ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2014 року справа № 823/1433/14
м. Черкаси
10 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача Державної фінансової інспекції в Черкаській області Рожка П.В. - за довіреністю від 08.01.2014 №23-25/31-27,
представника відповідача Шевченківського національного заповідника Король І.О. - за довіреністю від 06.06.2014 №301,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Черкаській області до Шевченківського національного заповідника про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась Державна фінансова інспекція в Черкаській області, в якому просить зобов'язати Шевченківський національний заповідник виконати п. 10 вимоги Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 05.11.2013 №23-04/50-8772 шляхом відшкодування в порядку та розмірах, визначених законодавством, за рахунок винних осіб шкоди, що заподіяна Шевченківському національному заповіднику в сумі 587917,84 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що з 27.08.2013 по 11.10.2013 посадовими особами Держфінінспекції в Черкаській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Шевченківського національного заповідника за період з 01.04.2010 по 31.07.2013, за результатами якої складено акт №04-24/016 від 15.10.2013.
Ревізією дотримання чинного законодавства при формуванні фонду оплати праці за загальним та спеціальним фондом кошторису, наявності фактів утримання понаднормативних посад за період з 01.11.2011 по 31.07.2013 встановлено, що установою в штатний розпис по загальному фонду кошторису введено понаднормативні посади заступника генерального директора з економіки та фінансів, заступника генерального директора з реконструкції і будівництва та начальника відділу кадрів (відділ складається з 2-х осіб, включаючи начальника).
Затвердження в штатному розписі по загальному фонду понаднормативних посад призвело до зайвого планування та затвердження бюджетних асигнувань, які було повністю профінансовано та використано на оплату праці вказаних штатних одиниць.
Внаслідок вказаного порушення установі завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 587917,84 грн.
За наслідками проведеної ревізії відповідачеві була направлена вимога від 05.11.2013 №23-04/50-8772 щодо усунення порушень фінансової дисципліни, пунктом 10 якої відповідача зобов'язано в порядку ст.ст. 130-136 КЗпП України за рахунок винних осіб відшкодувати шкоду, що заподіяна установі внаслідок проведення витрат на утримання протягом 2011 - 2013р.р. понаднормативних посад у розмірі 587917,84 грн.; термін виконання вимоги - до 04.12.2013.
Відповідач у встановлений строк порушення не усунув, вимогу від 05.11.2013 №23-04/50-8772 не оскаржив, а тому позивач просить суд зобов'язати Шевченківський національний заповідник виконати п. 10 вимоги Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 05.11.2013 №23-04/50-8772.
Представник відповідача заперечує проти заявленого адміністративного позову, мотивуючи це тим, що Коломієць В.В. був прийнятий на роботу на посаду генерального директора Шевченківського національного заповідника на підставі Контракту від 02.12.2010 №461, укладеного між ним та Міністерством культури і туризму України. Тобто, роботодавцем Коломійця В.В. є безпосередньо Міністерство культури України.
На підставі вказаного, керуючись ч. 4 ст. 136 КЗпП України Міністерство культури України повинно звернутись до суду з позовом до Коломійця В.В. про відшкодування завданої шкоди установі.
У випадку задоволення позову в адміністративній справі №823/1433/14 та при зверненні Шевченківського національного заповідника до суду з відповідним позовом про відшкодування шкоди, заповідник буде неналежним позивачем у даній справі.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 №2939-XII (далі по тексту - Закон № 2939-XII) визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2939-XII головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Судом встановлена, що відповідно до п. 2.3. Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Черкаській області на IІІ квартал 2013 року, п. 1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфініспекції в Черкаській області на ІІІ квартал 2013 року, та на підставі направлень на проведення ревізії від 10.09.2013 №636, від 20.08.2013 №592, 593, від 03.09.2013 №631, з 27 серпня по 11 жовтня 2013 посадовими особами Держфінінспекції в Черкаській області та Канівської об'єднаної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Шевченківського національного заповідника (далі - заповідник, установа, заклад), у тому числі щодо використання бюджетних коштів, передбачених для збереження історико-культурної спадщини в заповіднику, здійснення заходів з охорони культурної спадщини, фінансування музейної справи, поповнення експозицій музеїв, за період з 01.04.2010 по 31.07.2013. Ревізія була зупинена з 30.09.2013 по 09.10.2013.
