Постанова № 39564477, 02.07.2014, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
911/4813/13
Номер документу
39564477
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2014 р. Справа№ 911/4813/13

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Пантелієнка В.О.

суддів: Остапенка О.М.

Шипка В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві (далі - ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві)

на постанову

господарського суду Київської області

від 13.01.2014р.

у справі №911/4813/13 (суддя Скутельник П.Ф.)

за заявою голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою

відповідальністю (далі - ТОВ) «Ліберком»

до ТОВ «Ліберком»

про банкрутство,

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Київської області від 13.01.2014р. у справі №911/4813/13 визнано банкрутом ТОВ «Ліберком»; відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором боржника - голову ліквідаційної комісії ТОВ «Ліберком» Андрійчука Олександра Олександровича; скасовано арешти, накладені на майно ТОВ «Ліберком»; припинені повноваження засновників, власників (власника (акціонерів)) майна ТОВ «Ліберком» та припинені повноваження всіх органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном; звільнено керівника ТОВ «Ліберком»; зобов'язано ліквідатора ТОВ «Ліберком» у п'ятиденний строк з дня отримання даної постанови подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України "Голос України" чи Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр" оголошення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, про що надати суду відповідні докази; призначено наступне судове засідання для розгляду реєстру вимог кредиторів ТОВ «Ліберком» на 24.03.2014р.; зобов'язано ліквідатора раз на місяць надавати господарському суду Київської області звіт про вжиті ним заходи в ході ліквідаційної процедури з долученням доказів вжитих ним заходів; призначено судове засідання для розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута на 12.05.2014р.; зобов'язано ліквідатора банкрута надати суду до 05.05.2014р. звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс банкрута з долученням доказів вжитих ним заходів в ході проведення ліквідаційної процедури.

Не погоджуючись з винесеною постановою, ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та припинити провадження у справі.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.05.2014р. апеляційну скаргу було прийнято до провадження та призначено до розгляду на 11.06.2014р.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.06.2014р. було відкладено розгляд справи на 02.07.2014р.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон).

Відповідно до вимог ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи, голова ліквідаційної комісії ТОВ «Ліберком» звернувся до господарського суду Київської області із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, з підстав наявності у боржника перед кредитором заборгованості в сумі 72000 грн., в порядку ст.95 Закону.

Ухвалою господарського суду Київської області від 27.12.2013р. було прийнято до розгляду вказану заяву та її розгляд призначено на 08.01.2014р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 08.01.2014р. було порушено провадження за заявою голови ліквідаційної комісії ТОВ «Ліберком» у справі про банкрутство ТОВ «Ліберком», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначено справу до розгляду, вирішено інші процедурні питання у справі.

ТОВ «Ліберком» зареєстровано як юридична особа 08.08.2011р., факт перебування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ№806290 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №18077201 від 19.12.2013р., є суб'єктом підприємницької діяльності та є суб'єктом банкрутства.

Згідно ст.209 Господарського кодексу України, у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним.

Відповідно до ч.1 ст.95 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Згідно з вимогами ч.ч.1,3 ст.110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами …; якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до вимог ч.ч.1-3,5 ст.105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Відповідно до ч.8 ст.111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Частиною 5 ст.60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.

У відповідності до ч.1 ст.22 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Згідно зі ст.1 вказаного Закону спеціалізованим друкованим засобом масової інформації є видання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до листа Держкомпідприємництва №5530 "Про надання роз'яснень деяких норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 16 серпня 2004 року, Бюлетень державної реєстрації - є спеціалізованим друкованим засобом масової інформації про дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який офіційно зареєстровано в Державному комітеті телебачення і радіомовлення України.

Зазначене повідомлення здійснюється за встановленою формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.

Як свідчать матеріали справи, рішенням 100% голосів від загальної кількості голосів учасників боржника, які належать ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до п.п.1.2. статуту боржника, державну реєстрацію якого проведено 19.11.2011р., копія якого долучена до матеріалів справи, було вирішено припинити діяльність ТОВ «Ліберком» шляхом його ліквідації, у зв'язку з незадовільним станом надходження фінансових потоків від здійснення господарських операцій, складним становищем на відповідному ринку товарів та послуг; призначено головою ліквідаційної комісії - Андрійчука О.О.; встановлено порядок проведення ліквідаційної процедури боржника, разом з вирішенням інших питань організації ліквідації підприємства на підтвердження чого було долучено протокол №17/10/2013 загальних зборів учасників ТОВ «Ліберком» від 17.09.2013р.

Місцевим судом було встановлено, що в бюлетені державної реєстрації №261(26) опубліковано повідомлення про ліквідацію боржника, на підтвердження чого заявником було долучено копію обкладинки бюлетеня державної реєстрації №261(26) та повідомлення про ліквідацію боржника №2594 в Бюлетені державної реєстрації №261(26).

