Постанова № 39562608, 03.07.2014, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
5009/1365/12
Номер документу
39562608
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

25.06.2014 справа №5009/1365/12

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого суддів:Мартюхіна Н.О. Гези Т.Д., Кододової О.В.від апелянта: не з'явивсявід кредитора:не з'явивсявід боржника:не з'явивсярозглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на ухвалу господарського суду Запорізької областівід22.04.2014 р.у справі№5009/1365/12 (суддя Шевченко Т. М.)за заявою кредитораТовариства з обмеженою відповідальністю « Лігран», м. Дніпропетровськадо боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю «Анкей», м. Запоріжжяпробанкрутство

ПОСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 22.04.2014 року ухвалено:

- звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс затвердити;

- банкрута - Товариство з обмеженою відповідальністю "Анкей" (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд.11; ідент. код юридичної особи - 20303211) - ліквідувати;

- провадження у справі припинити.

Не погодившись з прийнятою ухвалою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Запорізької області від 22.04.2014 року по справі № 5009/1365/12.

В підтвердження доводів апелянт посилається на те, що зазначена ухвала була винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

При прийнятті ухвали 22.04.2014 року господарським судом Запорізької області не було враховано порушень зазначених в постанові Донецького апеляційного господарського суду 09.01.2013 року.

Так, апелянт вказує на неможливість проведення податкової перевірки банкрута та відсутність підстав для визнання його банкрутом, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців відсутні відомості, які передбачені ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та підлягають внесенню в реєстр.

Крім того, станом на 05.05.2014 року ТОВ «Анкей» має відкриті розрахункові рахунки, цим самим порушено процедуру ліквідації боржника відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрута».

Отже, судом першої інстанції не з'ясовані всі обставини щодо закриття банківський рахунків, суд без належних та відповідних доказів затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс.

Ухвалою від 20.05.2014р. апеляційна скарга була прийнята до провадження Донецьким апеляційним господарським судом.

25.06.2014 року в судове засідання представники апелянта, кредиторів та боржника у судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися. Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце проведення судового засідання сторін по справі було повідомлено належним чином. Явка сторін у судові засідання апеляційної інстанції не була визнана обов'язковою.

Особливості меж перегляду справи в апеляційній інстанції, передбачені нормами ст. 101 ГПК України, які полягають у тому, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Нормами частини 2 цієї статті передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.

Постановою господарського суду Запорізької області від 24.04.2012 у справі № 5009/1365/12 визнано ТОВ "Анкей" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено ініціюючого кредитора - ТОВ "Лігран".

Ухвалою суду від 11.06.2012 у справі № 5009/1365/12 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ТОВ "Анкей" ліквідовано, провадження у справі припинено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 09.01.2013 ухвалу господарського суду Запорізької області від 11.06.2012 у справі №5009/1365/12 скасовано, справу направлено до господарського суду Запорізької області на стадію ліквідаційної процедури (том 1, а.с. 157-159).

В якості недоліків ліквідаційної процедури апеляційним господарським судом зазначено, що в процесі проведення ліквідаційної процедури ліквідатором не з'ясовано та не додано до звіту доказів в підтвердження відсутності (або наявності) у банкрута у власності літаків, плавзасобів, доказів щодо відсутності у банкрута коштів на банківських рахунках та доказів закриття відкритих банківських рахунків боржника, а отже, затвердження звіту за відсутності вказаних документів є передчасним.

Виконуючи вказівки апеляційної інстанції ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.01.2013 справу суддею Шевченко Т.М. прийнято до свого провадження, зобов'язано ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру банкрута відповідно до приписів Закону про банкрутство в редакції, що діяла на час порушення провадження у даній справі та визнання боржника банкрутом, з урахуванням висновків, викладених в постанові Донецького апеляційного господарського суду від 09.01.2013 року

Судом апеляційної інстанції, відповідно до матеріалів справи встановлено, що 22.04.2014 року господарським судом Запорізької області від ліквідатора був отриманий звіт з доданими документами, ліквідаційний баланс ТОВ "Анкей", реєстр вимог кредиторівякі були розглянуті та затверджені судом першої інстанції, а провадження у справі - припинено, що підтверджується ухвалою суду від 22.04.2014р.