Ревізією дотримання чинного законодавства при формуванні фонду оплати праці за загальним та спеціальним фондом кошторису, наявності фактів утримання понаднормативних посад за період з 01.11.2011 по 31.07.2013 встановлено, що в порушення вимог Типових штатних нормативів музеїв, заповідників та закладів музейного типу державної та комунальної форми власності сфери культури, затверджених наказом Міністерства культури України від 27.10.2011 №941/0/16-11 та Примірних штатних розписів державних та комунальних музеїв, заповідників та закладів музейного типу, затверджених наказом Міністерства культури України від 01.08.2012 №823, установою в штатний розпис по загальному фонду кошторису введено понаднормативні посади заступника генерального директора з економіки та фінансів, заступника генерального директора з реконструкції і будівництва та начальника відділу кадрів (відділ складається з 2-х осіб, включаючи начальника).
Одночасно з посадою заступника генерального директора з економіки та фінансів, заступника генерального директора з реконструкції і будівництва до штатного розпису включено посаду головного бухгалтера та посаду інженера з будівництва, відповідно до посадових інструкцій функціональні обов'язки за вказаними посадами є тотожними.
Таким чином, затвердження в штатному розписі по загальному фонду понаднормативних посад заступника генерального директора з економіки та фінансів, заступника генерального директора з реконструкції і будівництва, та начальника відділу кадрів призвело до зайвого планування та затвердження бюджетних асигнувань за рахунок загального фонду кошторису за КЕКВ 1111 «Заробітна плата» на загальну суму 300752,84 грн. (2011 рік - 48034,49 грн., 2012 рік - 252718,35 грн.), за КЕКВ 2111 «Заробітна плата» за 2013 рік на суму 130741,28 грн. та за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» на загальну суму 109077,89 грн. (2011 рік - 17436,52 грн., 2012 рік - 91641,37 грн.), за КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» за 2013 рік на суму 47345,83, які в подальшому було повністю профінансовано та використано на оплату праці вказаних штатних одиниць.
Внаслідок вказаного порушення установі завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 587917,87 грн.
Порушення допущено з вини колишнього генерального директора Коломійця В.В., яким підписано відповідні штатні розписи, чим не забезпечено дотримання вимог ст. 26 Бюджетного кодексу України.
Оскільки під час ревізії вищевказане порушення не було усунуто, відповідно до п. 7 ст. 10 Закону № 2939-XII, абзацу першого п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, об'єкту контролю направлено вимогу від 05.11.2013 №23-04/50-8772 щодо усунення порушень фінансової дисципліни, з встановленим терміном їх виконання - до 04.12.2013.
Зокрема, згідно пункту 10 зазначеної вимоги заповідник зобов'язано в порядку ст.ст. 130-136 КЗпП України за рахунок винних осіб відшкодувати шкоду, що заподіяна установі внаслідок проведення витрат на утримання протягом 2011 - 2013 р.р. понаднормативних посад у розмірі 587917,84 грн. Крім того, відповідача зобов'язано привести у відповідність до діючих нормативно-правових актів штатний розпис заповідника, зокрема, щодо понаднормативного утримання посад заступника генерального директора з економіки та фінансів, заступника генерального директора з реконструкції і будівництва, начальника відділу кадрів, та подати його на затвердження до Міністерства культури України.
Станом на час розгляду адміністративної справи п. 10 вимоги ДФІ в Черкаській області від 05.11.2013 №23-04/50-8772, в частині відшкодування шкоди, заповідником не виконано; в судовому порядку не оскаржено.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 2939-XII законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
З огляду на те, що вимога Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 05.11.2013 №23-04/50-8772 відповідачем не оскаржувалась, враховуючи те, що шкода, заподіяна установі внаслідок проведення витрат на утримання протягом 2011 - 2013 р.р. понаднормативних посад у розмірі 587917,84 грн. не відшкодована, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Черкаській області, в межах заявлених позовних вимог, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Шевченківський національний заповідник виконати п. 10 вимоги Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 05.11.2013 №23-04/50-8772 шляхом відшкодування в порядку та розмірах, визначених законодавством, за рахунок винних осіб шкоди, що заподіяна Шевченківському національному заповіднику в сумі 587917,84 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 07.07.2014.