Постанова № 39552717, 24.06.2014, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
921/979/13-г/4
Номер документу
39552717
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2014 року Справа № 921/979/13-г/4 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого Волковицької Н.О. Рогач Л.І.за участю представників сторін:позивачане з'явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чиномвідповідачане з'явився, про час і місце слухання справи повідомлений належним чиномрозглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Наукове промислово - комерційне об'єднання "ТАТА" на постановувід 03.02.2014 року Львівського апеляційного г осподарського судуу справі№921/979/13-г/4 господарського суду Тернопільської області за позовомПрокурора Чортківського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Чортківської міської ради доПриватного підприємства "Наукове промислово - комерційне об'єднання "ТАТА" провнесення змін у договір оренди землі від 07.09.2009 рокуВСТАНОВИВ:

Прокурор Чортківського району Тернопільської області в інтересах держави в особі Чортківської міської ради звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "Наукове промислово - комерційне об'єднання "ТАТА" про внесення змін у договір оренди землі від 07.09.2009 року.

Рішенням господарського суду Тернопільської області від 21.11.2013 року (суддя Бурда Н.М.), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.02.2014 року (головуючий суддя Марко Р.І., судді Бойко С.М., Бонк Т.Б.), позовні вимоги задоволені.

Внесені зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.09.2009 року, зареєстрованого у Чортківському районному відділі Тернопільської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що в книзі державної реєстрації землі вчинено запис від 28.10.2009 року за № 040965400871, укладеного між Чортківською міською радою, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, ідент. код 24636045 та Приватним підприємством "Наукове промислово-комерційне об'єднання "ТАТА", вул. Новокузнецька, 4, м. Запоріжжя, ідент. код 19264196, та викладено пункти 4, 9, 10 у наступній редакції:

"пункт 4 Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1342222,44 грн. (один мільйон триста сорок дві тисячі двісті двадцять дві гривні сорок чотири копійки)";

пункт 9 Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, що складає 107377,80 грн. (сто сім тисяч триста сімдесят сім гривень вісімдесят копійок) в рік";

пункт 10 Орендна плата вноситься орендарем щомісячно до 20-го числа та становить 8948,15 грн. (вісім тисяч дев'ятсот сорок вісім гривень п'ятнадцять копійок)".

Стягнуто з Приватного підприємства "Наукове промислово-комерційне об'єднання "ТАТА" в доход Державного бюджету України 1147,00 грн. судового збору.

Приватне підприємство "Наукове промислово - комерційне об'єднання "ТАТА" звернулося до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Тернопільської області від 21.11.2013 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.02.2014 року і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій приписів статей 6, 16, 599, 627, 651 Цивільного кодексу України, статті 20 Господарського кодексу України, статті 83 Господарського процесуального кодексу України, статті 153 Земельного кодексу України.

Також заявник зазначає, що апеляційний суд розглянув справу без участі представника відповідача, який надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю з'явитись у судове засідання, чим порушив приписи статті 91 Господарського процесуального кодексу України.

Обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши в межах вимог статей 108, 1117 Господарського процесуального кодексу України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові у даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи на підставі рішення Чортківської міської ради №156 від 04.06.2009 року 07.09.2009 року між Чортківською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством "Наукове промислово-комерційне об'єднання "ТАТА" (орендар) був укладений договір оренди землі, зареєстрований у Чортківському районному відділі Тернопільської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що в книзі державної реєстрації землі вчинено запис від 28.10.2009 року за № 040965400871.

Згідно пунктів 1, 2 договору орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Чорткові по вул. Гранична-бічна, 16, загальною площею 8767 кв.м. за рахунок земель Чортківської міської ради.

Договір укладено строком на десять років.

Пунктами 4, 8, 9, 10, 11, 12 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка переданої в оренду земельної ділянки становить 342299,23 грн., орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 27383,94 грн. в рік, щомісячна сплата складає 2281,99 грн., розмір орендної плати може бути змінено на вимогу орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку з проведенням щорічної індексації нормативно-грошової оцінки і внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства та інших нормативних документів.

Пунктом 2.2 Додатку №1 до рішення Чортківської міської ради від 23.06.2008 року за №293 "Про внесення змін та доповнень до "Положення про порядок встановлення та справляння орендної плати за земельні ділянки у м. Чорткові" визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки становить:

- 12% їх нормативної грошової оцінки, якщо площа земельної ділянки становить до 0,5 га включно;

- 8% - від більше 0,5 га до 3,0 га включно;

- 5% - більше 3 га.

Предметом спору у даній справі є внесення змін до договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, виходив з наступного.

20.12.2011 року Чортківською селищною радою прийнято рішення №372 "Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м.Чорткова", яким затверджено технічну документацію нормативно грошової оцінки земель м.Чорткова, економіко-планувальне зонування території та грошову оцінку 1 кв.м. земель міської забудови різного функціонального використання в розрізі економічно-планувальних зон, викладені у додатках А.2, Ж.4 до рішення.

