Постанова № 39604927, 25.06.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
812/3051/14
Номер документу
39604927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 червня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/3051/14

приміщення суду за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Поштова, 1

Луганський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Агевича К.В.,

при секретарі судового засідання Ліпко Т.М.,

за участю:

представника позивача: не прибув

представника відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році,-

ВСТАНОВИВ:

29 квітня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у порушення вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на підприємстві у 2013 році замість 1 інваліда не працювало жодного. Позивач зазначив, що на підприємстві за 1 робоче місце не зайняте інвалідами, відповідач до 16 квітня 2014 року повинен був самостійно сплатити адміністративно - господарські санкції на користь Державного бюджету у розмірі 12872,22 грн. Дана сума заборгованості по адміністративно-господарських санкціях підтверджується звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік. Розмір пені у сумі 50,18 грн. підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Усього сума заборгованості підприємства перед Державним бюджетом складає 12922,40 грн.

Позивач зазначив, що несплата адміністративно-господарських санкцій до Державного бюджету України в особі Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди державним інтересам та не дозволяє в повній мірі здійснювати фінансування заходів по соціально-трудовій та професійній реабілітації інвалідів, що передбачено ч. 6 ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

На підставі викладеного, позивач просив стягнути з державного підприємства «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» на користь Державного бюджету України в особі Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції за 2013 рік у розмірі 12872,22 грн. та стягнути пеню у розмірі 50,18 грн.

21 травня 2014 року в судовому засіданні представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено наступне.

Підприємством Свердловської виправної колонії №38 був наданий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік до Луганського обласного Фонду соціального захисту інвалідів, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 18 осіб. Також, підприємством Свердловської виправної колонії №38 був наданий звіт до Свердловського міського районного центру зайнятості згідно форми, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 №420, а саме звіт про наявність вакансій станом на 29.11.2012, станом на 08.05.2013, станом на 29.07.2013 та станом на 28.08.2013. Згідно звіту підприємство Свердловської виправної колонії №38 створило робочі місця для працевлаштування інвалідів, з урахуванням нормативів ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме наявні три вакансії за спеціальністю економіка, підприємство та менеджмент, але робочі місця залишаються вакантними у зв'язку з не направленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами.

На підставі наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. 25 червня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Судом було вирішено питання про можливість проведення судового засідання без участі представників позивача та третьої особи.

Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до статті 8 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державне управління з питань забезпечення прав інвалідів та їх соціальної захищеності здійснюється в межах повноважень центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 1 Положення про Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 26 травня 2011 року № 81 (надалі - Положення від 26 травня 2011 року № 81), Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів (надалі Фонду).

Згідно з пунктом 4 Положення від 26 травня 2011 року № 81 основними завданнями відділення Фонду є: 1) участь, у межах своєї компетенції, в реалізації на території Луганської області заходів щодо забезпечення зайнятості та працевлаштування інвалідів; 2) виконання програм щодо соціального захисту інвалідів.

Відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює, у тому числі, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (підпункт 1 пункту 5 зазначеного Положення).

Частина перша статті 20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частина дев'ята цієї статті визначає, що спори, які виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом або в судовому порядку.

Відповідно до вимог статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»:

- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця;

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення;

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Стаття 18 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» вимагає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів роботодавці повинні повідомляти центри зайнятості, направляючи звітність у формі № 3-ПН згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 № 420.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 підприємства щороку до 1 березня, наступного після звітного періоду, подають або надсилають рекомендованим листом за місцем їх державної реєстрації відділенню Фонду соціального захисту інвалідів «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів».

Відповідно до вказаний норм обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у: виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць; створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством; наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів; звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 4 статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачає, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина 2 статті 20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Відповідно до розділу 3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 року за № 552/13819, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу). У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня. Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу. У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Частиною 8 статті 19 Закону № 875-ХІІ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 лютого 2014 року державне підприємство «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» на виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, подало до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми №10-ПІ (а.с.6), в якому зазначило середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу 18 осіб, з них, середньооблікова кількість штатних працівників яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» складає 0 осіб.

Разом з цим, підприємством на спростування доводів позивача щодо невиконання вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» надано до матеріалів справи звіти про наявність вакансій форми №3-ПН що були надані до Свердловського міськрайонного центру зайнятості із зазначенням вакантних посад на підприємстві відповідача на яких може бути застосована праця інваліда. (а.с.16-23)

Також, листом від 09 квітня 2014 року №12/3-1549 Свердловський міськрайцентр зайнятості підтвердив, що державним підприємством «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» протягом 2013 року було подано звіти форми №3-ПН до центру зайнятості з визначенням наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у 2013 році. (а.с.28)

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем було вжиті передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, шляхом подання до центу зайнятості інформації про наявні вакансії.

В зв'язку з вищезазначеним на відповідача не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування й відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.

Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідам, які направлялися центром зайнятості чи зверталися безпосередньо до підприємства відповідача, при розгляді справи судом не встановлено.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року № 1251-XII «Про систему оподаткування», а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Склад правопорушення, який є підставою для стягнення адміністративно-господарських санкцій, в межах спірних правовідносин представником позивача не доведений.

Стосовно вимог про стягнення пені у розмірі 50,18 грн., суд вважає, їх безпідставними у зв'язку з відсутністю об'єкту обчислення пені та передчасність її пред'явлення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо стягнення з відповідача адміністративно - господарських санкцій за невиконання чотирьох відсоткового нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік у розмірі 12872,22 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій за 2013 рік у розмірі 50,18 грн.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Підприємство Свердловської виправної колонії управління державної пенітенціарної служби України в Луганській області №38» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу зі створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанову складено у повному обсязі 01 липня 2014 року.

Суддя К.В. Агевич