Постанова № 39584362, 19.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
826/16600/13-а
Номер документу
39584362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/16600/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

19 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сорочко Є.О.

Суддів: Горбань Н.І.

Межевич М.В.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Українське державне підприємство поштового зв'язку "УКРПОШТА" (далі - УДППЗ "УКРПОШТА") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків про скасування податкового повідомлення-рішення від 09.09.2013 р. №0000473930.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 грудня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.

На вказану постанову УДППЗ "УКРПОШТА" подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, 27.08.2013 р. Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області на підставі наказу №235 від 22.08.2013 р., направлень №238 від 22.08.2013 р. та №239 від 22.08.2013 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці позивача (с. Тетерівка, вул. Щорса, 45) щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про реєстрацію виробництва та обігу підакцизних товарів, за результатами якої складено акт перевірки від 27.09.2013 р. №0078/06/30/22/22046132.

Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків складено акти від 23.08.2013 р. №24/06/30/223/22046132 про відмову позивача від підписання направлень на перевірку №№238,239, та акт №23/06/30/223/22046132 про відмову позивача від підпису матеріалів перевірки.

Даною перевіркою встановлено порушення позивачем п. 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме встановлено, що підприємством не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків за 28.06.2012 р., 01.08.2012 р., 31.08.2012 р., 04.09.2012 р., 05.09.2012 р., 06.09.2012 р., 31.10.2012 р., 01.02.2012 р., 01.03.2012 р., 23.03.2012 р., 31.05.2012 р., 28.06.2012 р. та 31.07.2012 р. Також встановлено невідповідність готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (сумі продажу за РК) на 24,60 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 09.09.2013 р. №0000473930, яким до УДППЗ "УКРПОШТА" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4421,00 грн., у тому числі за невиконання щоденного друку звітного чеку або його зберігання в КОРО в кількості 13 шт. у розмірі 4420,00 грн. (340х13=4420,00).

За результатом адміністративного оскарження, Міністерством доходів та зборів України прийнято рішення від 08.10.2013 р. №12692/6/99-99-100-15, яким оскаржуване податкове повідомлення - рішення залишено без змін.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані і послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" №199 від 18.02.2002 р., Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора розрахункових операцій.

Згідно пункту 11 зазначеної Постанови реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту, Z-звіту, звіту про реалізовані товари (надані послуги) та періодичних (повного, скороченого).

Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктом 4 статті 17 зазначеного Закону встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.

При цьому, колегія суддів зазначає, що вимога Закону щодо забезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків на реєстраторах розрахункових операцій не є абсолютною. Так, друкування Z-звіту не виконується за вихідні дні, за ті дні, коли на підприємстві був робочий день без обслуговування клієнтів (наприклад, санітарний день), у разі, якщо відбувалось відключення електроенергії, якщо реєстратор розрахункових операцій вийшов з ладу, здійснювалось його сервісне обслуговування за межами підприємства. РРО вилучено податковим органом чи правоохоронними органами тощо. Але, дані обставини, що зумовили невиконання друкування Z-звіту повинні підтверджуватись документально.

Отже, застосування штрафних (фінансових) санкцій за незабезпечення друкування Z-звіту в ті дні, коли згідно з встановленим на підприємстві режимом роботи реєстратор розрахункових операцій не працював, є безпідставним і не відповідає змісту закону, адже такі обставини жодним чином не виливають на реалізацію фіскальної функції та контролю за обігом готівки.

Як вбачається з акту перевірки, УДППЗ "УКРПОШТА" не забезпечено друк фіскальних чеків (Z - звітів) за 28.06.2012 р., 01.08.2012 р., 31.08.2012 р., 04.09.2012 р., 05.09.2012 р., 06.09.2012 р., 31.10.2012 р., 01.02.2012 р., 01.03.2012 р., 23.03.2012 р., 31.05.2012 р., 28.06.2012 р. та 31.07.2012 р. Під час перевірки позивачем надано лише режим роботи відділення відповідно до якого вихідними є неділя та понеділок.

Відповідно до матеріалів справи, листом від 04.09.2013 р. №13-204 УДППЗ "УКРПОШТА" подало відповідачу письмові заперечення на вказаний акт перевірки, до якого додало копії відповідних розпоряджень, наказів та довідок, які підтверджують те, що у зазначені дні підприємство не працювало, а саме:

- 28.06.2012 р. - на підставі наказу Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 20.06.2012 р.;

- 01.08.2012 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 27.07.2012 р. №88;

- 31.08.2012 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 29.08.2012 р.;

- 04.09.2012 р., 05.09.2012 р., 06.09.2012 р. - у зв'язку з відсутністю на підприємстві електроенергії відповідно до довідки Зарічанського РЕМ від 04.09.2013 р. №2991;

- 01.02.2013 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 21.01.2013 р. №10;

- 01.03.2013 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 25.02.2013 р. №26;

- 23.03.2013 р. - на підставі наказу Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 22.03.2013 р. №178;

- 31.05.2013 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 30.05.2013 р. №73;

-31.07.2013 р. - на підставі розпорядження Житомирської дирекції УДППЗ "УКРПОШТА" від 30.07.2013 р. №95.

При цьому, висновок суду першої інстанції про те, що вказані документи не були надані позивачем під час здійснення перевірки, а тому не приймаються до уваги, є помилковим виходячи з наступного.

Згідно ст. 44.6 Податкового кодексу України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності. Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Крім того, відповідно до п. 4.9. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. N614, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також у відповідності до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. При потребі виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Згідно п. 7.5 та 7.8 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. N614, у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій. У розділі 3 книги ОРО, зареєстрованої на РРО, обліковуються розрахункові квитанції, використані під час відключення електроенергії або в період ремонту РРО. Графи 1-5 заповнюються до початку використання розрахункової книжки, графи 6-8 - до початку реєстрації розрахункових операцій за допомогою РРО після відновлення постачання електроенергії чи встановлення РРО після ремонту.

Пунктом 7.9 цього Порядку встановлено, що якщо початок та закінчення одного циклу використання розрахункової книжки при відключенні електроенергії чи на період ремонту РРО припадають на різні робочі дні, то за кожний робочий день у розділі 3 книги ОРО на РРО здійснюються окремі записи, при цьому графи 1-2 заповнюються тільки в перший, а графа 8 - тільки в останній день одного циклу використання розрахункової книжки. Крім того, на підставі даних розрахункових квитанцій щоденно здійснюються записи в розділі 2; до запису за перший день слід включити дані про відповідні суми (графи 3-8) за контрольною стрічкою з початку робочого дня до моменту виходу з ладу РРО або відключення електроенергії. У записі за даними фіскального звітного чека, роздрукованого після відновлення роботи на РРО, необхідно зазначити, за які попередні дати підсумовані дані в цьому фіскальному чеку.

З витягу книги обліку розрахункових операцій, наявного в матеріалах справи вбачається, що позивачем дотримані вимоги законодавства щодо внесення відповідних записів до КОРО у зв'язку з відсутністю електропостачання.

З огляду на викладене, висновок податкового органу про порушення УДППЗ "УКРПОШТА" п. 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є необгрунтованим.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 09.09.2013 р. №0000473930 є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу УДППЗ "УКРПОШТА" необхідно задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 січня 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, оскільки постанова ухвалена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 січня 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Українського державного підприємства поштового зв'язку "УКРПОШТА" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків від 09.09.2013 р. №0000473930.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Горбань Н.І.

Межевич М.В.

Повний текст постанови складено 24.06.2014 р.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Горбань Н.І.

Межевич М.В.