Постанова № 39572476, 20.06.2014, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
20.06.2014
Номер справи
712/8541/14-а
Номер документу
39572476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/8541/14а

Провадження 2а/712/346/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2014 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Мельник І.О.

при секретарі - Аліценко О.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування своїх вимог вказував, що за договорами купівлі-продажу від 10.09.2013 року він придбав будинок по АДРЕСА_1 з надвірними спорудами загальною площею 67,1 кв.м. та земельну ділянку площею 500 кв.м. із цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд". Дані про право власності на придбаний будинок та земельну ділянку внесені до державного реєстру речових прав на нерухоме майно. 16.04.2014 року позивач звернувся до Центру надання адміністративних послуг Департаменту управління справами Черкаської міської ради із заявою про надання будівельного паспорта на забудову належної йому на праві власності земельної ділянки. Листом від 30.04.2014 №2627-Арх Департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради відмовлено позивачу у наданні будівельного паспорта з підстав невідповідності намірів забудови містобудівній документації так як ділянка по АДРЕСА_1 потрапляє в межі території, на якій передбачена реконструкція садибної забудови під малоповерхову забудову. Оскільки порушені права позивача підлягають судовому захисту, шляхом визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на усунення допущеного порушення, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_3 позов підтримала, пояснюючи, що суб'єкт владних повноважень незаконно прийняв рішення щодо відмови ОСОБА_1 у наданні будівельного паспорта для будівництва жилого будинку та господарських будівель і споруд так як наміри будівництва не суперечать містобудівній документації, зокрема, генеральному плану міста Черкаси та відповідають цільовому призначенню придбаної земельної ділянки.

Представник відповідача за довіреністю - Стойко А.Ю. в судовому засіданні позов не визнав, проти задоволення позову заперечував. У своїх поясненнях посилався на той факт, що земельна ділянка позивача за генеральним планом міста Черкаси знаходиться у зоні реконструкції садибної забудови під малоповерхову забудову, а відтак при поверненні документів позивачеві Департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради діяв в межах повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Заслухавши думку представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що на підставі договорів купівлі-продажу від 10.09.2013 року ОСОБА_1 придбав будинок з прибудовами по АДРЕСА_1 загальною площею 67,1 кв.м., житловою - 43,9кв.м. під літ. «А-І, а1, а» та з надвірними спорудами: погребом «Б», вбиральнею «В», сараями «Г», «г», огорожею №1,2,3, водоколонкою №4 і земельну ділянку площею 500 кв.м. із цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, і споруд». Дані про право власності на придбаний будинок та земельну ділянку внесені до державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяг №9188356 від 10.09.2013 та №9187387 від 10.09.2013).

16.04.2014 року позивач відповідно до положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038 та в порядку, передбаченому наказом Мінрегіонбуду України №103 від 05.07.2011 "Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво" звернувся до Центру надання адміністративних послуг Департаменту управління справами Черкаської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта на будівництво індивідуального житлового будинку з гаражем, будівництво альтанки по АДРЕСА_1.

Листом №2627-Арх від 30.04.2014 року Департаментом архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради відмовлено позивачу у наданні будівельного паспорта з підстав невідповідності намірів забудови містобудівній документації так як ділянка по АДРЕСА_1 потрапляє в межі території, на якій передбачена реконструкція садибної забудови під малоповерхову забудову, у зв'язку із чим питання надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки за вищевказаною адресою розглядатиметься за умови проведення актуалізації генерального плану міста. Також відповідачем було запропоновано звернутися до департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради з проханням внести в пропозиції по актуалізації генерального плану м. Черкаси щодо зміни функціонального призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038 планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

В ході розгляду справи судом достеменно встановлено, що придбана ОСОБА_1 земельна ділянка належала продавцю на підставі державного акту на право власності серії ЯЕ №375839, виданого управлінням Держкомзему у м. Черкаси 14.12.2009 на підставі рішення Черкаської міської ради від 31.12.1997 №878п.499 додатку 2. Данні про земельну ділянку, зокрема про її цільове призначення та форму власності, були внесені до земельного кадастру. Тобто при розробці генерального плану міста Черкаси у Черкаської міської ради були відомості з земельного кадастру щодо цільового призначення відповідної земельної ділянки та її статус як приватної власності.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (ч. 2 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства. Забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва (ст. 26 Закону).

Забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок здійснюється на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки (ч. 1 ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.5. Наказу Мінрегіонбуду України №103 від 05.07.2011 "Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво").

Отже, обов'язковою умовою для можливості забудови присадибної земельної ділянки є необхідність отримання замовником будівництва будівельного паспорта.

Згідно з ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, до повноважень яких належить розгляд заяв, зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв. Відповідь за результатами розгляду заяв в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах питань. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до п. 2.3. Наказу Мінрегіонбуду України №103 від 05.07.2011 "Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво" уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Наказом не передбачено можливості вчинення суб'єктом владних повноважень інших дій за результатом розгляду документів, поданих відповідно до п. 2.2. Наказу, аніж надання будівельного паспорта або повернення документів замовнику із зазначених підстав.

Судом встановлено, що суб'єкт владних повноважень не вказав у письмовій відповіді жодних із підстав передбачених п. 2.3. Наказу Мінрегіонбуду України №103 від 05.07.2011 "Про затвердження Порядку видачі будівельного паспорта на будівництво" як підставу для відмови у наданні будівельного паспорта, не дотримався порядку передбаченого даним наказом, оскільки не надав доказів повернення позивачеві пакету документів, передбаченого п. 2.2. Наказу та порушив основоположний принцип діяльності органу місцевого самоврядування, встановлений ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Судом критично оцінює доводи відповідача щодо невідповідності намірів забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 генеральному плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 № 3-505. Як вбачається з матеріалів справи, цільове призначення придбаної позивачем земельної ділянки по АДРЕСА_1 - будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Відповідно до норм ДБН В.2.2-15-2005 "Будинки і споруди.

Житлові будинки. Основні положення" (додаток Б), малоповерхова забудова - забудова території одно-, дво-, триповерховими житловими будинками різних типів. Серед таких будинків державні будівельні норми виділяють одноквартирні та багатоквартирні житлові будинки.

Одноквартирний житловий будинок - індивідуальний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку. Індивідуальний житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, поверховість якої не повинна перевищувати чотирьох поверхів, призначена для постійного у ній проживання та яка складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень (наказ Мінрегіонбуду № 95 від 19.03.2013) .

Зі змісту вищевказаних державних будівельних норм випливає, що індивідуальний житловий будинок відноситься до малоповерхової житлової забудови.

Отже, будівництво індивідуального житлового будинку не суперечить містобудівній документації, зокрема, генеральному плану м. Черкаси. З наведених обставин суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови позивачу у наданні будівельного паспорта на будівництво індивідуального житлового будинку з гаражем, будівництво альтанки по АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 41 Конституції України право приватної власності є непорушним. Власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які ді, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності (ст. 319 ЦК України).

Згідно з ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає з моменту отримання її власником документа, що посвідчує таке право та його державної реєстрації.

Відповідно до умов договору купівлі-продажу земельної ділянки по АДРЕСА_1, власник земельної ділянки має право в тому числі споруджувати житлові будинки, інші споруди.

На даний час позивач позбавлений права вільно користуватися, володіти та розпоряджатися своєю власністю, оскільки не може отримати будівельний паспорт та реалізувати своє право на будівництво житла, що суперечить вищевказаним нормам законодавства.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне позов в частині визнання протиправними дій Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі будівельного паспорта на будівництво по АДРЕСА_1 та зобов'язання даного органу розглянути питання щодо надання позивачеві будівельного паспорта забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 задовольнити.

Щодо вимог про зобов'язання Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради надати відповідний будівельний паспорт на вищевказану земельну ділянку для будівництва жилого будинку та господарських споруд суд вважає за необхідне відмовити, оскільки дане питання не є компетенцією суду, який не може виконувати повноваження органів та органів місцевого самоврядування, зобов'язуючи їх приймати певні рішення.

Керуючись ст.ст. 6-12, 69-86, ч. 3 ст. 260, 161-163 КАС України суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорту на будівництво по АДРЕСА_1.

Зобов'язати Департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва житлового будинку та господарських споруд.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

Головуючий І.О.Мельник