МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
9:40 год.
03 липня 2014 року справа № 814/1209/14
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Єрзікова О.М.,
представників позивача: Ткаченка Д.О., Жердева А.В.,
представника відповідача: Матвєєва Є.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФГ "Колос", вул. Будівельників, 18, кв. 66, м. Миколаїв, 54034
доЖовтневої ОДПІ Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Торгова, 63-а, м. Миколаїв, 54050
прозобов'язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "Колос" (далі - позивач, ФГ "Колос") звернулось із адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (далі - відповідач, ОДПІ), в якому просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати ФГ "Колос" платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ФГ "Колос" звернулось до ОДПІ із заявою про його реєстрацію платником фіксованого сільськогосподарського податку, але отримало відмову, яка обґрунтована наявністю у позивача податкового боргу у виді пені. Позивач наполягає на своєчасній сплаті податкового боргу, визначеного податковим повідомленням-рішенням, а тому, на думку позивача, у відповідача не малось підстав для нарахування пені. Відповідно, позивач вважає, що відмова у його реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку, носить протиправний характер.
Відповідач позов не визнав, подав заперечення, в яких послався на те, що перевіркою позивача було встановлено заниження податкових зобов'язань із податку на додану вартість (далі - ПДВ), у зв'язку із чим позивачу було надіслано податкове повідомлення-рішення. У зв'язку із несвоєчасною сплатою податкового боргу, на підставі ст. 129 Податкового кодексу України (далі - ПК України), позивачу була нарахована пеня в сумі 228,40 грн., яка позивачем не сплачена. Наявність у позивача несплаченої пені позбавляє його права отримати статус платника фіксованого сільськогосподарського податку (а. с. 51-52).
Оскільки відповідач, який у спірних правовідносинах виступає суб'єктом владних повноважень, заперечує проти адміністративного позову, ст. 72 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на нього покладається обов'язок доказування правомірності свого рішення.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
18 лютого 2014 р. позивач звернувся до ОДПІ із заявою, в якій просив підтвердити його статус як платника фіксованого сільськогосподарського податку, на яку отримав відповідь про те, що ФГ "Колос" у 2014 р. не може бути зареєстровано платником цього податку, так як позивач має податковий борг (а. с. 9-11). Відмова мотивована посиланням на ст. 301 п. 301.6. пп. 301.6.3. ПК України.
Відповідно до зазначеної норми, не може бути зареєстрований як платник фіксованого сільськогосподарського податку суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Таким чином, ОДПІ пов'язує свою відмову у реєстрації позивача платником фіксованого сільськогосподарського податку, із наявністю у останнього податкового боргу.
Як встановлено судом, у жовтні 2013 р. ОДПІ провела виїзну позапланову документальну перевірку ФГ "Колос", результати якої оформлені актом від 31 жовтня 2013 р. № 151/14-20-22-31-30405651 (а. с. 17-31).
На підставі вищезазначеного акту перевірки, 7 листопада 2013 р. ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000442200, яким позивачу було збільшено грошове зобов'язання з ПДВ на 74975,0 грн. і застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 37487,50 грн. (а. с. 13).
Позивач 7 листопада, тобто у день прийняття податкового повідомлення-рішення, подав обслуговуючому банку платіжне доручення № 744 від 31 жовтня 2013 р., на сплату 116000,0 грн. (а. с. 15). Призначенням платежу визначено сплату грошового зобов'язання згідно акту перевірки від 31 жовтня 2013 р. № 151/14-20-22-31-30405651 .
Згідно ст. 14 п. 14.1. пп. 14.1.175. ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Стаття 14 п. 14.1. пп. 14.1.162. ПК України визначає, що пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Як визначено ст. 129 п. 129.1. пп. 129.1.1. ПК України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Отже, за своєю юридичною природою пеня - це міра фінансової відповідальності платника податків, яка наступає після несплати ним грошового зобов'язання і нарахування пені розпочинається з першого робочого дня, який настає за днем останнього строку сплати зобов'язання.
Відповідно до ст. 57 п. 57.3. ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3. статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
В свою чергу ст. 54 п. 54.3. пп. 54.3.2. ПК України передбачає, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Таким чином, в даному спорі, так як податкове повідомлення-рішення датовано 7 листопада 2013 р., на підставі ст. 57 п. 57.3. ПК України, позивач мав можливість протягом 10 днів після отримання рішення сплатити визначену ним суму. Як вже зазначав суд, позивач сплатив всю суму грошового зобов'язання (податку і штрафу) в той же день, яким датовано рішення - 7 листопада.
З урахуванням викладеного, відповідач не мав законних підстав для нарахування позивачу пені в сумі 228,40 грн., так як нарахування пені повинно було розпочатись на 11 день після отримання позивачем податкового повідомлення-рішення та за умови відсутності сплати позивачем боргу.
Оскільки єдиною підставою для відмови позивачу у реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку була наявність пені, а судом встановлено, що така пеня нарахована позивачу протиправно та враховуючи, що відсутнє окреме рішення ОДПІ про нарахування ФГ "Колос" пені (податкове повідомлення-рішення або податкова вимога), яке могло б бути предметом окремого судового спору, суд вважає, що маються підстави для задоволення позовних вимог.
Як визначено ст. 163 ч. 1 п. 4 КАС України, в тому випадку, коли рішення суду вимагає від відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинення певних дій, постанова повинна містити встановлений судом строк для подання останнім звіту про виконання постанови, при цьому перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно.
Згідно ст. 94 ч. 1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 73,08 грн., що підтверджується квитанцією № ПН32304 від 8 травня 2014 р. (а. с. 2), який підлягає присудженню позивачу з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Жовтневу об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Миколаївській області протягом п'яти робочих днів з дня набрання законної сили цією постановою зареєструвати фермерське господарство "Колос" платником фіксованого сільськогосподарського податку, із видачею відповідного свідоцтва.
3. Протягом десяти робочих днів з дня набрання цією постановою законної сили, Жовтневій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області подати до Миколаївського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання постанови, із наданням документального підтвердження.
4. Присудити фермерському господарству "Колос" судовий збір в сумі 73,08 грн. з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства Україні, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства Україні, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова у повному обсязі складена
4 липня 2014 р.
Суддя А. О. Мороз