Справа № 646/6238/14-п
№ провадження 3/646/1336/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.07.2014 року м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Васильєва О.О., за участю секретаря судового засідання - Міщенко О.О., прокурора Малінка В.Є., захисника - ОСОБА_1, розглянувши матеріали, що надійшли з прокуратури м. Харкова про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка Російської Федерації, громадянка України, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного корупційного діяння не притягувалась, має на утриманні неповнолітню дитину, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1,
за ч.1 ст. 172-4 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
Згідно з протоколом від 12 червня 2014 року про адміністративне правопорушення, складеним прокурором м. Харкова державним радником юстиції 3 класу Поповичем Є.М., ОСОБА_2, обіймаючи посаду лікаря з гігієни харчування відділу санітарного нагляду Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області порушила обмеження щодо заняття іншою оплачуваною діяльністю у КП «Санепідсервіс» (код ЄДРПОУ 38385772) та отримала дохід, тобто вчинила дії, які містять ознаки адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 у судовому засіданні вину у скоєному адміністративному правопорушенні не визнала. Захисник також вказала, що ОСОБА_2 корупційного адміністративного правопорушення не вчиняла, а тому просила справу закрити.
Прокурор у судовому засіданні протокол підтримав.
Перевіривши матеріали адміністративного провадження, суд приходить до наступного.
Частина 1 ст. 172-4 КУпАП, передбачає відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття підприємницькою чи іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).
Згідно до наказу № 37-о від 02.01.2013 року ОСОБА_2 прийнята на посаду лікаря з гігієни харчування відділу санітарного нагляду Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області.
Відповідно довідки Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 11.06.2014 року №7.0/4220, ОСОБА_2 були надані повноваження передбачені ст. 41 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», а саме: державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами санітарного законодавства; систематичного аналізу санітарної та епідемічної ситуації, показників здоров'я населення, окремих його груп; визначення факторів, що можуть шкідливо впливати на здоров'я населення, ступеня створюваного ними ризику для здоров'я населення регіону, території, об'єкта, окремих професійних груп тощо; контролю за проведенням санітарних і протиепідемічних заходів, виконанням програм профілактики захворювань, охорони здоров'я населення; винесення рішень про необхідність проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, визначення складу комісій для її здійснення і затвердження висновків; погодження регіональних і місцевих програм у галузі соціально-економічного розвитку; погодження видачі, а у передбачених законодавством випадках - надання дозволу на здійснення видів діяльності, передбачених цим Законом; безперешкодного входу на територію і у приміщення всіх об'єктів нагляду за службовим посвідченням і обов'язкових для виконання вказівок щодо усунення виявлених порушень санітарних норм, а також проведення необхідних лабораторних досліджень; безплатного отримання від юридичних осіб і громадян, у тому числі іноземних, які перебувають або ведуть діяльність на відповідній території України, матеріалів і відомостей, статистичних та інших даних, що характеризують санітарний та епідемічний стан об'єктів і здоров'я людей; безплатного відбору зразків сировини, продукції, матеріалів для державної санітарно-епідеміологічної експертизи; визначення необхідності профілактичних щеплень та інших заходів профілактики у разі загрози виникнення епідемій, масових отруєнь та радіаційних уражень; розслідування причин і умов виникнення професійних чи групових інфекційних захворювань, отруєнь, радіаційних аварій і подання матеріалів з цих питань компетентним органам для притягнення винних до відповідальності; застосовування передбачених цим Законом заходів для припинення порушення санітарного законодавства.
