Постанова № 39560115, 12.06.2014, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
814/4545/13-а
Номер документу
39560115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2014 року Справа № 814/4545/13-а

м. Миколаїв

10:40

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго Альтернатива», вул. Шевченка, 59, м. Миколаїв, 54000, вул. Шевченка, 42/18, м. Миколаїв, 54030 до відповідачач:Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030 про:визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 18.10.2013 № 0005361501 і № 0005371501,Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго Альтернатива» (надалі - Товариство або позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати прийняті 18.10.2013 Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (надалі - ДПІ або відповідач) податкові повідомлення-рішення № 0005361501 і № 0005371501.

В обґрунтування позову Товариство вказало на недоведеність висновків ДПІ про допущені позивачем порушення вимог податкового законодавства та, відповідно, на протиправність податкових повідомлень-рішень.

У письмових запереченнях проти адміністративного позову (ар. с. 77-80) відповідач, посилаючись на доводи акта перевірки, просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до частин 4, 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

До податкового кредиту у березні 2013 року Товариство віднесло суму 138 333 грн. (рядки 10.1, 17 податкової декларації з податку на додану вартість, ар. с. 131-139).

В зв'язку з відсутністю за цей податковий період податкових зобов'язань, суму 138 333 грн. позивач відобразив у рядку 19 декларації (від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту) і у рядку 20.2 декларації (зарахування від'ємного значення різниці до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду). Сума 138 333 грн., що була відображена у рядку 20.2 декларації за березень 2013 року, мала бути перенесена до рядку 21.1 декларації за квітень 2013 року.

З 26.06.2013 по 03.07.2013 ДПІ провела документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за березень 2013 року, результати якої оформила актом від 12.07.2013 № 36/15-01/38246768 (надалі - Акт від 12.07.2013, ар. с. 8-24).

Актом від 12.07.2013 ДПІ встановила порушення Товариством пункту 198.3 статті 198, пунктів 200.1, 200.3 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за березень 2013 року на 138 333 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 26.07.2013 № 0000661501 ДПІ, ґрунтуючись на висновках Акта від 12.07.2013, з посиланням на зменшила розмір задекларованого Товариством у березні 2013 року від'ємного значення з ПДВ на 138 333 грн. (ар. с. 160).

Постановою від 04.09.2013 у справі № 814/3542/13-а за позовом Товариства про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ від 26.07.2013 № 0000661501 (ар. с. 90-92), що була залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2014 (ар. с. 99-102), Миколаївський окружний адміністративний суд податкове повідомлення-рішення від 26.07.2013 № 0000661501 визнав протиправним та скасував, чим підтвердив показники податкової декларації Товариства з ПДВ за березень 2013 року.

В податковій декларації з ПДВ за квітень 2013 року (з урахуванням Уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, ар. с. 118-123) Товариство у рядку 21.1 вказало залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду) - 138 333 грн.

Сума податкового зобов'язання у декларації за квітень 2013 року - 5 000 грн. (рядок 1 уточнюючого розрахунку); сума податкового кредиту - 4 697 грн. (рядок 10.1 уточнюючого розрахунку); позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту - 303 грн. (рядок 18 уточнюючого розрахунку).

З урахуванням позитивного значення різниці (303 грн.), Товариство визначило суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ в наступних звітних (податкових) періодах (рядок 23.2), - 138 030 грн. (138 333 грн. - 303 грн.).

З 25.09.2013 по 01.10.2013 ДПІ провела документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування Товариством бюджетного відшкодування з ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних періодів за квітень 2013 року, результати якої оформила актом від 04.10.2013 № 244/14-03-15-01/38246768 (надалі - Акт від 04.10.2013, ар. с. 25-59).

Згідно з Актом від 04.10.2013, Товариство порушило:

пункт 198.3 статті 198, пункти 200.1, 200.3, 200.4, 200.5 статті 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2013 року на 138 030 грн.;

пункти 198.2, 198.3 статті 198, пункти 200.1, 200.2 статті 200, пункти 201.6, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплату в бюджет за квітень 2013 року, на 5 000 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 18.10.2013 № 0005371501 (надалі - Рішення № 1, ар. с. 62-63) ДПІ зменшила заявлену Товариством суму бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2013 року на 138 030 грн. і застосувала штрафні (фінансові) санкції в сумі 34 508 грн.

