МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2014 року Cправа № 814/1470/14
м. Миколаїв
09:50
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом:
Баштанської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Миколи Аркаса, 2, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
до відповідача:
Баштанської районної організації партії «Справедливість», вул. Соборна, 1, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56100
про:
припинення юридичної особи,
в с т а н о в и в:
Баштанська об’єднана державна податкова інспекція Миколаївської області Державної податкової служби (надалі – позивач або ОДПІ) звернулась до суду з позовом про припинення юридичної особи Баштанської районної організації партії «Справедливість» (надалі – відповідач).
Ухвала від 03.06.2014, що була направлена за адресою відповідача, повернулись без вручення адресату (ар. с. 15-18). Частиною 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі повернення поштового відправлення з повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
17.06.2014 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, в якому він підтримав позовні вимоги (ар. с. 19-20).
На підставі пункту 10 частини 1 статті 3, частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч вимогам пункту 177.5 статті 177 та підпункту 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, відповідач останню звітність подавав за 1 квартал 2012 року і не подає до державних податкових органів бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів по теперішній час, про що свідчить інспекторська довідка № 40/15-031 від 07.05.2014 (ар. с. 8).
Приймаючи рішення по справі, судом взято до уваги наступне.
Згідно із даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ар. с. 4-6), Баштанська районна організація партія «Справедливість» зареєстрована Баштанською районною державною адміністрацією 07.12.2009 за № 15031020000000849, організаційно-правова форма господарювання – політична партія.
ОДПІ звернулася до суду з адміністративним позовом до Баштанської районної організації партії «Справедливість» про припинення юридичної особи, що фактично призведе до ліквідації відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» (надалі - ЗУ № 755-IV), підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону.
Як вказано в частині 1 статті 33 ЗУ № 755-IV, юридична особа припиняється в результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Діяльність політичних партій регулюється спеціальним законодавством, а саме Законом України від 05.04.2001 № 2365-ІІІ «Про політичні партії в Україні» (із змінами та доповненнями) (надалі – ЗУ № 2365-ІІІ).
Так, політична партія, відповідно до ЗУ № 2365-ІІІ, - це зареєстроване згідно із законом добровільне об’єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
У відповідності з статтею 19 ЗУ № 2365-ІІІ, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Згідно із статтею 23 ЗУ 2365-ІІІ, політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України.
Як передбачено статтею 24 ЗУ № 2365-ІІІ, у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються. Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Як вбачається з вищенаведеної норми, законом не передбачено такої підстави для припинення юридичної особи – політичної партії, як неподання податкової звітності протягом року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави для задоволення позовних вимог ОДПІ відсутні.
Керуючись статтями 11, 71, 128, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.В. Птичкіна