Згідно ст. 25 Закону ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню. Протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України. Ліквідатор (арбітражний керуючий) має право замовити виготовлення дубліката печатки та штампів у разі їх втрати.

Відповідно до ст.26 Закону усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси.

Проте цим визначенням обсяг ліквідаційної маси не обмежується, оскільки згідно з частиною першою статті 213 ГК у процедурах банкрутства використовуються майнові активи, які належать йому на підставі речових та зобов'язальних прав, а також права інтелектуальної власності. Права вимоги за зобов'язаннями та об'єкти права інтелектуальної власності можуть бути предметами цивільного обігу, а тому вони підлягають включенню до складу ліквідаційної маси і реалізації ліквідатором у порядку, встановленому Законом (п. 90 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009р. № 15).

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Отже, законодавцем передбачено подання за наслідком проведеної ліквідаційної процедури повного звіту ліквідатора про всі дії, вчинені ліквідатором в ході процедури ліквідації, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом, та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками всієї ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).

Як вбачається зі звіту ліквідатора та доданих до нього документів, ліквідатором було повідомлено про визнання господарським судом відсутнього боржника банкрутом відомих та потенційних кредиторів (том 1 а.с. 63-72, 98-116), в тому числі ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя, УПФУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська; УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя; Бабушкінську районну виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; Запорізьке обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області; відділення Фонду соціального захисту інвалідів у Дніпропетровській області, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, Запорізький міський центр зайнятості Запорізького обласного центру зайнятості; Бабушкінський районний центр зайнятості (м. Дніпропетровськ); ПАТ "ЕК "Дніпроенерго" (м. Дніпропетровськ), ВАТ "Запоріжжяобленерго", ВАТ "Запоріжгаз", Концерн "Міські теплові мережі"; МКП "Міські теплові мережі" (м. Дніпропетровськ).

Відповідно до матеріалів справи, колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що заяви з кредиторськими вимогами до банкрута ліквідатору та господарському суду не надходили.

Ліквідатором складено реєстр вимог кредиторів, станом на 22.04.2014 року відповідно до якого банкрут має заборгованість лише перед ініціюючим кредитором - Товариством з обмеженою відповідальністю "Лігран" у розмірі 52 400,00 грн.

Надані листи-відповіді від інших перелічених підприємств та державних органів (фондів) свідчать про відсутність заборгованості у банкрута.

Так, з метою виявлення майна банкрута ліквідатором здійснено запити до органів реєстрації речових прав на майно, інших державних органів, зокрема, Дніпропетровської митниці, ВРЕР ДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, Інспекції державного технічного нагляду Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області, Управління держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, Інспекції державного технічного нагляду Запорізької обласної державної адміністрації; ВРЕР ДАІ ГУМВС України в Запорізькій області, ОП "Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації", КП "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації", тощо.

Згідно з відповідями вказаних органів та підприємств за банкрутом не зареєстровано ані рухомого (транспортних засобів, сільськогосподарської технічки, земельних ділянок), ані нерухомого майна (приміщень, будівель тощо).

Згідно з інформацією державних органів, які реєструють обтяження (заборону відчуження) рухомого та нерухомого майна, не було виявлено заставних кредиторів боржника та можливих активів боржника по реєстрах обтяжень.

Боржник не є засновником (учасником) інших юридичних осіб.

Враховуючи вказівки постанови Донецького апеляційного господарського суду від 09.01.2013 року, ліквідатором також були направлені запити до Державної авіаційної служби України № 29/09-02 від 19.09.2013 року та до Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті № 29/09-01.

Листом № 20.19.13145 від 07.11.2013 року Державна авіаційна служба України повідомила, що в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за Товариством з обмеженою відповідальністю "Анкей" повітряні судна не зареєстровані.

Листом № 943-06/1/2-13 від 18.10.2013 року Державна інспекція з безпеки на морському та річковому транспорті повідомила про те, що відсутні дані про те, що ТОВ "Анкей" є власником або судновласником плавзасобів.

На запит ліквідатора Комунарський ВДВС Запорізького МУЮ повідомив про відсутність відкритих виконавчих проваджень відносно банкрута - ТОВ "Анкей".

За довідками АТ КБ "Приватбанк", КБ "Аксіома" рахунки банкрута закрито.