Податковим повідомленням-рішенням від 18.10.2013 № 0005361501 (надалі - Рішення № 2, ар. с. 60-61) ДПІ збільшила суму грошового зобов'язання Товариства з ПДВ на 6 250 грн. (з яких 5 000 грн. - за основним платежем, 1 250 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Рішення № 1 (порушення пункту 198.3 статті 200, пунктів 200.1 200.3, 200.4, 200.5 статті 200 Податкового кодексу України)

Відповідно до викладеного в Акті від 04.10.2013, ДПІ встановила, що Товариство не мало права на бюджетне відшкодування, оскільки, по-перше, Актом від 12.07.2013 відповідач заперечив правомірність декларування позивачем податкового кредиту в сумі 138 333 грн., по-друге, вказана сума не є сумою податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів (пункт 200.5 статті 200 Податкового кодексу України.

Суд з доводами відповідача не погоджується.

Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, за результатами яких операцій у платника податку виникає право на віднесення сум податку до податкового кредиту.

Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Як вказано вище, постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 у справі № 814/3542/13-а встановлена правомірність декларування позивачем у складі податкового кредиту березня 2013 року суми 138 333 грн.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (пункт 200.3 статті 200 Податкового кодексу України).

Як вказано у пункті 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:

були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів).

На стор. 3 Акта від 04.10.2013 ДПІ вказала, що Товариство є платником ПДВ з 01.10.2012; на стор. 30-31 Акта від 04.10.2013 зазначено, що Товариство з жовтня 2012 по квітень 2013 мало обсяги оподатковуваних операцій в сумі 25 000 грн., що менше заявленої до відшкодування (138 030 грн.) суми.

Крім того, як вказано на стор. 31 Акта від 04.10.2013, «… згідно наданих до перевірки первинних бухгалтерських та податкових документів встановлено, що ТОВ … до … бюджетного відшкодування … включено залишок від'ємного значення за березень 2013 року на загальну суму 138030 грн. ПДВ, з вартості придбаного комплексного обладнання з виробництва МЕЖК, який на дату складання акту перевірки є об'єктом незавершеного будівництва (витрати на будівництво (спорудження) якого обліковуються на рахунку бухгалтерського обліку 15 «Капітальні інвестиції») та не є основним засобом (не обліковується на рахунку 10 «Основні засоби»).

Суд зауважує, що відповідач не визначив чітко, за якою з двох вказаних у пункті 200.5 статті 200 Податкового кодексу України підстав він дійшов висновку про відмову у наданні бюджетного відшкодування.

Як вказано у підпункті 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, в разі якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, застосується принцип презумпції правомірності рішень платника податку.

Податковий кодекс України не містить визначень «оподатковувані операції», «обсяги оподатковуваних операцій». До того ж, в абзаці 3 пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України не вказано, яка сума вважається «обсягами оподатковуваних операцій» - сума операцій без ПДВ (колонка А розділу І податкової декларації з ПДВ) або сума ПДВ (колонка Б розділу І податкової декларації з ПДВ).

Якщо припустити, що, в силу пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, такими операціями є операції платників ПДВ з постачання товарів, послуг, з ввезення товарів на митну територію України, з вивезення товарів за межі митної території України, з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів, то необхідно зробити висновок, що в абзаці 3 пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України мова йде про операції, в яких платник ПДВ є продавцем. Відповідно, в результаті таких операцій у платника ПДВ виникають податкові зобов'язання, а не податковий кредит.

В такому випадку, якщо під «обсягом оподатковуваних операцій» розуміти суму податкових зобов'язань платника ПДВ (як продавця у відповідних операціях), то сума податкового кредиту не може бути складовою «обсягу оподатковуваних операцій».