Згідно довідки Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області від 26.05.2014 року №7.0/3783, під час роботи у червні-серпні 2013 року в Харківському міському Управлінні Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, ОСОБА_2 приймала участь у перевірках з дотримання норм санітарного законодавства органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми їх власності, фізичними особами та громадянами, виконання ними санітарних та протиепідемічних заходів разом з іншими спеціалістами, складала акти перевірок (обстеження), а саме: кафе ФОП ОСОБА_4, АДРЕСА_2; кафе ФОП ОСОБА_5, АДРЕСА_3; кафе ТОВ „Еліон плюс", АДРЕСА_4; кафе-бар ТОВ „Акваріус 21", АДРЕСА_5; кафе ФОП ОСОБА_6, АДРЕСА_6; кафе ПФ „Еріка", АДРЕСА_7; рибний цех ТОВ „Метро кеш енд Керри", АДРЕСА_8; м'ясний цех ТОВ „Метро кеш енд Керри", АДРЕСА_8; кафе ФОП ОСОБА_7, АДРЕСА_9; кафе ФОП ОСОБА_8, АДРЕСА_10; піцерія ФОП ОСОБА_9, АДРЕСА_11; магазин ФОП ОСОБА_10, АДРЕСА_12; магазин ФОП ОСОБА_11, АДРЕСА_12; цех з розливу безалкогольних напоїв ПП «Гевсер», АДРЕСА_13; цех по виробництву квасу ФОП ОСОБА_12, АДРЕСА_14; кафе ТОВ „Чердак на Каразіна", АДРЕСА_15; ТОВ „Агро продукт", АДРЕСА_16; кафе ФОП ОСОБА_13, АДРЕСА_17; закусочна ФОП ОСОБА_14, АДРЕСА_18; закусочна ТОВ „Сейко", АДРЕСА_19 магазин ФОП ОСОБА_15, АДРЕСА_20; кулінарний цех ТОВ „Вечірні зорі", АДРЕСА_21; кофейня ФОП ОСОБА_16, АДРЕСА_19 бар ФОП ОСОБА_17, АДРЕСА_19 магазин ФОП ОСОБА_18, АДРЕСА_22.
Складання протоколів про вчинення адміністративного порушення, оформлення протоколів про порушення санітарних норм, здійснення підготовки розпоряджень про усунення порушення санітарного законодавства, видання приписів про усунення порушень санітарного законодавства, підготовку постанов про накладення штрафів та про застосування фінансових санкцій, підготовку подання про відсторонення від роботи, застосування інших заходів для припинення порушення санітарного законодавства- не здійснювала.
З довідки про доходи ОСОБА_2 встановлено, що остання перебуваючи на посаді лікаря з гігієни харчування відділу санітарного нагляду Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області отримала за період з 01.07.2013 по 31.08.2013 заробітну плату на загальну суму 7 610,02 грн.
Згідно з п. «ж» ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим.
Листом Міністерства юстиції України від 10.07.2012 роз'яснено проблемні питання застосування Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», зокрема, ті, які стосується такої групи суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення, як посадові особи юридичних осіб публічного права, що одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету. Міністерством юстиції зазначено, що поширеними є питання щодо віднесення до вказаної категорії тих чи інших працівників державних чи комунальних установ та організацій.
Стосовно цього Міністерством юстиції України підкреслено, що для вирішення питання щодо визначення поняття «посадова особа» необхідно виходити з правозастосовної практики, яка зазначає, що головним критерієм віднесення особи до кола посадових осіб є наявність в неї організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій.
Відповідно до Положень «Про Державну санітарну-епідеміологічну службу України», яке затверджене Указом Президента України № 400/2011 від 06.04.2011, Державна санітарно-епідеміологічна служба України (Держсанепідслужба України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра охорони здоров'я України. Держсанепідслужба України входить до системи органів виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до Положенння «Про Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області», затвердженого Наказом Держсанепідслужби України від 11.06.2012 року, Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області та його відокремлені структурні підрозділи в містах та районах підпорядковуються Державній санітарно-епідеміологічній службі України і є її територіальним органом.
Згідно до п. 14 вищевказаного Положення, Головне управління Держсанепідслужби у Харківській області утримується за рахунок державного бюджету.
Враховуючи викладене, ОСОБА_2 є посадовою особою як особа, яка виконує організаційно-розпорядчі функції держави, одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та працює у відокремленому підрозділі центрального органу виконавчої влади, який є особою публічного права, отже відповідно до п. «Ж» ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
ОСОБА_2 була обізнана з Положенням про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про державну службу» та «Про засади запобігання та протидії корупції» щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, про, що свідчить підпис ОСОБА_2, який міститься на вищезазначеному положенні.
