копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2014 р. Справа № 804/7715/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіІльков В.В. при секретаріМофі І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4302,39 грн., з податку на доходи фізичих осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 131398,99 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4302,39 грн., з податку на доходи фізичих осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 131398,99 гривень.
У обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг з єдиного податку в сумі 4302,39 грн. та з податку на доходи фізичих осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 131398,99 гривень, який виник внаслідок не сплати до бюджету у встановлені строки в повному обсязі суми єдиного податку, що є порушенням вимог Податкового кодексу України. У добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з цим позовом.
Позивач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, що підтверджується матеріалами справи, надав до суду клопотання про можливість здійснення розгляду справи без його участі у порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, що підтверджується матеріалами справи, клопотань, заяв та заперечень проти позову відповідач до суду не надав.
За таких обставин суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.
Відповідач - суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_3 (РНОК НОМЕР_1) зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа виконавчим комітетом Павлоградської міської ради 05.06.2008 року.
Відповідач перебуває на обліку в Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, як платник податків, в тому числі, єдиного податку у період з 01.07.2009р. по 31.12.2011 року.
Згідно із п. 291.3 ст. 293 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може
самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПК України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної
податкової служби заяву.
Відповідач звернувся до податкового органу із заявою про переведення на спрощену систему оподаткування з 01.01.2012 року.
Відповідачем було обрано ставка єдиного податку у розмірі 5% та третя група.
Відповідно до п.п. 10.1.2 п. 10.2 ст. 10 ПК України до місцевих податків належить єдиний податок.
Згідно із п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв.
Відповідно до п.п. 2 п. 293.2 ст. 293 ПК України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб -
підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць - для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно із п. 294.1 ст. 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку другої - четвертої груп є календарний квартал.
Відповідно до п. 294.2 ст. 294 ПК України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Згідно із п. 295.3 ст. 295 ПК України платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Відповідачем була надана до податкового органу декларація платника єдиного податку від 07.08.2013р. за № НОМЕР_2, у якій визначено для сплати податкове зобов'язання у розмірі 6292,99 грн., проте, у встановлений законом строк зазначене податкове зобов'язання відповідачем сплачене не було і з урахуванням наявної на особовому рахунку переплати становить 4302,39 гривень.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно із п. 75.1 ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області була проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового та інших законодавств фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 за період з 01.07.2009р. по 31.12.2011р., за результатами якої складено акт від 06.08.2012р. за № 64/17/2-НОМЕР_1.
У акті перевірки встановлено порушення відповідачем, зокрема, ст. 2 указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998р. за № 727, п.177.1 ст. 177 ПК України - заниження валового доходу, у результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності у 2011 році на загальну суму 91692,42 гривень.
В обґрунтування зазначеного порушення у акті перевірки зазначено про те, що у 2011 році фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 отримано дохід від надання послуг на розрахункові рахунки у розмірі 1049204,60 грн. (у березні 2011р.), тобто дохід від надання послуг перевищив граничний рівень 500000,00 грн., тому відповідач починаючи з 11.03.2011р. підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Відповідно до п. 177.1 ст. 177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Пунктом 167.1 ст. 167 ПК України встановлено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.
Оподаткування процентів, сума яких обчислюється з урахуванням підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 цього розділу, дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку, нарахованих (виплачених) на користь фізичних осіб протягом звітного місяця, здійснюється податковим агентом під час кожного нарахування (виплати) із застосуванням ставки, встановленої абзацом першим цього пункту, що не виключає обов'язку отримувача таких доходів щодо здійснення річного перерахунку за сукупністю ставок, передбачених пунктом 167.5 цієї статті.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм пункту 164.6 статті 164 цього розділу щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
Платники податку, які подають податкові декларації за податковий (звітний) рік згідно із статтями 177 і 178 цього розділу, застосовують ставку податку 17 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платником податку було одержано такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.
Згідно з п. 86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
З урахуванням вимог п. 167.1 ст. 167 ПК України відповідачу донараховане податкове зобов'язання із податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності у розмірі 91692,42 гривень та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20914,18 гривень, про що прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.08.2012р. за № 0001621742.
Судом встановлено, що зазначене податок повідомлення-рішення оскаржувалось відповідачем у судовому порядку:
- постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. по справі № 2а/0470/10880/12 було відмовлено у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій;
- ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014р., прийнятою за результатами перегляду рішення по справі № 2а/0470/10880/12, апеляційну скаргу на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.11.2012р. - залишено без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Отже, рішення у справі № 2а/0470/10880/12 набрало законної сили.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України також визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, станом на час розгляду справи податкове повідомлення-рішення від 20.08.2012р. за № 0001621742 є чинним, а податкове зобов'язання є узгодженим.
Згідно із п.п.14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до абзацу «а» п.п 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Пунктом 129.4 ст. 129 ПК України встановлено, що пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно до п. 129.5 ст. 129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
За несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання відповідачу була нарахована пеня у сумі 18792,39 гривень.
Відповідно до п. 131.1 ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
У встановлені законодавством граничні строки вищезазначене податкове зобов'язання відповідачем у добровільному порядку сплачене не було.
Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Суми заборгованості з єдиного податку та з податку на доходи фізичих осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України орган Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
Відповідачу була направлена вимога від 03.09.2013р. за № 1633-17.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до юрисдикції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
З огляду на викладене, враховуючи, що на час розгляду справи податковий борг не сплачений - відповідних відомостей до суду сторонами надано не було, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4302,39 грн., з податку на доходи фізичих осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 131398,99 грн. - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (РНОК НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету м.Павлограда (р/р 31518970700032, код платежу 18050400, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012, код отримувача 37936856) суму податкового боргу зі сплати єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 4302 (чотири тисячі триста дві) грн. 39 копійок.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (РНОК НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь місцевого бюджету м.Павлограда (р/р 33210801700032, код платежу 11010500, банк одержувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012, код отримувача 37936856) суму податкового боргу зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 131398 (сто тридцять одна тисяча триста дев'яносто вісім) грн. 99 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 27 червня 2014 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили на 27.06.2014р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.В Ільков В.В. Ільков О.А.Вовчанська