Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2014 р. Справа № 805/3938/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 11086,98 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 11086,98 гривень.
В обґрунтування позову прокурор посилається на вимоги Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», вказавши, що відповідач є платником єдиного внеску, у зв'язку з чим останній зобов'язаний самостійно здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску у строки, встановлені цим Законом. Разом із тим, відповідач не сплатив суму єдиного внеску, внаслідок чого у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 11086,98 грн., у зв'язку з чим відповідачу було надіслано вимогу від 01.11.2013 року № Ф-134 на суму 11086,98 грн. Оскільки у добровільному порядку відповідачем суму єдиного внеску не сплачено, прокурор просить суд стягнути її у судовому порядку.
Сторони у судове засідання не зявилися з невідомих суду причин.
При цьому, 12.06.2014 р. до відділу діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду від Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника.
Приймаючи до уваги положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, та ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом, а також ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець 27.09.2005 р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 1 січня 2012 року перебуває на спрощеній системі оподаткування та є пенсіонером за вислугою років з 28 квітня 2005 року.
Відповідач перебуває на обліку Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області та є платником єдиного внеску.
Як свідчать матеріали справи, відповідач має заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 11086,98 грн., яка утворилася внаслідок несплати єдиного внеску у строки, встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Жовтневою об'єднаною державною податковою інспекцією м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області 01.11.2013 року сформовано вимогу про сплату недоїмки № Ф-134, якою від ОСОБА_1 вимагалося сплатити недоїмку по єдиному внеску станом на 01.11.2013 року у розмірі 11086,98 гривень.
Вказана вимога була отримана відповідачем 26.11.2013 р., про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Матеріали справи не містять відомостей щодо оскарження вказаної вище вимоги.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Прокурор Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області представляє інтереси держави в особі Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області, оскільки його дії спрямовані на захист інтересів держави шляхом пред'явлення вимог про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 року п. 19-1.1.22 ст. 19-1 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: до функцій контролюючих органів віднесено здійснення погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон).
Так, згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмкою відповідно до даного Закону вважається сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом
Зі змісту п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, відповідно до якого платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, слідує, що відповідач належить до категорії платників єдиного внеску.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 8 ст. 9 цього ж Закону передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч. 12 ст. 9 даного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Проте, в порушення вищенаведених вимог законодавства суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у встановлені строки відповідачем відшкодовано не було.
З метою погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 направлялася вимога від 01.11.2013 року № Ф-134 на суму 11086,98 грн., яка отримана останнім 26.11.2013 р., що також не заперечується відповідачем.
Крім того, в матеріалах справи містяться заперечення на адміністративний позов де відповідачем зазначено, що вимога про сплату недоїмки від 01.11.2013 року № Ф-134 на суму 11086,98 грн. останнім не оскаржувалася. Натомість, ОСОБА_1 звернувся до контролюючого органу із заявою в якій повідомив, що раніше управлінням Пенсійного Фонду було сформовано вимогу про сплату недоїмки № 1920 від 05.08.2013 року на суму 9552,95 грн., яку відповідачем було оскаржено до суду. Суму у розмірі 9552,95 грн. було включено до вимоги контролюючого органу від 01.11.2013 року № Ф-134.
Так, судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 р., залишенною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.01.2014 року, у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій посадових осіб протиправними та скасування вимоги № 1920 від 05.08.2013 року відмовлено повністю.
Отже, суд першої та апеляційної інстанції дійшли висновку про те, що вимога управління Пенсійного Фонду про сплату недоїмки № 1920 від 05.08.2013 року на суму 9552,95 грн. є чинною та підлягає виконанню.
Вказану суму було включено до вимоги контролюючого органу від 01.11.2013 року № Ф-134.
Як вбачається з картки особового рахунку, яка міститься в матеріалах справи, сальдо на початок 2014 року становить 11086,98 гривень.
Оскільки вимогу про сплату недоїмки від 01.11.2013 року № Ф-134 на суму 11086,98 гривень відповідачем оскаржено не було та в добровільному порядку зазначену суму єдиного внеску останнім не сплачено, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 11086,98 грн.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 11086,98 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області (р/р 37198204000581, код платежу - 71040000, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 38673977, отримувач - Довтнева ОДПІ м. Маріуполя Донецької області, МФО 834016) недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 11086 (одинадцять тисяч вісімдесят шість) грн. 98 коп.
Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 12 червня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.