Отже, у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» ОСОБА_2, як особі, уповноваженій на виконання функцій держави заборонено займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю крім викладацької наукової, творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та судової практики із спорту.
Відповідно до п. 20 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» проведення господарської діяльності з медичної практики підлягає ліцензуванню.
Згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 49 від 02.02.2011 року «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» медичною практикою є вид господарської діяльності у сфері охорони здоров'я, який проводиться закладами охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, з метою надання видів медичної допомоги та медичного обслуговування.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» заклад охорони здоров'я - юридична особа будь якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних працівників.
Медичне обслуговування - діяльність закладів охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я.
При цьому відповідно до ст. 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров'я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією.
Згідно до наданої інформації Комунального закладу охорони здоров'я «Харківській обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», яка міститься в матеріалах справи (а.с.26), КП «Санепідсервіс» не отримувало ліцензії Міністерства охорони здоров'я України на здійснення господарської діяльності з медичної практики.
Наказом директора КП «Санепідсервіс» № 79-о від 03.06.2013 року, на підставі заяви ОСОБА_2 від 03.06.2013 року, остання зарахована на 0,5 ставки посади лікаря з гігієни харчування за зовнішнім сумісництвом з виплатою заробітної плати згідно штатного розпису.
Відповідно до посадової інструкції лікаря з гігієни харчування № 7 затвердженої наказом по КП «Санепідсервіс» № 1 від 02.01.2013 ОСОБА_2 виконує обов'язки лікаря з гігієни харчування, визначені цією інструкцією, а саме: керує роботою середнього та молодшого медичного та технічного персоналу відділу; здійснює оцінку з надання висновку щодо відповідності нормативним документам зразків харчових продуктів, продовольчої сировини, об'єктів довкіллі, факторів виробничого та навколишнього середовища тощо за результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень; забезпечує контроль за своєчасністю виконання затверджених графіків відбору та доставки проб, проведення досліджень; забезпечує контроль за своєчасністю підготовки пакету документів для надання замовнику результатів досліджень.
Наказом директора КП «Санепідсервіс» № 105-о від 16.08.2013, ОСОБА_2 лікаря з гігієни харчування КП «Санепідсервіс» 16.08.2013 року звільнено з займаної посади за власним бажанням, згідно ст. 38 КЗпП України.
Як вбачається з форми ОК-5 (а.с.31) Головного управління Пенсійного фонду України про індивідуальні відомості про застраховану особу, ОСОБА_2 працюючи в КП «Санепідсервіс» за липень та серпень 2013 року отримала дохід в загальній сумі 1296,76 грн.
На підставі наведеного, суд приходить висновку, що ОСОБА_2 в період з 01.07.2013 року по 16.08.2013 року перебуваючи на посаді лікаря з гігієни харчування відділу санітарного нагляду Харківського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Харківській області, будучи службовою особою уповноваженою на виконання функцій держави, одночасно працювала у КП «Санепідсервіс», за що отримала дохід на загальну суму 1 296,76 грн., тобто вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 7 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» та ч. 1 ст. 172-4 КУпАП
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшуює відповідальність, не виявлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність, відповідно до ст. 35 КУпАП, не виявлено.
Аналізуючи докази в їх сукупності-проходжу до висновку про доцільність призначення покарання у виді штрафу в дохід держави в розмірі, передбаченому санкцією ст.172-4 ч.1 КУпАП та з конфіскацією отриманого доходу від роботи за сумісництвом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-4, 283, 284, 285, 287, 288, 289 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1530 (одна тисяча п'ятсот ридцять) гривень 00 коп. з конфіскацією отриманого доходу від роботи за сумісництвом у розмірі 1296,76 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 діб з дня її винесення.
Суддя О.О. Васильєва