Колегією суддів апеляційної інстанції встановлено, що за даними про банківські рахунки ТОВ «Анкей» надані Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська станом на 05.05.2014 року, вбачається що у боржника залишився відкритим лише один рахунок в ПАТ КБ «Приватбанк» № 26051105208005 українська гривня відкритий 07.07.20105 року.

Що стосується вищезазначеного рахунка, суд апеляційної інстанції вказує наступне.

Згідно довідки АТ КБ «Приватбанк» від 11.06.2012 року (арк. справи 153 том 1) видно, що на цьому рахунку відсутні кошти.

Також згідно цієї довідки рахунок № 26033105208001 - був закритий ще 22.06.2006 року та ньому відсутні кошти.

Що стосується рахунка № 26009391000300 відкритого в ПАТ КБ «Аксіома» то згідно довідки № 04/488 від 26.06.2012 року цей рахунок був закритий ще до порушення провадження у справі 15.12.11 року.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України

від 12 листопада 2003 року N 492 «Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах» вбачається, що банк закриває поточний рахунок юридичної особи на підставі документа, виданого державним реєстратором в порядку, установленому законодавством України, який підтверджує державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Таким чином, після прийняття ухвали про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута державним реєстратором буде закритий рахунок в ПАТ КБ «Приватбанк» № 26051105208005 українська гривня.

Отже, ліквідатором в повній мірі виконано обов'язки по виявленню кредиторів банкрута (державних органів, потенційних кредиторів) та розшуку майна (активів) банкрута та виконано вказівки апеляційного суду за постановою від 09.01.2013 року.

За результатами пошуку ліквідатором майна (активів) у банкрута відсутні майнові активи та грошові кошти, за рахунок яких можливо було б погасити кредиторську заборгованість. Поданий ліквідатором ліквідаційний баланс засвідчує відсутність у банкрута майна.

Слід зазначити, що за підсумками ходу ліквідаційної процедури вбачається, що ліквідатором вчинено належні дії по виявленню активів та пасивів боржника, доведено неможливість відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів та необхідність його ліквідації. Вказані висновки про встановлені обставини відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні та долученими до справи.

Таким чином, судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор здійснив всі заходи з ліквідації банкрута, виконав всі вимоги Закону про банкрутство, встановивши, що у банкрута відсутні активи, необхідні для повного задоволення вимог кредитора та затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.

Що стосується посилань апелянта на відсутність підстав для порушення справи про банкрутство за приписами ст.52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у зв'язку з тим, що необхідні дані про це не були внесені в Єдиний державний реєстр та відсутні докази відсутнього боржника, суд апеляційної інстанції не приймає до уваги такі доводи, оскільки ці підстави були в повній мірі досліджені та з'ясовані Донецьким апеляційним господарським судом при розгляді попередньої апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська та зроблений висновок про обґрунтованість та правомірність визнання боржника банкрутом за вимогами ст.52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Зазначена постанова Донецького апеляційного господарського суду від 09.0.2013 року не була оскаржена апелянтом в касаційному порядку, не була скасована. Тобто є чиною й на теперішній час, тому не може бути піддана повторному перегляду підстав, оскільки справа була передана на розгляд господарському суду на стадії ліквідаційної процедури. Тобто в даному процесі суд апеляційної інстанції переглядає лише законність проведення перевірки ліквідаційної процедури , а ні всієї процедури банкрутства.

Згідно вищенаведеного, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що ухвала господарського суду Запорізської області від 22.04.2014р. по справі № 5009/1365/12 винесена відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.

Апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на ухвалу господарського Запорізької області від 22.04.2014р. по справі № 5009/1365/12 підлягає залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на ухвалу господарського Запорізької області від 22.04.2014р. по справі № 5009/1365/12 залишити без задоволення.

Ухвалу господарського Запорізької області від 22.04.2014р. по справі № 5009/1365/12 залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів.

Копію постанови направити державному реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради та державному реєстратору м. Запоріжжя для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців відповідного запису про скасування судового рішення про припинення провадження у справі про банкрутство, щодо юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Анкей" , м. Запоріжжя у зв'язку з ліквідацією банкрута, згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та внесення відповідного запису до реєстру про відновлення стану юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Анкей" , м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20303211).

Головуючий суддя Н.О. Мартюхіна

Судді: Т.Д. Геза

О.В. Кододова