Відповідно до вимог ч.8 ст.111 ЦК України Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до матеріалів справи, ліквідатором боржника за результатом розгляду вимог кредиторів та проведеної інвентаризації активів боржника було складено проміжний ліквідаційний баланс, затверджений загальними зборами боржника 20.12.2013р., що підтверджено протоколом загальних зборів ТОВ «Ліберком» від 20.12.2013р., проміжним ліквідаційним балансом, складеним станом на 20.12.2013р. В ході ліквідаційної процедури головою ліквідаційної комісії було встановлено наявність кредиторської заборгованості боржника перед: ПП "СКБ ГРУП" в сумі 72000 грн., що підтверджено договором про надання консультаційних юридичних послуг №55-06 від 24.06.2011р., актом приймання-передачі виконаних робіт від 30.06.2011р.

Відповідно до протоколу б/н від 20.12.2013р. загальних зборів ТОВ «Ліберком» було вирішено звернутись до місцевого суду із заявою про порушення справи про банкрутство. Господарським судом було встановлено, що головою ліквідаційної комісії повідомлено про прийняте рішення про ліквідацію шляхом публікації відомостей про це.

За даними ліквідаційної комісії у підприємства відсутня заборгованість по податкам і зборам та по виплаті заробітної плати, - згідно проміжного ліквідаційного балансу, довідок боржника.

Наявності в статутному капіталі заявника, згідно статуту боржника, частки державної власності не встановлено.

Відповідно до ст.1 Закону, неплатоспроможністю є - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.

Відповідно до п.3 Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затверджених Наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 року №14 у редакції наказу Міністерства економіки України від 26 жовтня 2010 року №1361, - "Аналіз наявності (відсутності) ознак дій з приховування чи доведення до банкрутства або фіктивного банкрутства підприємства та визначення ознак втрати або відновлення платоспроможності", - ч.3 п.п.3.3. - ознаками стійкої фінансової неспроможності можуть уважатися: збитковість діяльності протягом двох років; відхилення показників ліквідності від граничного значення; зупинення платежів, що триває понад три місяці, за наявності боргових зобов'язань, строки платежів за якими настали; наявність значної (понад триста мінімальних розмірів заробітної плати) суми непогашених боргових зобов'язань, строки платежів за якими настали більше як три місяці тому; наявність значної суми непогашених боргових зобов'язань, визнаних юридичною особою - боржником або підтверджені виконавчими документами; наявність у підприємства значної суми непогашених штрафів, пені, неустойки, визнаних у судовому порядку, за невиконання умов договорів та недотримання вимог законодавства; наявність заяви про порушення провадження у справі про банкрутство даної юридичної особи, прийнятої до розгляду господарським судом, або провадження у справі про банкрутство цієї юридичної особи.

Дослідивши матеріали справи, місцевий суд дійшов вірного висновку про наявність з перелічених ознак, ознак які свідчать про стійку фінансову неплатоспроможність боржника, а саме - відхилення показників ліквідності від граничного значення; наявність заяви про порушення провадження у справі про банкрутство даної юридичної особи, прийнятої до розгляду господарським судом, або провадження у справі про банкрутство цієї юридичної особи.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

Згідно ч.2 ст.95 Закону, за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.

Таким чином на підставі наявних матеріалів справи, даних проміжного ліквідаційного балансу боржника встановлено, що пасив боржника перевищує активи боржника, що свідчить про недостатність майна боржника для погашення вимог його кредиторів, а отже про його неплатоспроможність, - у боржника відсутнє майно, що встановлене ліквідаційною комісією, за рахунок якого можливе задоволення вимог кредиторів, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що боржник на момент подачі заяви про порушення справи про банкрутство та на момент винесення оскаржуваної постанови є неплатоспроможним. Зазначені фактичні обставини вказують на нездатність боржника своєчасно та в повному обсязі задовольнити вимоги кредиторів, що є підставою для застосування відносно боржника відповідних заходів та процедур в порядку, встановленому Законом зокрема, є підставою для визнання боржника банкрутом.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та встановлені в ході судового розгляду обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації.

Крім того, встановлено, що боржником було заявлено клопотання щодо призначення ліквідатором банкрута - голови ліквідаційної комісії ТОВ «Ліберком» Андрійчука О.О.

Відповідно до ч.2 ст.95 Закону, обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.

Після винесення оскаржуваної постанови, ухвалою господарського суду Київської області від 24.03.2014р. були визнані кредиторські вимоги апелянта в сумі 4194,2 грн.

Тому, місцевий суд законно і обґрунтовано визнав банкрутом ТОВ «Ліберком», відкрив ліквідаційну процедуру і призначив ліквідатором боржника - голову ліквідаційної комісії ТОВ «Ліберком» Андрійчука О.О.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг, зміни чи скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст.99, 101, 103, 105 ГПК України, ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві залишити без задоволення, а постанову господарського суду Київської області від 13.01.2014р. по справі №911/4813/13- без змін.

Справу №911/4813/13 повернути до господарського суду Київської області.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий суддя В.О. Пантелієнко

Судді О.М. Остапенко

В.В. Шипко