Суд зазначає, що зміст абзацу 3 пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України є суперечливим, оскільки застосування слова «крім» (у значенні «за винятком») при тому, що придбання або спорудження (будівництво) основних фондів не вважається оподатковуваними операціями, не дозволяє чітко встановити критерії, за якими платник податків не має права на отримання бюджетного відшкодування.

На думку суду, буквальне тлумачення абзаців 2 і 3 пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України призводить до висновку про те, що платник податку має право на отримання бюджетного відшкодування, якщо заявлена ним сума не перевищує суму нарахованого за останні 12 календарних місяців податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів.

Той факт, що Товариство відповідало цій ознаці, Актом від 04.10.2013 не спростований.

Як вказано у пункті 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Жодних застережень або виключень (стосовно того, що у розумінні цієї норми податковий кредит є сумою, що була нарахована на вартість придбаних, споруджених (побудованих) основних фондів, введених в експлуатацію) пункт 200.5 статті 200 Податкового кодексу України не містить.

Визначальним фактором, на думку суду, є те, що ДПІ не довела неправомірність включення Товариством відповідних сум ПДВ до податкового кредиту. Недоведеність цього факту, в свою чергу, свідчить про безпідставність висновку про відмову у наданні бюджетного відшкодування.

Крім того, суд зауважує, що у випадку відмови у наданні бюджетного відшкодування (застосування контролюючим органом пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України) відповідач мав направити позивачу податкове повідомлення-рішення не за формою «В1» (про перевищення заявленої суми бюджетного відшкодування), а за формою «В3», про що прямо вказано у пункті 2.2 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 № 1236.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про протиправність Рішення № 1.

Рішення № 2 (порушення пунктів 198.2, 198.3 статті 198, пункту 200.1, 200.2 статті 200, пунктів 201.6, 201.10 Податкового кодексу України)

На стор. 18-26 Акта від 04.10.2013 ДПІ вказала, що до податкового кредиту у квітні 2013 року Товариство віднесло суму 4 697 грн. за операціями з:

ПП «РТС-СТАЛЬ» - 4 293,46 грн., податкова накладна від 04.12.2012 № 14, податкова накладна від 06.12.2012 № 38, податкова накладна від 07.12.2012 № 59, оплату Товариство здійснило у грудні 2012 року;

ТОВ «Епіцентр К» - 211,54 грн., податкова накладна від 09.01.2013 № 156/02, оплату Товариство здійснило у січні 2013 року;

ПП «МАІС» - 100 грн., податкова накладна від 04.12.2012 № 1271, оплату Товариство здійснило у грудні 2012 року;

ФОП ОСОБА_1 - 91,67 грн., податкова накладна від 28.01.2013 № 51, оплату Товариство здійснило у січні 2013 року.

Факт наявності податкових накладних та інших первинних документів ДПІ підтвердила.

Висновки ДПІ про порушення Товариством вказаних вище норм Податкового кодексу України обґрунтовані тим, що право на віднесення до податкового кредиту відповідних сум у позивача виникло у грудні 2012 року та у січні 2013 року. На думку відповідача, в зв'язку з тим, що у податкових деклараціях за вказані періоди позивач відповідні суми ПДВ не декларував, із заявами зі скаргами на постачальників не звертався, він не мав права включити ці суми до складу податкового кредиту іншого податкового періоду - квітня 2013 року.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Оскільки Товариство реалізувало право віднесення відповідних сум до податкового кредиту з ПДВ в межах 365-денного строку з дати складання податкових накладних, доводи ДПІ про завищення суми податкового кредиту квітня 2013 року є такими, що суперечать нормам Податкового кодексу України.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про протиправність Рішення № 2.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 128, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005361501, що було прийнято Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області 18.10.2013.

3. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005371501, що було прийнято Державною податковою інспекцією у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області 18.10.2013.

4. Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «Енерго Альтернатива» понесені ним судові витрати (судовий збір) в сумі 517,15 грн. з Державного бюджету України.

5. Стягнути з Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на користь держави судовий збір в сумі 4070,85 грн.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В. Птичкіна