Постанова № 395861, 22.01.2007, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
22.01.2007
Номер справи
ас-42/604-06
Номер документу
395861
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2007 р. 10:25 Справа № АС-42/604-06

вх. № 13056/1-42

Суддя господарського суду Харківської області Яризько В.О.

за участю секретаря судового засідання Булавінова Ю.В.

представників сторін :

позивача - Михайлова О.Ю. (дов.), Верпета Н.В. (дов.).

відповідача - Кобилинська О.К. (дов.), Бондаренко Т.В. (дов.), Яковенко Н.П. (дов.).

по справі за позовом ДП "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів "Укрспецвагон", сел. Панютино Лозівського району Харківської області

до Лозівської ОДПІ Харківської області, м. Лозова Харківської області

про скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Лозівської ОДПІ №0000352310/3 від 18.10.06р. про донарахування податку на додану вартість в розмірі 6755600,0грн., в т.ч. 3377800,0грн. основного платежу та 3377800,0грн. штрафних санкцій, як таке що суперечить чинному законодавству та дійсним обставинам справи.

Відповідач проти позову заперечує повністю, свої заперечення виклав у відзиві на позов.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.04.06р. відповідачем було складено акт №25/23-104/01056362 про результати комплексної планової документальної перевірки дотримання позивачем вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.05р. по 31.12.05р., на підставі висновків якого було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000352310/0 від 03.05.06р. про донарахування ПДВ в розмірі 3452478,0грн. та штрафних санкцій в розмірі 3452478,0грн.

Позивачем дане рішення оскаржувалось в адміністративному порядку, внаслідок чого скарга була задоволена частково, скасовано донарахування в сумі 149356,0грн., в т.ч. основного платежу в сумі 74678,0грн. та 74678,0грн. штрафних санкцій, та винесено спірне рішення.

Позивач в обгрунтування своїх позовних вимог вказує на те, що акт перевірки № 25/23-104/01056362 не відповідає формі акту про результати документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства, затвердженого Наказом ДПА України від 15.10.04 №599.

В Акті зазначається (стор. 28): „Перевіркою встановлено, що в порушення п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. З, п. 4.1, 4.2 ст. 4 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) підприємством при визначені об'єкта оподаткування податком на додану вартість не враховано суми доходів від здійснення вантажних перевезень вагонами-мінераловозами, які належать ДП "Укрспецвагон".

У п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. З Закону України „Про податок на додану вартість" визначається, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг. Згідно п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону, база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості. У таблиці № 2.17 Акту (стор. 28) Відповідач зазначає, що 16889000 грн. отримані ДП „Укрспецвагон" як сума доходів від перевезень вантажів вагонами-мінераловозами. Пунктом 2.3.2 Порядку оформлення результатів невиїзних, документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим Наказом ДПА України від 10.08.05 № 327, встановлюється, що за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно зазначити первинний документ, на підставі якого вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку (навести кореспонденцію рахунків операцій), та інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення. Отже, Відповідач мав би дослідити характер правовідносин по отриманню ДП „Укрспецвагон" 16889000 грн. Висновки Відповідача, що вказані доходи є доходами Позивача отриманими від перевезень вантажів вагонами-мінераловозами є цілком безпідставними, оскільки у цьому разі мав би бути укладений договір перевезення, де Позивач мав би бути Перевізником. В Акті посилання на такий договір немає. Укладення такого договору неможливо, оскільки ДП „Укрспецвагон" взагалі не може бути перевізником у залізничних перевезеннях. Відповідач не врахував, що кошти у розмірі 16889000 грн. ДП „Укрспецвагон" отримав не за поставку товарів чи послуг за відповідними договорами, а як відшкодування витрат на утримання та експлуатацію мінераловозів, згідно п. 4.4 Наказу Укрзалізниці від 01.12.00 №541Ц.

Вантажні перевезення вагонами-мінераловозами, що знаходяться на балансі позивача, здійснюються залізницями України. Державна податкова адміністрація України та Укрзалізниця сумісним листом від 02.03.98 № 2096/10/16-1321 погодили порядок сплати податку на додану вартість підприємствами залізничного транспорту, у якому визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість являються операції платників податку -управлінь залізниць по продажу послуг по перевезенням пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти за місцем надходження платежів за надані послуги (доходні надходження), зарахованих на доходно-розподільчі рахунки незалежно від пункту їх кінцевого призначення, та інші послуги, включаючи послуги підсобно-допоміжньої діяльності, безпосередньо пов'язаної з перевезеннями, а також з продажем товарів (робіт). Таким чином, ПДВ з доходів, отриманих за договорами перевезення з використанням вагонів-мінераловозів, сплачує залізниця, що отримує кошти по договору перевезення.

Таким чином, на думку позивача, кошти у розмірі 16889000 грн., які отримав ДП „Укрспецвагон", згідно авізо Укрзалізниці в порядку перерозподілу доходів отриманих залізницями України від вантажних перевезень, ПДВ по яких вже сплачено залізницями, не підлягають повторному обкладенню ПДВ. Зарахування вказаної суми до податкових зобов'язань ДП „Укрспецвагон" по сплаті ПДВ призведе до подвійного оподаткування, в порушення діючого законодавства, та майнових прав Позивача.

Відповідач в обгрунтування заперечень по суті позову вказує на те, що у відповідності до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.З Закону України '"Про податок на додану вартість", об'єктом оподаткування є операції платників податків з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.

Головним інформаційно-обчислювальним центром Укрзалізниці (ГІОЦ) щомісячно надаються підприємству Звіти про перевезення вантажів вагонами-мінераловозами, їх пробігах і одержаному за них доході в межах ДП "Укрспецвагон" (ЦО-12). Суми доходів відображено у повідомленнях (авізо) Укрзалізниці, якими підприємству повідомляється про розподіл доходів від грузових перевезень без ПДВ. Суми доходів ДП "Укрспецвагон" від перевезень вантажів вагонами-мінераловозами згідно звітів ЦО-12 та повідомлень (авізо) Укрзалізниці за 2005 рік складають 16889,0 тис. грн.

Суми, вказані у повідомленнях, підприємством включаються до складу валових доходів у податковому та бухгалтерському обліку з відображенням по дебету рахунка 68.2 "Внутрішні розрахунки" та кредиту рахунка 70.4 "Доходи від перевезень". До складу об'єкту оподаткування податком на додану вартість вказані суми підприємством не включені, чим порушено вимоги п.п.3.1.1 п.3.1 ст.З Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями).

У відповідності до п. 4.1 ЗУ "Про ПДВ", база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, до складу якої включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Таким чином, перевіркою питання правильності визначення повноти нарахування податку на додану вартість встановлено, що в порушення пп.3.1.1 п. 3.1 ст.З, п.4.1 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) підприємством при визначенні об"єкта оподаткування податком на додану вартість не враховано операції з надання Державним підприємством "Укрспецвагон" у користування вагонів-мінераловозів, що призвело до заниження чистої суми зобов"язань з податку на додану вартість в розмірі за січень 2005р. на 228200 грн., за лютий 2005р. на 174000 грн., за березень 2005р. на 268000 грн., за квітень 2005р. на 151200 грн.. за травень 2005р. на 376000 грн., за червень 2005р. на 442200 грн., за липень 2005р. на 347200 грн.. за серпень 2005р. 356600 грн., за вересень 2005р. на 322800 грн., за жовтень 2005р. 340000 грн.. за листопад 2005р. на 153600 грн., за грудень 2005р. на 218000 грн. Всього за 2005 рік на 3377800 грн.

Крім того, відповідач вказує на те, що наказом Мінтрансу від 08.12.1997 р. №416 по узгодженню з ДПА України ( спільний лист від 02.03.1998р. №2096/10/16-1321 №ЦЗ-1- 469) визначено, що особами, відповідальними за внесення ПДВ до бюджету з об'єкті оподаткування на залізничному транспорті підприємствами, що входять до складу управлінь залізниць та виконують роботи, надають послуги підсобно-допоміжної діяльності), пов'язані з основною діяльністю залізничного транспорту, є управління залізниць (Донецька, Львівська, Одеська, Придніпровська, Південно-Західна та Південна). Тобто централізований порядок сплати податку на додану вартість поширюється на ті підприємства і організації, які є юридичними особами та входять до складу залізниць та виконують роботи (надають послуги) пов*язані з основною діяльністю залізничного транспорту.