Вказане рішення Чортківською міською радою у відповідності до вимог статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було опубліковано у газеті "Чортківський вісник" за 20.01.2012 року.

Абзацом 3 інформації Чортківської міської ради у цьому номері газети "Чортківський вісник" усіх орендарів повідомлено про необхідність звернутися в управління Держкомзему в Чортківському районі для отримання витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та до 10.02.2012 року подати документи до земельного відділу міської ради для перерахунку орендної плати.

Також, судами встановлено, що листом №2102 від 28.12.2011 року та претензіями №223 від 17.02.2012 року, №783 від 29.05.2012 року Чортківською міською радою було повідомлено відповідача про необхідність внесення змін у договір від 07.09.2009 року щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткових угод.

Вказані лист та претензії відповідач залишив без розгляду, що і стало підставою для звернення до суду з позовом у даній справі.

Згідно статті 14 Конституції України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння, користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір орендної плати за землю встановлюється у договорі оренди. Однією з істотних умов договору оренди, як визначено статтею 15 цього Закону, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Загальні підстави внесення змін до договору визначені у Цивільному кодексі України, статтею 651 якого передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

У пункті 12 договору оренди земельної ділянки від 07.09.2009 року сторони дійшли згоди про те, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу орендодавця у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки у зв'язку з проведенням щорічної індексації нормативно-грошової оцінки і внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства та інших нормативних документів.

У відповідності з пунктом 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Згідно з частинами 1, 4 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, а рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирає чинності у строк, встановлений відповідно до пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України).

Прийняте Чортківською міською радою рішення №372 від 20.12.2011 року "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м. Чортків" офіційно оприлюднене в газеті "Чортківський вісник" № 02 (206) від 20.01.2012 року.

Згідно Витягу №2230 від 16.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого Відділом Держземагентства у Чортківському районі, нормативно грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки площею 8767 кв. м. у 2013 році складає 1342222,44 грн.

З огляду на зазначене, річний розмір орендної плати з урахуванням зміненої нормативно грошової оцінки повинен становити 107377,08 грн. в рік, щомісячна сплата - 8948,15 грн.

Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Частинами 2, 3 статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. При цьому, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Частиною 4 вказаної статті Господарського кодексу України передбачено, що у разі коли сторони не досягли згоди щодо зміни договору, зацікавлена сторона має право передати спір на вирішення суду. Спори пов'язані зі зміною та розірванням господарських договорів, відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України підвідомчі господарським судам України.

Суд може задовольнити такий позов лише за наявності відповідного законодавчого припису. За відсутності правової підстави для зміни умов договору суд не вправі своїм рішенням примушувати одну із сторін до продовження договірних відносин на інших умовах.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору як в добровільному порядку, так і в разі незгоди однієї із сторін - за рішенням суду на вимогу іншої сторони, у випадках встановлених законом або договором.

Також судами встановлений факт дотримання позивачем передбаченого статтею 188 Господарського кодексу України порядку внесення змін до договору шляхом повідомлення у газеті та надіслання на адресу відповідача листа за №2102 від 28.12.2011 року, претензій №223 від 17.02.2012 року, №783 від 29.05.2012 року з пропозицією внесення таких змін і недосягнення при цьому згоди.

Посилання скаржника на те, що апеляційний суд розглянув справу без його участі та не відклав розгляд справи, про що останній просив у клопотанні від 29.01.2014 року №29/01/14, колегія суддів касаційної інстанції відхиляє з огляду на те, що згідно пункту 2 частини 2 статті 11110 Господарського процесуального кодексу України підставою для скасування рішення або постанови є порушення норм процесуального права якщо справу розглянуто судом за відсутності будь - якої із сторін, не повідомленої належним чином про час і місце засідання суду.

З матеріалів справи вбачається, що як місцевим, так і апеляційним судом, відповідач був належним чином повідомлений про час і місце засідання суду (а.с.4, 49, 93).

Крім того, вказане клопотання згідно штампу відділу документального забезпечення Львівського апеляційного господарського суду надійшло 04.02.2014 року, тобто після прийняття постанови апеляційним судом, при цьому, справа неодноразово відкладалась за його клопотанням.

Таким чином, матеріали справи свідчать, що господарські суди попередніх інстанцій в порядку статті 43, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно розглянули в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідили, встановили та надали юридичну оцінку наданим сторонами доказам та дійшли обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

Решта тверджень заявника про порушення судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження, суперечать матеріалам справи та зводяться до переоцінки доказів, що відповідно статті 1117 Господарського процесуального кодексу України не входить до компетенції касаційної інстанції, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення та постанови у даній справі колегія суддів не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтею 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Рішення господарського суду Тернопільської області від 21.11.2013 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.02.2014 року у справі №921/979/13-г/4 господарського суду Тернопільської області залишити без змін.

Касаційну скаргу Приватного підприємства "Наукове промислово - комерційне об'єднання "ТАТА" залишити без задоволення.

Головуючий суддя Т. Дроботова

С у д д і Н. Волковицька

Л. Рогач