Справа № 405/1862/14-а
2-а/405/91/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2014 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого - судді: Драного В.В.
при секретарі: Дудко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, вказавши, що 23 серпня 2007 року до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради звернулася ОСОБА_1 із заявою щодо отримання допомоги на дітей одиноким матерям в зв'язку з тим, що у свідоцтві про народження дитини запис про батька дитини проведений в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини. На підставі свідоцтва про народження ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Зазначив, що відповідачкою до управління було подано всі необхідні документи в тому числі витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження дитини із зазначенням, що відомості про батька записані за заявою матері. Згідно з рішенням № 5893 від 18.09.2007 року ОСОБА_1 (ОСОБА_1) була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.08.2007 року по 31.07.2025 року. 10 грудня 2013 року на адресу управління від Центрального відділу реєстрації актів цивільного стану надійшло повідомлення про визнання батьківства в якому зазначається, що до актового запису № 1576 від 07 серпня 2007 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, унесені відомості про батька. В зв'язку з вищевикладеним позивачем було припинено виплату даної допомоги. Оскільки виплата допомоги здійснювалась в період з 01.08.2007 року по 31.12.2013 року, переплата виникла з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року у розмірі 358,80 грн. Вказав, що 24 грудня 2013 року відповідача було повідомлено про надміру виплачені кошти в розмірі 385,80 грн. та запропоновано повернути на розрахунковий рахунок управління зазначену суму коштів в добровільному порядку, але відповідачем у добровільному порядку кошти не повернуто, термін сплати минув 25.02.2014 року. Просить стягнути з відповідача і перерахувати на користь позивача надміру виплачені бюджетні кошти по державній соціальній допомозі на дітей одиноким матерям у розмірі 385,80 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву якою просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, належним чином та своєчасно повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, заяв та клопотань до суду не надала, про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Згідно ч. 1 п. 5 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 18-2 вказаного Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Судом встановлено, що 23 серпня 2007 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 4-5).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 07 серпня 2007 року Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Кіровоградської області вбачається, що ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
Рішенням № 5893 від 18.09.2007 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.08.2007 року по 31.07.2025 року.
У відповідності до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Згідно повідомлення Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Кіровоградській області від 04.12.2013 року за № 1023-06/03-33 вбачається, що до актового запису № 1576 від 07 серпня 2007 року про народження ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі заяви про визнання батьківства № 54-06/03-33 від 12.11.2013 року внесені відомості про батька. В зв'язку з чим позивачем було припинено виплату даної допомоги. (а.с. 10).
Відповідно до постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місцем, в якому виникли дані обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради на ім'я ОСОБА_1 направлено повідомлення № 414655/18 від 24.12.2013 року про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомога у розмірі 385,80 грн., яку необхідно перерахувати на рахунок Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до 25.02.2014 року у зв'язку з встановленням батьківства (а.с. 12). Однак, відповідачем у добровільному порядку кошти не повернуті.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 вказаного Закону суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Враховуючи те, що відповідач не повідомила позивача про причини, що впливають на призначення та виплату державної допомоги (визнання батьківства), в результаті чого ОСОБА_1 втратила статус одинокої матері та не мала права на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям, у зв'язку з чим виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 385,80 грн. за період з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року, тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 385,80 грн. на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради (р/р 35418021021577 ГУДКУ в Кіровоградській області МФО 823016, ЄДРПОУ 03197629 КФК 090306) надміру виплачені бюджетні кошти по державній соціальній допомозі в розмірі 385,80 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда протягом десяти днів з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда В.В. Драний