6.5, 6.7, 6.12, 6.13 цього Положення, чи наказу начальника управління комунальної власності департаменту економічної політики на об'єкти в усіх інших випадках. Проекти рішення виконавчого комітету щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна візують: начальник організаційного управління, керівник районного відділу приватизації державного житлового фонду, начальник юридичного управління, голова районної адміністрації за місцем знаходження об'єкта, начальник управління комунальної власності департаменту економічної політики, директор департаменту економічної політики, керуючий справами виконкому. Свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна підписуються керівником районного відділу приватизації державного житлового фонду чи іншою уповноваженою ним особою та скріплюються печаткою районного відділу приватизації державного житлового фонду.

Відтак, з наведеного вбачається, що при прийнятті виконавчим комітетом Львівської міської ради рішення від 08.10.2007 № 822 «Про оформлення права комунальної власності на житловий будинок на АДРЕСА_1» була повною мірою дотримана процедура, передбачена спеціальними нормативними актами, що регулювали вказані правовідносини, та вимоги норм ЦК України.

Як вбачається із «Попередніх технічних висновків про стан будинку АДРЕСА_1 2011 р.», розроблених фахівцями Львівського філіалу Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІ Проектреконструкція» Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, було встановлено, що на час обстеження у квітні 2011 р. на першому поверсі житлові кімнати та підсобні приміщення гуртожитку не експлуатувались і мали непридатний для проживання стан. Мережі холодного і гарячого центрального водопостачання, центрального опалення, каналізації, газо- і електропостачання потребували ремонту, а вентиляцією необхідно було забезпечити всі існуючі вбиральні та приміщення душевих. Існуюча на буд. № 2 покрівля перевищила нормативний термін ефективної експлуатації, перебувала у незадовільному технічному стані і потребувала заміни. Технічний стан внутрішнього оздоблення був незадовільним. Згідно висновків спеціалізованої ліцензованої проектної організації, технічно можливо виконати реконструкцію гуртожитку, зберігши його призначення для житла, але при цьому один із його блоків переобладнати під житло для колективного розміщення для груп осіб, більше ніж одна сім'я (хостел), а в другому блоці теж виконати ремонт і перепланування існуючого гуртожитку. На замовлення Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради «НДІ Проектреконструкція» було розроблено робочий проект капітального ремонту житлового будинку на АДРЕСА_1.

Згідно табл. 5.1 Стандарту житлово-комунального господарства України «Житлові будинки. Правила визначення фізичного зносу житлових будинків. СОУ ЖКГ 75.11 - 35077234. 0015 :2009» (прийнято та надано чинності згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 03.02.2009 року № 21), при оцінці технічного стану «незадовільний» експлуатація елементів будівлі можлива лише при умові проведення їх ремонту; при оцінці технічного стану «непридатний» елементи будинку знаходяться у зруйнованому стані.

В силу ст. 7 ЖК УРСР, непридатні для проживання жилі будинки і жилі приміщення переобладнуються для використання в інших цілях або такі будинки зносяться за рішенням виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів.

Ст. 50 ЖК УРСР встановлено, що жиле приміщення, яке надається громадянам для проживання, має бути благоустроєним стосовно до умов даного населеного пункту, відповідати встановленим санітарним і технічних вимогам. Згідно ст. 11 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», гуртожиток (як цілісний майновий комплекс або всі його відокремлені частини) відповідно до цього Закону повинен відповідати архітектурно-планувальним, технічним нормам та санітарно-гігієнічним вимогам, встановленим актами законодавства та технічними нормативами для такого типу житла, бути придатним для проживання в ньому людей і використовуватися виключно за призначенням.

