Ухвала суду № 39614637, 17.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
826/8978/13-а
Номер документу
39614637
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8978/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

17 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної служби молоді та спорту України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 р. у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції України до Державної служби молоді та спорту України, треті особи: ВМГО "Федерація сноубордингу та скі-туру України", ВМГО "Дитячий альпійський рух", Всеукраїнська дитяча громадська організація "Компас", ВМГО "Юні друзі лісу", ВМГО "Козаченьки", ВМГО "Молодіжний національний конгрес", ДГО "Ібріс", ДГО "Вершина", ВМГО "Асоціація трудових об'єднань молоді України", ВДГО "Айкі Те Гатана Рю", ВМГО "Студентська республіка", ВМГО "Ленінська комуністична спілка молоді України", ВМГО "Українська спілка молодих депутатів" про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби молоді та спорту України, треті особи: ВМГО "Федерація сноубордингу та скі-туру України", ВМГО "Дитячий альпійський рух", Всеукраїнська дитяча громадська організація "Компас", ВМГО "Юні друзі лісу", ВМГО "Козаченьки", ВМГО "Молодіжний національний конгрес", ДГО "Ібріс", ДГО "Вершина", ВМГО "Асоціація трудових об'єднань молоді України", ВДГО "Айкі Те Гатана Рю", ВМГО "Студентська республіка", ВМГО "Ленінська комуністична спілка молоді України", ВМГО "Українська спілка молодих депутатів", в якому просить зобов'язати Державну службу молоді та спорту України виконати п. 1 вимоги Держфінінспекції від 07.09.12 р. №03-14/1091, а саме: провести претензійно-позовну роботу та забезпечити повернення коштів, які сплачено дитячим та молодіжним громадським організаціям за фактично невиконані послуги (роботи), у сумі 2 081 447, 16 грн. отримані кошти перерахувати в дохід державного бюджету.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 року у позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову якою позов задовольнити у повному обсязі.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на йогом переконання підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, та вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 2.41 плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на І квартал 2012 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 22.03.12 р. №453 та 454, від 30.03.12 р. №515, від 03.04.12 р. №535 та 536, від 04.04.12 р. №547 та від 05.04.12 р. №543, працівниками Державної фінансової інспекції України проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державної служби молоді та спорту України за період з 01.04.10 р. по 01.04.12 р., про що складено акт ревізії від 27.07.12 р. №03-24/120.

Згідно акту ревізії встановлено, що в ході ревізії стану виконання паспортів бюджетних програм з метою перевірки дотримання громадськими організаціями вимог законодавства при використанні бюджетних коштів, спрямованих на виконання бюджетної програми за КПКВК 3401170 (у 2010 році) та КПКВК 2204140 (у 2011 році) "Державна підтримка молодіжних і дитячих громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї" проведено зустрічні звірки у Всеукраїнській громадській організації "Федерація сноубордингу та скі-туру України", Дитячій громадській організації "Дитячий альпійський рух України", Дитячому громадському об'єднанні "Юні друзі лісу", Всеукраїнській спілці молодіжних організацій "Всеукраїнська рада регіонального молодіжного розвитку та співробітництва", Всеукраїнській громадській організації "Асоціація трудових об'єднань молоді України", Дитячій громадській організації "Федерація "Айкі Те Гатана Рю України", а також у фізичних осіб-підприємців, організацій, що надавали послуги зазначеним всеукраїнським громадським організаціям.

Проведеною ревізією дотримання громадськими організаціями вимог законодавства при використанні бюджетних коштів, спрямованих на виконання бюджетної програми за КПКВК 3401170 (у 2010 році) та КПКВК 2204140 (у 2011 році) "Державна підтримка молодіжних і дитячих громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї" встановлено фактичне невиконання послуг (робіт) на загальну суму 2081447,16 грн.

Відповідно, в порушення п. 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки молодіжних і дитячих громадських організацій на виконання загальнодержавних програм і проведення заходів стосовно дітей, молоді, жінок, сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.09 р. №174, кошти у сумі 2092647,16 грн. не спрямовано громадськими організаціями на виконання програм і проведення заходів, що забезпечують ефективне розв'язання соціальних проблем дітей, молоді, жінок, сім'ї, чим порушено ст. 26 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та відповідно, вимоги пп. "г" п. 9 ст. 87 Бюджетного кодексу України (в редакції 2001 року зі змінами) та пп. "г" п. 8 ст. 87 Бюджетного кодексу України.

14.08.12 р. листом №6/5160 відповідачем подано заперечення до акту ревізії від 27.07.12 р. №03-24/120 та копії заперечень та пояснень, наданих всеукраїнськими молодіжними та дитячими громадськими організаціями до Державної фінансової інспекції України.

