КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2014 року 810/3345/14
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агростатус" до Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Київській області про визнанання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Агростатус” (надалі – позивач) з адміністративним позовом до Бориспільської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Київській області (далі – відповідач) про визнання протиправними дій та зобов’язання до вчинення певних дій.
Предмет позову складають обставини щодо дій відповідача по проведенні зустрічної звірки та використання висновків такої зустрічної звірки у офіційних інформаційних базах відповідача.
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача по проведенні зустрічної звірки позивача за результатами якої складено акт від 07.05.2014 №244/10-04-22-10/37305937 “Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ “Агростатус” щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцями за період березень 2014 року” (далі – Акт про неможливість проведення зустрічної звірки), а також – дії відповідача, які полягають у зміні в Аналітично інформаційній системі “Податковий блок” (далі – АІС) на підставі зазначеного акта. Також позивач просить зобов’язати відповідача вилучити з АІС інформацію по результати зустрічної звірки позивача та заборонити позивачу вносити до електронних баз даних Міндоходів України, передавати та враховувати результати зустрічної звірки позивача оформлені Актом про неможливість проведення зустрічної звірки. Свої позові вимоги позивач обгрунтовує тим, що позивач не мав достатніх законних підстав для проведення зустрічної звірки, порушив порядок складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки, а відтак – висновки цього акта позивач вважає не можуть бути використані відповідачем для можливих дій чи рішень податкової служби.
Відповідач про позову заперечив, подав суду письмові заперечення, з яких слідує, що дії відповідача, які є предметом даного позову є правомірними у зв’язку та на підставі висновків акта ДПІ у Печерському районі м. Києва ГУ Міндоходів у Київській області від 7.05.2014 №1274/26-55-22-08/39000317 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Ленойс".
Дослідивши обставини справи, суд встановив наступне.
7.05.2014 відповідачем було складено акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Агростатус" щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцями за період березень 2014 року".
Зі змісту зазначеного акта слідує, що він був складений з врахуванням відомостей системи АІС, податкової декларації позивача з податку на додану вартість за березень 2014 року разом з додатком №5, довідки від 30.04.2014 року відповідно до якої місцезнаходження платника не встановлено та акта ДПІ у Печерському районі м. Києва ГУ Міндоходів у Київській області від 07.05.2014 №1274/26-55-22-08/39000317 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Ленойс".
Відповідаючи на запитання суду, відповідач підтвердив, що відомості акта про неможливість проведення зустрічної звірки були занесені до системи АІС.
Зважаючи на предмет позову та на відсутність будь-яких документів в обгрунтування, які суд міг оцінити як належні та допустимі докази в даній справі, зокрема - документи на підставі яких проводилась зустрічна звірка позивача, акти, які були складені посадовими особами податкової служби при виході за юридичною адресою позивача та інші документи, які опосередковували складення відповідачем акта про неможливість проведення зустрічної звірки, - суд протокольною ухвалою зобов’язав відповідача надати такі документи.
Відповідач протокольну ухвалу суду не виконав, і зазначені вище документи, які могли б підтверджувати доводи відповідача надані не були.
За таких умов суд позбавлений можливості спростувати доводи позивача щодо протиправності дій відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача, оформленої актом про неможливість проведення зустрічної звірки, а застосовуючи норми статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, - позов підлягає задоволенню.
Надаючи правову оцінку обставинам, які складають предмет позову, суд виходить з наступного.
Порядок проведення зустрічних звірок регулюється нормами Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232.
Відповідно до п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, - контролюючі органи з метою отримання податкової інформації мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, передбачає наступне регулювання проведення зустрічних звірок.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена і органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).
Всупереч заначеним нормам відповідач надав суду копію письмового запиту до позивача про надання відомостей в порядку норми п.73.3 статті 73 Податкового кодексу України, які передбачені для податкових перевірок, а не звірок і надають податковому органу більші повноваження в обсягах запитуваної інформації.
Так, відповідно до норми п. 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, - контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Системний аналіз норм свідчить про те, що запит, визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232 та нормою п. 73.3 статті 73 Податкового кодексу України. Відповідно, запит від 18.04.2014 №2413/10/10-04-15-20 про надання пояснень та їх документального підтвердження не може вважатись судом належною правовою підставою для проведення зустрічної звірки позивача.
Разом з тим, в супереч вимогам Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, відповідачем не було надано жодного доказу, що до відповідача надійшла інформація, яка б свідчила про правопорушення позивача як платника податків та докази складення довідки про отримання та облік такої інформації.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач взагалі надсилав запит про надання інформації позивачу чи про вихід на місце для вручення запиту позивачу, в супереч нормі п.73.3. Податкового кодексу України.
З таких умов, суд приходить до висновку, що всі дії відповідача, пов’язані зі складенням акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть створювати для позивача негативних наслідків, зокрема і у вигляді використання необгрунтованих та непідтверджених відомостей, викладених в цьому акті третіми особами, а тому - позов підлягає задоволенні в повному обсязі.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області, по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Агростатус» за результатами якої складено Акт від 07.05.2014 р. №244/10-04-22-10/37305937 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Агростатус» (код СДРПОУ 37305937) щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцям за період березень 2014 року».
3. Визнати протиправними дії Бориспільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області, які полягають в зміні в Аналітично інформаційній системі «Податковий блок» на підставі Акт від 07.05.2014 р. №244/10-04-22-10/37305937 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Агростатус» (код СДРПОУ 37305937) щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцям за період березень 2014 року».
4. Зобов’язати Бориспільську ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області вилучити з АІС «Податковий блок» інформацію про результати зустрічної звірки ТОВ «Агростатус», які оформлені актом від 07.05.2014 р. №244/10-04-22-10/37305937 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Агростатус» (код СДРПОУ 37305937) щодо підтвердження господарських взаємовідносин з постачальниками та покупцям за період березень 2014 року».
5. Заборонити Бориспільській ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області вносити до електронних баз даниних Міндоходів України, передавати та враховувати результати зустрічної звірки ТОВ «Агростатус» оформлені актом від 07.05.2014 р. №244/10-04-22-10/37305937 при проведенні перевірок контрагентів за ланцюгами придбання та продажу товарів (робіт, послуг).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.