Окрема ухвала № 39603152, 03.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
826/6735/14
Номер документу
39603152
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

О К Р Е М А У Х В А Л А

03 липня 2014 року справа №826/6735/14

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., виявивши порушення закону під час розгляду адміністративної справи

за позовом

Громадської організації “Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг “Трудова співдружність”

до

третя особа

Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради

про

визнання протиправним та скасування розпорядження

В С Т А Н О В И В:

Громадська організація “Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг “Трудова співдружність” (далі по тексту – позивач, ГО “Всеукраїнська спілка працівників торгівлі та послуг “Трудова співдружність”) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, в якій просила: 1) визнати комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затверджену розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251, розроблену без врахування вимог пункту 1.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіону від 21 жовтня 2011 року №244 протиправною; 2) визнати комплексну схему розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затверджену розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251, якою відображені не місця розміщення, а пропозиції щодо можливості розміщення тимчасових споруд на території міста Києва протиправними; 3) скасувати розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251 “Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві”.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/6735/14, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні 02 червня 2014 року замінено первинного відповідача – Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, належним відповідачем – Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією); залучено до участі у справі Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Частина четверта статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що суб’єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов’язку суд витребовує названі документи та матеріали.

З метою всебічного та об’єктивного розгляду ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2014 року зобов’язано Виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати суду належним чином засвідчену копію Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затвердженої розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251.

Однак, станом на 03 липня 2014 року Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) вимог суду не виконано, витребуваних документів не надано.

Крім того, судом встановлено, що спірне розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) містить ознаки нормативно-правового акта, особливості оскарження яких визначені статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частин третьої-п’ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов’язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду.

У зв’язку з викладеним ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 червня 2014 року та від 16 червня 2014 року зобов’язано відповідача опублікувати оголошення про оскарження розпорядження від 13 грудня 2013 року №2251 “Про затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві” у виданні, в якому воно було або мало бути офіційно оприлюдненим. Разом з тим, станом на 03 липня 2014 року відповідач не надав суду доказів опублікування такого оголошення, тобто не виконав вимоги ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 червня 2014 року та від 16 червня 2014 року.

Окружний адміністративний суд міста Києва вважає дії посадових осіб Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо невиконання ухвал суду про витребування доказів та зобов’язання опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта такими, що порушують вимоги закону, виходячи з наступного.

Згідно положень частини другої статті 158 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала є судовим рішенням.

Частина шоста статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.

Можливість оскарження ухвал про витребування доказів та зобов’язання опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта Кодексом адміністративного судочинства України не передбачена, а тому така ухвала набирає законної сили з моменту постановлення.

Відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного суду України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Невиконання вимог суду про надання належним чином засвідченої копії Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в місті Києві, затвердженої розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 13 грудня 2013 року №2251 та про опублікування оголошення про оскарження спірного розпорядження спричиняє необґрунтоване затягування судового процесу та унеможливлює вирішення адміністративної справи у строки, встановлені частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України; а такі дії, на думку суду, можуть містити ознаки складу злочину, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб’єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Враховуючи викладене, суд вирішив постановити окрему ухвалу відносно посадових осіб Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і направити її голові Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а саме невиконання вимог ухвал Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2014 року про витребування доказів, від 02 червня 2014 року та від 16 червня 2014 року про зобов’язання опублікувати оголошення про оскарження нормативно-правового акта.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 158, 160, 166, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

У Х В А Л И В:

1. Направити окрему ухвалу голові Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

2. Зобов’язати голову Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали письмово проінформувати Окружний адміністративний суд міста Києва про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини третьої статі 166 Кодексу адміністративного судочинства України окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко