Постанова № 39611466, 06.06.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2014
Номер справи
810/2549/14
Номер документу
39611466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2014 року № 810/2549/14

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

ДП «Український авіаційний метеорологічний центр» звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київської області ДПС від 16.04.2014 № 0002951510 та № 0002941510.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновки податкового органу про порушення позивачем вимог законодавства є необґрунтованими, а прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення - протиправними.

До судового засідання сторони, належно повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не з'явились.

Представник позивача звернувся до суду з письмовим клопотанням, яким підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити та розглядати справу за його відсутності

Відповідач, належно повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, явку свого представника до судового засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.

Надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що висновки, які стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, є обґрунтованими, оскільки позивачем порушено строки сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання.

На підставі ч. 4 ст. 122 та ч. 6 ст. 128 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

ТОВ «Український авіаційний метеорологічний центр» є юридичною особою, як платник податків перебуває на обліку в Бориспільській ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області.

Посадовими особами Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області проведено перевірку своєчасності сплати ТОВ «Український авіаційний метеорологічний центр» податку на прибуток, за наслідками якої складено Акт від 09.04.2014 № 169/15-1/23568810.

Згідно висновків Акту перевірки встановлено порушення сплати підприємством самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК України.

За наслідками адміністративного оскарження висновки Акту перевірки залишено без змін.

На підставі висновків Акту перевірки Бориспільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 16.04.2014 № 0002951510 та № 0002941510.

Вважаючи висновки податкового органу необґрунтованими, а прийняті на їх підставі податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно пп. 49.18.1 п. 48.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень), щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених Кодексом.

Відповідно до перехідних положень ПК України, п. 2. підрозділу 4 «Особливості справляння податку на прибуток підприємств», платники податку на прибуток підприємств, які, починаючи з 2013 року, подають річну податкову декларацію відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Наказом Державної податкової служби України від 21.12.2012 № 1171 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році» роз'яснено терміни сплати авансових внесків.

Так, авансовий внесок у січні та лютому 2013 року сплачується протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Враховуючи те, що 20 січня 2013 року - неділя, авансові внески сплачуються не пізніше 18 січня та 20 лютого 2013 року відповідно.

У подальшому, починаючи з березня 2013 року, авансові внески сплачуються не пізніше 30 числа звітного місяця.

Як встановлено судом, позивачем подано до Бориспільської ОДПІ податкову декларацію з податку на прибуток за дев'ять місяців 2012 року та декларацію з податку на прибуток за 2012 рік, і у 2013 році позивачем сплачувались авансові платежі з податку на прибуток згідно поданих декларацій за 2012 рік, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями, копії яких містяться в матеріалах справи.

Так, платіжним дорученням від 18.02.2013 № 12 позивачем внесено авансовий платіж з податку на прибуток за лютий 2013 року у сумі 115 650,00 грн. на розрахунковий рахунок, який був призначений для сплати податку на прибуток, а не для авансових платежів з податку на прибуток.

На підставі пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України, яким визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом, позивач звернувся до Бориспільської ОДПІ з листом (вх. № 2248/10 від 26.02.2013), яким просив помилково перераховані авансові внески у сумі 115 650,00 грн. з податку на прибуток, сплачені платіжним дорученням від 18.02.2013 № 12, зарахувати на рахунок № 31115158700004, що підтверджується фотокопією даного листа (а.с. 12).

Згідно п.п. 43.4, 43.5 ст. 43 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На підставі викладеного суд вважає необґрунтованими висновки податкового органу про порушення позивачем строків сплати авансованих внесків з податку на прибуток за лютий 2013 року на 68 днів, про що зазначено у письмових запереченнях проти позову.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем строків сплати авансованих внесків за березень - вересень 2013 року, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, авансовані внески з податку на прибуток за вказаний період сплачувались позивачем, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями, фотокопії яких містяться в матеріалах справи.

Проте, затримка строків їх сплати виникла у зв'язку з самостійним зарахуванням податковим органом сплачених позивачем зобов'язань в інші періоди, ніж зазначені платником у полі «призначення платежу» відповідних платіжних доручень для погашення боргу за попередні періоди.

З урахуванням того, що судом встановлено протиправне невиконання податковим органом обов'язку по заліку на виконання заяви позивача від 26.02.2013 помилково сплачених коштів за іншим рахунком, ніж призначався для сплати авансованого внеску за лютий 2013 року, суд вважає висновки податкового органу в цій частині також протиправними.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідачем не виконано обов'язку щодо доказування правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та не доведено суду належними і допустимими доказами їх правомірність.

При прийнятті рішення в даній адміністративній справі судом також враховується наступне.

Так, з наявних в матеріалах справи фотокопій платіжних доручень слідує, що позивачем дійсно допускалась затримка у сплаті авансованих платежів з податку на прибуток у 2013 році.

Згідно зазначеного Наказу Державної податкової служби України від 21.12.2012 № 1171 авансовані внески сплачуються, зокрема: за лютий 2013 року - не пізніше 20.02.2013, за березень 2013 року - не пізніше 29.03.2013.

У той же час, із заявою про зарахування помилково сплачених внесків за березень 2013 року позивач звернувся до Бориспільської ОДПІ лише 26.02.2013, а внески за березень 2013 року сплачені позивачем лише 02.04.2014.

Дійсно, згідно п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Проте, визначення сум податкових зобов'язань (штрафу) для платників податків у випадку порушення ними вимог законодавства належить виключно до повноважень податкових органів, а не суду.

Оскільки суду не надано розрахунку до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд об'єктивно позбавлений можливості визначити частину штрафу, яка застосована до позивача правомірно.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, відповідно, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 182,70 грн. (платіжне доручення від 22.04.2014 № 420), які підлягають стягненню з Державного бюджету України на його користь.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 97, 122, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 16.04.2014 № 0002951510 та № 0002941510.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Український авіаційний метеорологічний центр» (ідентифікаційний код 23568810) судові витрати в сумі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.