07.09.12 р. Держфінінспекції України на адресу Державної служби молоді та спорту України направлено лист за №03-14/1091 "Про усунення порушень", згідно п. 1 якого зобов'язано провести претензійно-позовну роботу та забезпечити повернення коштів, які сплачено дитячим та молодіжним громадським організаціям за фактично невиконані послуги (роботи), у сумі 2 092647, 16 грн. та перерахувати зазначені кошти до державного бюджету.

Державна служба молоді та спорту України листами від 12.10.12 р. №13/6519, від 01.11.12 р. №1/12-8785, від 07.12.12 р. №13/7885 повідомила Держфінінспекцію України про вжиття заходів щодо усунення виявлених ревізією порушень.

Крім того, наказом Державної служби молоді та спорту України від 26.10.12 р. №4483 затверджено План заходів щодо усунення порушень за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності Державної служби молоді та спорту за період з 01.04.10 р. по 01.04.12 р., після чого 14.01.13р. позивачу направлено лист №8/207 щодо усунення порушень, виявлених ревізією під час фінансово-господарської діяльності.

Державною службою молоді та спорту України було проведено відповідну претензійно-позовну роботу на загальну суму 173 998 грн., а саме: Всеукраїнська громадська організація "Федерація сноубордингу та скі-туру України" на суму 55710, грн. (претензія №1 від 12.10.12 р.); Дитяче громадське об'єднання "Юні друзі лісу" на суму 9803, 29 грн. (претензія №2 від 12.10.12 р.); Дитяча громадська організація "Дитячий альпійський рух України" на суму 40275 грн. (претензія №4 від 12.10.12 р.); Всеукраїнська громадська організація "Компас" на суму 28208, 81 грн. (претензія №3 від 12.10.12 р.), на які отримано відповіді про незгоду.

23.05.13 р. листом №8/3101 Державна служба молоді та спорту України, після проведення претензійно-позовної роботи, звернулася до прокуратури м. Києва з проханням провести перевірку дитячих та молодіжних громадських організацій, а в разі необхідності забезпечити представництво інтересів держави в суді щодо стягнення коштів на їх користь.

Стосовно інших організацій, зазначених в акті перевірки, щодо проведення претензійно-позовної роботи зазначається наступне:

Так, Всеукраїнська громадська організація "Федерація сноубордингу та скі-туру України" - проти задоволення позовних вимог заперечила з тих підстав, що деякі школи-інтернати дійсно не обізнані про діяльність "Федерації сноубордингу та скі-туру України". В той же час, зустрічною перевіркою в школі-інтернаті №4 (м. Одеса) встановлено, що діти-сироти у 2010 році брали участь у чотирьох заходах: таборі Лебедівці та в Карпатах "Під Великим Верхом".

Табір в лісовому урочищі Лебедівка і є І етап програми "Активний відпочинок дітей кризових категорій" на березі Чорного моря. Список дітей-сиріт, наданий в результаті зустрічної перевірки Криворізькою школою-інтернатом №9, становить понад 150 дітей, що перевищує кількість дітей, яка є у звітах громадської організації.

Дане свідчить про те, що громадська організація реально проводить багато заходів з залученням дітей-сиріт до активного здорового способу життя. Керівництво інтернату не завжди достовірно знає, як називається спортивно-масовий захід та якою громадською організацією він проводиться. Накази на участь дітей-сиріт у заходах не завжди видаються.

Послуги на виконання заходів програми "Активний відпочинок дітей кризових категорій" згідно укладених договорів, надавала ФОП ОСОБА_3, яка була платником єдиного податку з відповідними КВЕД, мала власну базу та виробничі потужності для надання необхідних послуг. Все було доставлене безпосередньо в лісове урочище Лебедівка, а для етапів в Карпатах - взято з бази у селі Подобовець.

Також проти задоволення позовних вимог заперечило Дитяче громадське об'єднання "Дитячий альпійський рух України" з тих підстав, що отримані від Міністерства кошти на реалізацію програми "Дитячі альпійські ігри" використані за призначенням - перераховані ФОП ОСОБА_3 згідно укладених договорів та актів приймання-передачі наданих послуг від 29.08.10 р. та від 16.08.10 р. Після завершення виконання програми "Дитячі альпійські ігри" нею було подано фінансовий та творчий звіти у формі та з додатком всіх документів, які вимагало Міністерство.

Щодо надання документів на підтвердження перетину кордону організаторами та учасниками заходу, то відповідні документи не входили до обов'язкового вичерпного переліку документів, які надавалися при здачі звіту, тому вони не надавалися.