Але підприємство позивача, яке є юридичною особою, зареєстроване як платник ПДВ, не входить до складу жодної з залізниць. А вищевказаним листом передбачено, що підприємства і організації, які є юридичними особами і безпосередньо підпорядковані "Укрзалізниці", що ведуть господарську діяльність, включаючи і основну, надають податкову декларацію з податку на додану вартість, в яку включаються операції з продажу товарів (робіт, послуг) по основній та інших видах господарської діяльності, податковому органу за своїм місцезнаходженням і сплачують податок не пізніше 20 числя місяця, наступного за звітним.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Для нарахування платником ПДВ такого податку чинним законодавством передбачено дві обов*язкові умови: об*єкт оподаткування та база оподаткування.

Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про податок на додану вартість" визначається, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг. Згідно п. 4.1 ст. 4 цього ж Закону, база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості.

Як встановлено в судовому засіданні, позивач не укладав договора на перевезення вантажів залізничною дорогою, не визначав вартість перевізок, та не отримував кошти за перевезення. Таким чином у нього відсутня база оподаткування.

На виконання наказу Міністра транспорту України від 09 жовтня 1995р. № 335 "Про створення Українського державного центру по експлуатації спеціалізованих вагонів "Укрспецвагон" з метою подальшого розвитку транспортних послуг, підвищення ефективності використання спеціалізованих вагонів, більш повного задоволення потреб вантажовласників в перевезеннях вантажу та збільшення доходу від перевезень вантажів створено на базі Панютинського державного вагоноремонтного заводу шляхом реорганізації Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів (надалі Центр "Укрспецвагон").

П.2 вказаного наказу передбачено "віднести Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів до сфери управління Міністерства транспорту України та включити до складу Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця)".

Наказом Укрзалізниці від 01.12.2000р. № 541-Ц на баланс ДП "Укрспецвагон" передано 2300 мінераловозів робочого парку Укрзалізниці -без зміни нумерації. Пунктом 4.4 даного наказу передбачено витрати на утримання та експлуатацію мінераловозів, які переведено на баланс ДП "Укрспецвагон" без зміни нумерації, у централізованому порядку покривати у розмірі 40% від тарифу за перевезення вантажів у цих мінераловозах".

Порядок економічних взаємовідносин на залізничному транспорті України, затвердженого наказом Укрзалізниці від 03.06.2000р. № 251-Ц, (далі Порядок) встановлює економічні взаємовідносини між підприємствами, які входять до сфери управління Укрзалізниці.

Необхідність розробки цього Порядку зумовлена специфікою функціонування залізниць та підприємств залізничного транспорту як єдиного технологічного комплексу, який при централізованому управлінні забезпечує потреби суспільного виробництва в перевезеннях.

Дія цього Порядку поширюється на залізниці, а також об'єднання, підприємства, установи, організації і відособлені підрозділи залізниць та підприємств залізничного транспорту (далі - підприємства залізничного транспорту), які пов'язані з організацією та забезпеченням процесу перевезень і входять до сфери управління Укрзалізниці.

Таким чином, дія вказаного Порядку поширюється і на ДП "Укрспецвагон".

Згідно даного Порядку внутрішні розрахунки - розрахунки між Укрзалізницею і підприємствами, які входять до сфери її управління, повідомлення (авізо) - офіційне сповіщення, яке надсилається одним підприємством іншому про зміни стану взаєморозрахунків, пов'язаних з наданням послуг, відвантаженням товарно-матеріальних цінностей, розподілом доходів від перевезень та іншими господарськими операціями.

Враховуючи, що в процесі перевезень вантажів приймають участь одна або декілька залізниць України, виникає потреба розподілу доходних надходжень між залізницями та іншими учасниками перевізного процесу.

Платежі, нараховані за перевезення вантажів, багажу вантажобагажу, пошти та пов'язані з ними послуги не є доходними надходженнями однієї залізниці і підлягають розподілу між залізницями, які беруть участь у перевезеннях (п. 2.2.1 Порядку).

Постановою КМУ від 16.02.98р. № 173 затверджено Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту.

Наказом Міністерства транспорту України від 08.12.1997р. № 416 та Порядком сплати податку на додану вартість підприємствами залізничного транспорту від 02.03.1998р. № 2096/10/16-1321 за погодженням ДПА України визначено, що управління залізниць є особами, відповідальними за внесення податку на додану вартість до бюджету з продажу послуг по перевезенню пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти за місцем надходження платежів за надані послуги (доходні надходження).

