Ухвала суду № 39614803, 02.07.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
824/1582/14-а
Номер документу
39614803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 824/1582/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Боровицького О. А.

суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Відділу реєстрації актів цивільного стану Хотинського районного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визнання протиправним внесення змін в актовий запис та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

В березні 2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду із позовом до Відділу реєстрації актів цивільного стану Хотинського районного управління юстиції, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним внесення змін відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Хотинського районного управління юстиції Чернівецької області в актовий запис №48 від 23.03.1938 про народження ОСОБА_3; зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Хотинського районного управління юстиції Чернівецької області анулювати проведені зміни в актовому записі про народження №48 від 23.03.1938 ОСОБА_3 в частині запису мати.

Позов вмотивовано тим, що існує загроза в порушенні в майбутньому її прав на нерухоме майно, в зв'язку з неправомірним отриманням ОСОБА_3 документа з невідповідним записом мати.

Чернівецьким окружним адміністративним судом постановою від 28 квітня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції рішенням позивач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі позивач порушує питання про скасування постанови Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог. Аргументуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що поновлення актового запису не проводилось, а зміни в актовий запис про народження заявника за його побажанням змінено мати ОСОБА_5 на ОСОБА_5 всупереч пункту 3.17 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793.

Відповідач не скористався правом регламентованим положеннями статті 191 КАС України та не надав письмових заперечень на апеляційну скаргу.

23 червня 2014 року на адресу апеляційного суду від ОСОБА_3 надійшли заперечення на апеляційну скаргу ОСОБА_2 (вх. №14720/14). В письмових запереченнях третя особа просить апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

01 липня 2014 року від позивача та відповідача надійшли клопотання (вх. №15375/14 та №15402/14) про розгляд справи за їх відсутності.

Враховуючи те, що обов'язкова участь сторін не визнавалась, суд апеляційної інстанції вважає можливим розглянути справу у відсутність осіб, які беруть участь у справі за наявними матеріалами в порядку письмового провадження відповідно до статті 197 КАС України.

Відповідно до частини 6 статті 12, частини 1 статті 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, 20.08.2013 відповідачем, на підставі рішення Народного суду 2 дільниці Шевченківського району м. Чернівці суду №2-225 від 29.04.1958, внесено відомості про усиновлення ОСОБА_3. Зокрема, відповідачем внесено зміни у відомостях про матір ОСОБА_5 змінено на ОСОБА_5 на ОСОБА_5. Відомості щодо усиновлення значиться: дійсне, усиновитель: ОСОБА_5 (а.с. 32-33, 66).

Відповідно, на підставі вказаного судового рішення, в актовому записі про народження ОСОБА_3 № 48 від 23.03.1938 внесено зміни про його матір - ОСОБА_5 (а.с. 34).

19.02.2014 ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про повторну видачу свідоцтва про народження у зв'язку із втратою. В даній заяві вказав, що державна реєстрація народження проведена виконавчим комітетом Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області 23.03.1938, батько: ОСОБА_8, мати: ОСОБА_5 (а.с. 52).

Того ж дня відповідачем видано свідоцтво про народження: серія НОМЕР_1, актовий запис №48 від 23.03.1938, з проставленою на лицьовому боці відміткою "Повторно"(а.с. 10).

На думку позивача, існує загроза в порушенні в майбутньому її прав на нерухоме (спадкове) майно, в зв'язку з неправомірним отриманням ОСОБА_3 документа з невідповідним записом мати, що спонукало до звернення з цим позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно вніс зміни до актового запису про народження третьої особи та діяв в межах та спосіб передбачений чинним законодавством та правомірно повторно видав ОСОБА_3 свідоцтво про народження. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту його прав, оскільки позивач не довів, що внесення змін до актового запису про народження третьої особи, якимось чином породжує, змінює або припиняє його права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції.

Власне, за приписами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Актовий запис цивільного стану, відповідно до частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 зазначеного вище Закону, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, оригінал якого було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, та повторна видача свідоцтва у разі внесення змін до актового запису чи його поновлення здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичними представництвами і консульськими установами України на підставі актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

Положеннями пункту 1 розділу IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. №52/5 унормовано, що повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюється на підставі актового запису цивільного стану, якщо оригінал свідоцтва було вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено та у разі внесення змін до актового запису цивільного стану чи його поновлення. Згідно з пунктом 2 розділу IV Правил, повторна видача свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану здійснюється за заявою особи, щодо якої складено запис, батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, представника закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, органу опіки та піклування.

За приписами пунктів 3, 8 розділу IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану, на свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану, що повторно видаються, робиться відмітка "Повторно". В актовому записі про державну реєстрацію акту цивільного стану, на підставі якого повторно видано свідоцтво, проставляються серія, номер та дата видачі цього свідоцтва. Особам, які звернулися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану особисто, свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану повторно видаються того самого дня при пред'явленні ними паспорта або паспортного документа.

Відповідно до пункту 2.14 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 , підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про анулювання та поновлення, є рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, анулювання актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним.

На підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов'язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду. Відомості про усиновлення, скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним, позбавлення та поновлення батьківських прав вносяться до паперового носія актового запису цивільного стану та Державного реєстру актів цивільного стану в день надходження копії відповідного рішення суду до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або в день її пред'явлення особою, зазначеною в рішенні суду, або уповноваженою нею особою. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (пункти 2.16.4, 2.16.5, 2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання).

Здійснивши системний аналіз наведених вище норм, суд апеляційної інстанції вважає, що відповідач з огляду на статтю 19 Конституції України, частину 2 статті 71 КАС України довів правомірність та законність своїх дій при внесенні зміни до актового запису про народження третьої особи та при повторній видачі ОСОБА_3 свідоцтва про народження.

Також, колегія суддів суду апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що положеннями пункту 8 частини 1 статті 3 КАС України унормовано, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (стаття 55 Конституції України). Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.

В силу положень частин 1, 2 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3, породжує, змінює або припиняє права та обов'язки позивача у сфері публічно-правових відносин, з огляду на те, що завданням адміністративного судочинства є захист вже порушених прав, а не тих прав, які можливо будуть порушені в майбутньому.

Таким чином, позовні вимоги позивача є безпідставними у зв'язку з відсутністю у нього порушеного права, яке б підлягало б захисту або поновленню судом.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Згідно з частиною 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З підстав наведеного вище, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для її скасування.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197,198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий суддя Боровицький О. А.

Судді Біла Л.М.

Граб Л.С.