Також Дитяче громадське об'єднання "Дитячий альпійський рух України" зазначає, що харчування учасників заходу на висоті 2000-5000 метрів над рівнем моря здійснювалось за відсутності ФОП ОСОБА_3, тоді як придбання продуктів харчування здійснювалось керівниками груп учасників заходу.

Крім того, Всеукраїнська скаутська дитяча громадська організація "Компас" - проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на цільове використання коштів для реалізації програми "Планета людей" та на недостовірну інформацію, що зазначена у заявленій претензії, оскільки у ІІ етапі програми "Планета людей" 2011 р. брали участь діти-сироти Криворізької школи-інтернату №9, тоді як діти-сироти з Одеської школи-інтернату №4 брали участь у етапі зльоту ДГО, який проводився у м. Одесі.

Всеукраїнська дитяча громадська організація "Юні друзі лісу" - проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на цільове використання коштів за програмою "Дорога до Храму", про що свідчать подані творчий та фінансовий звіти, підписаний акт здачі-приймання роботи. У довідці зустрічної перевірки за період з 01.04.10 р. по 01.04.12 р. не зазначено жодного порушення у використанні бюджетних коштів.

Дитяче громадське об'єднання "Вершина" - проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на цільове використання коштів за програмою "Країна замків та фортець", про що свідчать подані творчий та фінансовий звіти, підписаний акт здачі-приймання роботи.

Всеукраїнська молодіжна громадська організація "Студентська республіка" - проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на цільове використання коштів на підставі укладених договорів на виконання програми "Міжнародна програма "Студентська республіка".

Інші треті особи пояснень на позов не надали.

Суд першої інстанції частково задовольняючи позов виходив з того, що відповідач по суті проти заявленого п. 1 вимоги Держфінінспекції від 07.09.12 р. №03-14/1091 не заперечив, а почав її виконувати, має забезпечити в межах наявних у нього повноважень повне її виконання, тобто, скерування претензій всім особам, яких це стосується, претензій, а у випадку їх незадоволення - звернення до суду (або ініціювання звернення до суду через органи прокуратури).

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу України" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України;

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу України" головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно із ст. 15 Закону, вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Водночас, апелянтом надано докази виставлення претензій Всеукраїнській громадській організації "Федерація сноубордингу та скі-туру України" на суму 55710, грн. (претензія №1 від 12.10.12 р.), Дитячому громадському об'єднанню "Юні друзі лісу" на суму 9803, 29 грн. (претензія №2 від 12.10.12 р.), Дитячій громадській організації "Дитячий альпійський рух України" на суму 40275 грн. (претензія №4 від 12.10.12 р.), Всеукраїнській громадській організації "Компас" на суму 28208, 81 грн. (претензія №3 від 12.10.12 р.), Всеукраїнській молодіжній громадській організації "Студентська республіка" на суму 88 200 грн. (претензія №6 від 12.07.13 р.), Всеукраїнській молодіжній громадській організації "Ленінська комуністична спілка молоді України" на суму 112 500 грн. (претензія №8 від 12.07.13 р.).

Однак не надано доказів проведення претензійної роботи з іншими особами, яких стосується п. 1 вимоги Держфінінспекції від 07.09.12 р. №03-14/1091, а саме: ВМГО "Козаченьки", ВМГО "Молодіжний національний конгрес", ДГО "Ібріс", ДГО "Вершина", ВМГО "Асоціація трудових об'єднань молоді України", ВДГО "Айкі Те Гатана Рю", ВМГО "Українська спілка молодих депутатів".

Таким чином, відповідачем доказів проведення претензійної роботи, за результатами якої могло бути забезпечене повне повернення коштів, а тому . 1 вимоги Держфінінспекції від 07.09.12 р. №03-14/1091 виконано частково.

Крім того, як вірно встановлено осудом першої інстанції, звернення до прокуратури м. Києва з проханням провести перевірку дитячих та молодіжних громадських організацій, а в разі необхідності забезпечити представництво інтересів держави в суді щодо стягнення коштів на користь Держмолодьспорту, не може бути належним доказом проведення позовної роботи та виконання вимоги.

Отже, відповідач, що по суті проти заявленого п. 1 вимоги Держфінінспекції від 07.09.12 р. №03-14/1091 не заперечив, почав її виконувати, а тому має забезпечити в межах наявних у нього повноважень повне її виконання, тобто, скерування претензій всім особам, яких це стосується, претензій, а у випадку їх незадоволення - звернення до суду (або ініціювання звернення до суду через органи прокуратури).

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби молоді та спорту України - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2013 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.