Ухвала суду № 39589329, 26.06.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2014
Номер справи
133/2373/13-а
Номер документу
39589329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 133/2373/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Слободяний О.Є.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Загороднюка А.Г. Залімського І. Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Козятинської районної ради Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 17 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Козятинської районної ради Козятинського району Вінницької області про визнання протиправним, скасування рішення районної ради та визнання затвердженою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га переданої для ведення індивідуального садівництва , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Козятинської районної ради Козятинського району Вінницької області про визнання протиправним, скасування рішення районної ради та визнання затвердженою технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га переданої для ведення індивідуального садівництва.

Відповідно до постанови Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 17 квітня 2014 року, а саме: визнано протиправною бездіяльність Козятинської районної ради Козятинського району Вінницької обл., яка полягає у нерозгляді протягом тривалого часу в порядку, встановленому чинним законодавством України, заяви позивача ОСОБА_2 щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради Козятинського р-ну Вінницької обл., та зобов'язано Козятинську районну раду Козятинського району Вінницької обл. в порядку, передбаченому чинним законодавством України, розглянути заяву позивача ОСОБА_2, щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради Козятинського р-ну Вінницької обл.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити .

Сторони, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами. Відповідно, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 6 статті 12 та частина 1 статті 41 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено з матеріалів справи, звертаючись до суду першої інстанції та на аргументацію позовних вимог, позивач вказав на те, що 25.04.2013 р. відбулась 13 сесія Козятинської районної ради, до повістки дня якої було включено питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради Козятинського р-ну Вінницької обл. Після винесення питання на обговорення районна рада відмовила йому у затвердженні технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Позивач вважає вказану відмову безпідставною, такою, що порушує його права. Позивач посилається на те, що згідно із розпорядженнями Козятинської райдержадміністрації від 23.05.2012 року та від 20.08.2012 року йому було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Пузирківської с/ради для ведення індивідуального садівництва та затверджено проект землеустрою. Процедура отримання земельної ділянки в оренду ним була дотримана. Необхідною умовою укладання договору оренди є розмір орендної плати. Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оцінку землі» у разі визначення розміру орендної плати нормативна грошова оцінка земельної ділянки є обов'язковою. Відповідно до вказаних вимог закону ним було замовлено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до ч. 2 ст. 23 ЗУ «Про оцінку землі» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки затверджується районними радами. Без затвердження районною радою нормативної грошової оцінки земельної ділянки він не може укласти договір оренди.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях районної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин. Позивач вважає, що фактично рішення районною радою прийняте не було, вбачається бездіяльність відповідача. Листом від 29.04.2013 р. голова районної ради повідомив його, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 13-й сесії 6-го скликання районної ради не прийнято, тобто технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не була затверджена і в той же час не було відмовлено у її затвердженні. З протоколу засідання 13-й сесії 6-го скликання районної ради вбачається, що під час пленарного засідання депутатами районної ради розглядалось не питання затвердження технічної документації, а питання правомірності надання позивачеві земельної ділянки, що не є компетенцією районної ради, а відтак, вважаючи бездіяльність районної ради протиправною, позивач і звернувся до суду першої інстанції за захистом своїх прав та інтересів.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що під час розгляду заяви позивача ОСОБА_2 від 22.01.2013 р. про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради, відповідачем була допущена бездіяльність, рішення по вказаній заяві не прийняте на протязі тривалого часу, починаючи 22.01.2013 р.

Судова колегія повністю погоджується з даним рішенням суду першої інстанції та надаючи правову оцінку публічно - правовому спору, зазначає наступне.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує з приписів ст.152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, в тому числі, визнання угоди недійсною та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до положень ст.ст.17,124 Земельного кодексу України, ст.4 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», до компетенції відповідача належить прийняття розпоряджень (рішень) щодо затвердження проектів землеустрою, надання земельних ділянок за межами населених пунктів з земель державної власності в оренду і у власність, а також вирішення інших питань використання землі.

Згідно із ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», актами місцевих державних адміністрацій - є відповідні розпорядження їх голів.

А відповідно до ст. 41 цього ж Закону, голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Частиною 1 ст.19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Аналогічні положення містяться і в «Основних положеннях про конструкції межових знаків» (затв. рішенням Держкомзему, Укргеодезкартографії від 30.03.1993р. №309/1).

Згідно зі ст.1 Закону України «Про оренду землі» №161-XIV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до вимог ст.2 вказаного Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, ЦК України, цим Законом, Законами України та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договорами оренди землі.

А у відповідності до ст.13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст.ст.123,151 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України «Про оренду землі», надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (в разі зміни цільового призначення земельних ділянок, надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі) та на підставі технічної документації і землеустрою (в разі надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі, без зміни її цільового призначення).

Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влада або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

До того ж, як слідує з приписів ч.1 ст.124 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. №2768-III (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Так, як встановлено судом першої інстанції згідно із розпорядженнями Козятинської райдержадміністрації від 23.05.2012 року та від 20.08.2012 року позивачеві було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради Козятинського р-ну Вінницької обл. та затверджено проект землеустрою(а.с.8-9).

22.01.2013 р. позивач звернувся до голови Козятинської районної ради із заявою про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради(а.с.44). Листом від 29.04.2013 р. голова Козятинської районної ради повідомив позивача, що 13 сесія 6-го скликання районної ради не затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки(а.с.7).

З письмових заперечень відповідача проти позову встановлено, що рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки не прийнято

Згідно з ч.2 ст.125 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Частиною 2 ст.126 ЗК України передбачено, що право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

А відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно зі ст.20 вказаного Закону, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Водночас, як встановлено судовою колегією з матеріалів справи,з протоколу пленарного засідання 13 сесії Козятинської районної ради 6 скликання вбачається, що на обговорення було поставлено питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради. Під час обговорення депутати звернули увагу на питання правомірності надання позивачеві земельної ділянки, що не виносилось на обговорення. Питання про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідності цієї оцінки діючому законодавству не обговорювалось. На голосування ставилось лише питання «За» затвердження даної документації, рішення прийнято не було. Питання «Проти» та «Утримався» на голосування не ставились.

З Регламенту роботи Козятинської районної ради 6 скликання ( ч. 3 ст.17 Регламенту) вбачається, що при голосуванні з одного питання кожен депутат ради має один голос і подає його за пропозицію. проти неї або ж утримується при голосуванні.

Таким чином, під час обговорення питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 26,6 га, переданої для ведення індивідуального садівництва, розташованої на території Пузирківської с/ради та голосування по вказаному питанню районною радою було порушено Регламент роботи Козятинської районної ради 6 скликання, рішення про задоволення заяви позивача чи відмову в її задоволенні прийняте не було. На повторне обговорення та голосування заява позивача не виносилась.

Отже судова колегія апеляційної інстанції повністю погоджується з даним рішення суду першої інстанції та зазначає, що відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже, за таких обставин, судова колегія, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає апеляційну скаргу - без задоволення, а постанову окружного суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Козятинської районної ради Вінницької області, - залишити без задоволення, а постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 17 квітня 2014 року, - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Загороднюк А.Г.

Залімський І. Г.