Згідно пункту 2.2.1 Порядку економічних взаємовідносин на залізничному транспорті України, затвердженого наказом Укрзалізниці від 03.06.2000р. № 251-Ц, Укрзалізниця розподіляє доходи між учасниками перевезень згідно з виконаними обсягами перевезень відповідно до Постанови КМУ від 16.02.1998р. № 173 та Інструкції про порядок розподілу та формування доходів від перевезень без ПДВ.

Таким чином, централізований розподіл розміру доходів згідно повідомлень (авізо) від ЦФ Укрзалізниці не є сумами коштів, отриманих від поставки послуг та від надання права на користування (розпорядження) вагонами-мінераловозами.

Відповідно до листа № ЦФ16/1073 від 21.12.06р. Головного фінансово-економічного управління "Укрзалізниці", об*єктом оподаткування ПДВ є операції з продажу послуг по перевезенню пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти за місцем надходження платежів за надані послуги (доходні надходження). Розрахунки за перевезення вантажу та багажовантажу, як передбачено Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України (розділ ХІ Правила розрахунків за перевезення вантажів, затверджений наказом МТЗУ №644 від 24.11.00р.), здійснюється через технологічні центри з оброблення перевізних документів (ТехПД) залізниць, на підставі договору між залізницею та відправником з щомісячним наданням витягу з особового рахунку вантажлвласника та податкової накладної. Податкові накладні включаються до реєструу ТехПД залізниць.

Сплату ПДВ до бюджету з продажу послуг по перевезенню пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу, пошти здійснють управління залізниць за місцем нарахування (надходження) платежів за надані послуги ( лист ДПА України 02.03.1998р. № 2096/10/16-1321).

В організації та забезпеченні єдиного технологічного процесу залізничних перевезень безпосередньо беруть участь залізниці, дирекції залізничних перевезень, підприємства по експлуатації спеціального рухомого складу і контейнерів, матеріально-технічного постачання, обчислювальної техніки і зв*язку, спеціалізовані ремонтні заводи, тощо (п.1.6 наказу Укрзалізниці від 03.07.00р. №251-Ц).

ДП "Укрспецвагон" згідно п.2 наказу Міністерства транспорту України від 09.01.95р. №335 включений до складу Укрзалізниці.

Укрзалізниця централізовано розподіляє доходи від перевезень між учасниками перевезень (п.2.2.1 наказу №251-Ц) згідно з виконаними обсягами перевезень за тарифним принципом відповідно до Постанови КМУ від 16.02.98р. №173 (до учасників перевезень відноситься також і ДП "Укрспецвагон").

На підставі наведеного суд вважає, що централізований розподіл за такі перевезення згідно повідомлень (авізо) від Укрзалізниці не є сумами, які підлягають оподаткуванню ПДВ, оскільки вони уже оподатковані по першій події - надання послуг з перевезень на кожній із залізниць. ПДВ в повному обсязі від наданих послуг з перевезення сплачується залізницями, а тому сума доходів, що вказана в повідомленнях (авізо) від Укрзалізниці, розподілених між учасниками перевізного процесу, в т.ч. ДП "Укрспецвагон", не можуть повторно бути об*єктом оподаткування ПДВ.

Крім того, суд зазначає, що в Укрзалізниці при наданні послуг замовникам перевезень виникають тільки податкові зобов*язання з ПДВ і не виникає податкового кредиту з ПДВ, оскільки безпосередньо Укрзалізниця не має затрат при здійсненні вантажоперевезень, а такі затрати виникають у інших учасників перевезень, в т.ч. і в ДП "Укрспецвагон", а тому у них і виникає податковий кредит з ПДВ, що в цілому по всіх структурних підрозділах Укрзалізниці відповідає вимогам Закону України "Про податок на додану вартість" при нарахування та сплаті ПДВ до бюджету та виникнення податкового кредиту з ПДВ.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 17, 86, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Лозівської об"єднаної ДПІ у Харківській області № 0000352310/3від 18.10.2006р.

Стягнути з державного бюджету на користь Державного підприємства "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів", код 01056362, державне мито в сумі 3,40 грн.

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі виготовлена 27.01.2007р.

Суддя Яризько В.О.