Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2014 р. Справа №805/7000/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:40
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Аржанові К.С.
за участю:
представника позивача Мітасьової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Скіф» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства «Скіф» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1203-ДО-1-Е від 12.03.2014 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі п.14 ст. 8, ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п.5 розділу ІІ, розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470, уповноваженою особою Комісії була винесена постанова №1203-ДО-1-Е від 12.03.2014 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до відповідача були застосовані санкції у розмірі 85000,00 грн.
Фінансові санкції відповідач повинен був сплатити до Державного бюджету України не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови шляхом перерахування коштів до Управління Державного казначейства у м. Донецьку та надіслати на адресу позивача повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів. Однак, фінансові санкції у розмірі 85000,00 грн. відповідачем не сплачені.
На підставі вищезазначеного позивач просив суд стягнути з відкритого акціонерного товариства «Скіф» фінансові санкції у розмірі 85000,00 грн. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1203-ДО-1-Е від 12.03.2014 року.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, будь - яких заперечень та клопотань до суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до п. 1 ч.1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:
формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів.
У відповідності до п. 1, п. 9, п. 23 ч. 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:
встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів;
встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери;
роз'яснення порядку застосування чинного законодавства про цінні папери та акціонерні товариства.
Пунктами 8, 13 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти;
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до п. 3 ч. ІХ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» (далі - Правила) справи про правопорушення щодо громадян чи посадових осіб розглядаються на підставі протоколів про адміністративне правопорушення.
Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати Голова Комісії, члени Комісії або уповноважені Комісією посадові особи (п.2 ч. Х Правил).
Протокол разом з поясненням особи та документами, що стосуються справи, направляється протягом трьох робочих днів уповноваженій особі для розгляду справи про правопорушення (п. 4 ч. Х Правил).
Судом встановлено, що позивачем винесено розпорядження №929-ДО-1-Е від 21.12.2012 року, відповідно до якого встановлено: відкритим акціонерним товариством «Скіф» порушені вимоги ч.2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» в частині не визначення форми існування акцій як без документарної та вимоги п.5 розділу ХVІІ Закону України «Про акціонерні товариства» в частині не приведення у встановлений законодавством термін статуту та інших внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог цього Закону. Відповідача зобов'язано у термін до 21 червня 2013 року включно усунути порушення законодавства про цінні папери.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відносно відповідача позивачем прийнята постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 03/01/5/6372 від 22.11.2013 року через невиконання відповідачем розпорядження №929-ДО-1-Е від 21.12.2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, видане на підставі п.10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», згідно якого у строк до 21.06.2013 року відповідач повинен був усунути вказані в розпорядженні порушення ч.2 ст. 20 та п.5 розділу ХVІІ Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: визначити форму існування акцій як без документарну та привести статут на внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону.
Також позивачем був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №1203-ДО-1-Е від 10.12.2013 року, яким встановлено порушення відповідачем, а саме: невиконання відповідачем розпорядження №929-ДО-1-Е від 21.12.2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, видане на підставі п.10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», згідно якого у строк до 21.06.2013 року відповідач повинен був усунути вказані в розпорядженні порушення ч.2 ст. 20 та п.5 розділу ХVІІ Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: визначити форму існування акцій як без документарну та привести статут на внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону.
У зв'язку із зазначеним, 10.12.2013 року позивачем була прийнята постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
На підставі вищезазначеного, позивачем прийнята постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1203-ДО-1-Е від 12.03.2014 року, відповідно до якої за повторне протягом року невиконання розпорядження уповноваженої особи Комісії до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 грн.
Зазначена постанова підписана уповноваженою особою Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно копій фіскального чеку УКРПОШТИ та списку №027 на відправлення рекомендованої кореспонденції, зазначена постанова про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів була відправлена відповідачу.
За приписами п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, відповідач не здійснив передбачених законодавством заходів щодо визначення форми існування акцій як без документарну та приведення статуту на внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону.
Відповідно до довідки Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку станом на 01.07.2014 року відповідачем фінансова санкція у розмірі 85000,00 грн. до Державного бюджету України не сплачена.
Відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Згідно п.5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Абзацем 2 п.8 ч.1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за повторне протягом року невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття рішення діяла як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 85000,00 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Скіф» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Скіф» в дохід Державного бюджету України (відділення Державного казначейства України в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1203-ДО-1-Е від 12.03.2014 року.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 01.07.2014 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 04.07.2014 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.