Додатком Б Державних будівельних норм України [ДБН] В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення» визначено, що житло II категорії (соціальне) - житло з нормованими нижніми і верхніми межами площ квартир та житлових кімнат гуртожитків відповідно до чинних санітарних норм, які забезпечують мінімально допустимий рівень комфорту проживання. Житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, при значене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання. Житловий осередок гуртожитку - група житлових кімнат, об'єднаних підсобними приміщен нями загального користування. Квартира - комплекс взаємопов'язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім'ї різного чисельного складу або однієї людини, який включає (як мінімум): житлову (житлові) кімнату, кухню, ванну кімнату (душову), вбиральню (або суміщений санвузол), передпокій, комору чи вбудовану шафу.

Відповідно до «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76, реконструкція жилого будинку - комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог.

Положеннями ст.ст. 100, 152 ЖК України, п.п. 1.4.1, 1.4.3, 1.4.5 «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», п. 4 «Правил користування приміщеннями житлових будинків», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 «Про механізм впровадження Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що переобладнання та перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради відповідно до законодавства.

Беручи до уваги п. 6 «Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», ст. 18 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», розглянувши технічні висновки про стан будинку АДРЕСА_1, виготовлені державним науково-дослідним та проектно-вишукувальним інститутом «НДІ Проектреконструкція», виконавчим комітетом міської ради прийнято рішення від 29.04.2011 року № 490 «Про завершення впорядкування проживання мешканців у будинку АДРЕСА_1», згідно якого: надано Сихівській районній адміністрації функції замовника з реконструкції житлового будинку АДРЕСА_1 з утворенням 2-х містобудівних одиниць (житловий будинок і гуртожиток) /п. 1/. 2. Сихівській районній адміністрації: 2.1. У встановленому порядку отримати вихідні дані (архітектурно-планувальні вимоги) на реконструкцію житлового будинку АДРЕСА_1. 2.2. Розробити у ліцензованій проектній організації проектно-кошторисну документацію та погодити її у встановленому порядку. 2.3. Завершити роботу з впорядкування проживання мешканців у будинку АДРЕСА_1. 2.4. Подати виконавчому комітету пропозиції про подальше використання гуртожитку. 3. Департаменту фінансової політики внести зміни до міського бюджету м. Львова на 2011 рік, передбачивши кошти для реконструкції житлового будинку АДРЕСА_1. 4. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови.

Відтак, судом встановлено, що реконструкція житлового будинку АДРЕСА_1 не порушує санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку, відповідає вимогам, встановленим у ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення» та ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт», вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил. Відтак, дотримані основні положення й приписи законодавства про архітектурну діяльність, законодавства у сфері містобудування, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови населеного пункту. Будівельні роботи, пов'язані з ремонтом конструкцій конструктивних елементів будинку, що забезпечують їх цілісність та необхідні технічні умови функціонування, на нові з використанням сучасних матеріалів і засобів захисту спрямовані на поліпшення їхнього технічного стану, а відтак до підвищення експлуатаційної якості, міцності і стійкості будинку в цілому.

Таким чином, оцінюючи письмові докази та пояснення сторін у їх сукупності, суд приходить до висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, тому підстав для задоволення позову не вбачає.

На підставі ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 3, 5, 11, 18 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», ст.ст. 3, 4, 6, 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», ст.ст. 7, 50, 58, 61, 100, 152 ЖК України, п.п. 2, 6, 8 «Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891, п.п. 4, 6, 8, 9, 11, 14-17 «Положення про порядок приймання-передачі державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у власність територіальної громади м. Львова», затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 29.04.2004 № 1245, та керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 16, 57-61, 169, 208, 209, 212-215 ЦПК України, с у д, -

в и р і ш и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, Державної реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, треті особи Регіональне відділення Фонду державного майна по Львівській області, ДВО «Полярон», ЛКП «Новий Львів», Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном, про визнання протиправними та скасування ухвали, рішень, свідоцтва та державної реєстрації права власності на будинок - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особою, у відсутності якої таке було постановлено, - протягом того ж строку з дня отримання його копії.

Головуючий

Оригінал. Виготовлено в одному екземплярі.