ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
01.07.2014 Справа № 920/160/13-гГосподарський суд Сумської області у складі судді Л.А. Костенко, секретаря судового засідання І.О. Олтушевської, розглянувши матеріали справи № 920/160/13-г, порушеної за заявою кредитора Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до боржника фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (40000, АДРЕСА_1; ід. номер НОМЕР_1), про визнання банкрутом,
в судовому засіданні присутні:
від кредитора: УПФУ в м. Сумах - Бабченко С.Г.
ліквідатор: не прибув
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 18.01.2013 року порушено провадження у справі № 920/160/13-г про визнання банкрутом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 за заявою кредитора Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, відповідно до ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Сумської області від 30.05.2013 року боржника - фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Бірюліна В.О.
Ліквідатор Бірюлін В.О. звернувся до суду із клопотанням про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, надавши суду звіт про виконану роботу по ліквідації банкрута, ліквідаційний баланс та інші документи.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Згідно ч. 5 ст. 32 цього Закону якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Розглянувши звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, судом встановлено, що ліквідатором з метою задоволення вимог кредиторів були здійснені всі необхідні заходи щодо пошуку та виявлення майнових активів банкрута для погашення вимог кредиторів.
До реєстру кредиторів ліквідатором включено кредитора:
- Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з грошовими вимогами в розмірі 866,46 грн.
З метою виявлення всіх видів майнових активів банкрута ліквідатором було зроблено запити до відповідних державних органів.
Згідно наданих до звіту документів, зокрема: згідно довідки УДАІ УМВС України в Сумській області №10/3438 від 30.07.2013р. за громадянкою ОСОБА_2 транспортні засоби не зареєстровані;
Згідно Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №42948397 від 20.12.2013р. у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна щодо ФОП ОСОБА_2 інформація відсутня.
Згідно довідки ДПІ у м. Сумах №19222/18-19-17.06-42 від 25.11.2013р. відкритих розрахунків, згідно бази даних платників податків ДПІ у м. Сумах, ФОП ОСОБА_2 в банківських установах не має.
Відповідно інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно №12214386 від 05.11.2013р. за гр. ОСОБА_2 зареєстрована двокімнатна квартира АДРЕСА_2
Відповідно до ст. 4 Житлового Кодексу України житловий фонду включає жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності.
Згідно ч. 7 ст. 48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" продажу підлягає все майно громадянина - підприємця, за вийнято майна, що не включається до складу ліквідаційної маси згідно з цим Законом.
Статтею 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому
числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Житлового Кодексу України ніхто не може бути виселений із займаного житлового приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і порядку, передбаченому законом.
Так, наприклад, ст. 39 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що одночасно з рішенням про звернення стягнення на предмет іпотеки суд за завою іпотекодержателя вправі винести рішення про виселення мешканців. Разом з тим, у ч. 1 ст. 40 цього ж Закону зазначено, що звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей. Виселення проводиться в порядку, встановленому законом.
У частинах 2 і 3 статті 40 Закону України «Про іпотеку» законодавець встановлює певний порядок дій банку щодо виселення мешканців. Аналогічний порядок передбачений також ч. 3 ст. 109 Житлового Кодексу України.
Однак Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не містить приписів щодо порядку звільнення майна фізичною особою, порядку виселення фізичної особи або обмеження права користування житлом в випадку продажу майна для задоволення вимог кредиторів.
Згідно розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції Закону від 22.11.2011р. № 4212-VІ положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Водночас ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачено порядок продажу житлового фонду банкрута фізичної особи - підприємця, а встановлений порядок продажу на аукціоні лише нерухомості, як основного засобу боржника.
Таким чином суд дійшов висновку що дії ліквідатора банкрута по продажу належного йому житла протирічили б насамперед положенню ст. 41 Конституції України та вказаним нормам Законів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку що ліквідатором прийняті всі належні законні міри по пошуку та можливості реалізації майна.
Отримані показники проведеної ліквідаційної процедури відображені в ліквідаційному балансі боржника.
Заперечень від кредитора щодо звіту та ліквідаційного балансу станом на 01.07.2014р. до суду не надходило.
В зв'язку з відсутністю майнових активів банкрута, вимоги кредитора УПФУ в м. Сумах залишились незадоволеними.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю майна та коштів вимоги кредиторів, за винятком вимог, передбачених абз. 2 ч. 2 ст. 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону від 30.06.1999р.) вважаються погашеними.
Заперечень щодо затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута від кредиторів та учасників у справі до суду не надходило.
Враховуючи викладене звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута підлягають затвердженню судом, підприємницька діяльність фізичної особи - підприємця припиненню, провадження у справі також підлягає припиненню.
Керуючись ст. 32, п. 6 ст. 40, ст. 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (40000, АДРЕСА_1; ід. номер НОМЕР_1),
2. Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (40000, АДРЕСА_1; ід. номер НОМЕР_1).
3. Провадження у справі припинити.
4. Ухвалу надіслати: кредитору, банкруту, державному реєстратору, органу державної статистики, ліквідатору, Головному управлінню юстиції у Сумській області Міністерства юстиції України, ВДВС Сумського міського управління юстиції.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО