Постанова № 39551255, 24.06.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
813/2923/14
Номер документу
39551255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2014 року Справа № 813/2923/14

Львівський окружний адміністративний суд, в складі колегії суддів:

Головуючої - судді: Мричко Н.І.

Судді Гулика А.Г.

Судді Сидор Н.Т.

за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.

представника позивача Чернія О.Б

представника відповідача Романа Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Державної виконавчої служби України про визнання протиправною і скасування постанови від 21.03.2014 року, -

встановив :

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (надалі - ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної виконавчої служби України, в якій просить визнати неправомірною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 21.03.2014 року, винесену в виконавчому провадженні з виконання наказу господарського суду Львівської області №5/9 від 22.03.2010 року, як такої, що суперечить вимогам чинного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно з постановою державного виконавця від 22.07.2010 року ВП №20566877 відкрито виконавче провадження з приводу примусового виконання наказу господарського суду Львівської області №5/9 від 22.03.2010 року. Зазначає, що вказану вище постанову позивач отримав - 10.08.2010 року.

13.08.2010 року позивачем подано державному виконавцю заяву про зупинення виконавчого провадження з підстав внесення підприємства ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Вказує на те, що під час дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, а саме до 01.01.2014 року, позивачем добровільно погашено заборгованість. З огляду на викладене вище, позивач вважає, що державним виконавцем не вчинено жодних дій з приводу примусового виконання наказу господарського суду Львівської області №5/9 від 22.03.2010 року, а відтак оскаржувана постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 21.03.2014 року ВП № 20566877 є протиправною та такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві, просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнав. Пояснив, що при прийнятті постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 21.03.2014 року ВП № 20566877, державний виконавець діяв у межах та спосіб визначений Законом України «Про виконавче провадження». Зазначає, що позивач не скористався правом оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження з приводу виконання наказу Господарського суду Львівської області від 22.03.2010 року № 5/9 чи правом на відкладення виконавчих дій з приводу виконання вказаного судового рішення, а відтак, на думку відповідача, відсутні підстави для скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 21.03.2014 року ВП №20566877.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Законом України «Про виконавче провадження» визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Згідно з нормою ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Як вбачається із матеріалів справи, 22.03.2010 року Господарським судом Львівської області виданий Наказ №5/9 «Про примусове виконання постанови» про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Західенерго» (79026, м.Львів, вул.Козельницька, 15, р/р 26002304509 у Львівському обласному управлінні ВАТ «Ощадбанку» м.Львів, МФО325796, код ЄДРПОУ 23269555) на користь Державного комітету України з державного матеріального резерву (01601, м.Київ, вул.Пушкінська, 28, код ЄДРПОУ 00034016) 45497084,86 грн заборгованості (а.с.50).

22.07.2010 року головним державним виконавцем ВПВР Департаменту ДВС МЮ України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Львівської області №5/9 від 22.03.2010 року (ВП №20566877). Встановлено строк для добровільного виконання рішення суду згідно з виконавчим документом в семиденний строк з моменту отримання постанови (а.с.52).

У відповідності до ч.1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), які повинні бути доведені державним виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією.

Як вбачається із матеріалів справи, копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 22.07.2010 року, відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України скерував ВАТ «Західенерго» для відома та виконання лише 04.08.2010 року, що підтверджується супровідним листом від 04.08.2010 року № 8188-0-26-10-25/6 (а.с.51). Постанову про відкриття виконавчого провадження позивач отримав - 10.08.2010 року. Такі обставини не заперечувались представниками сторін у судовому засіданні.

13.08.2010 року ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» звернулося до Міністерства юстиції України Департаменту державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень з заявою №08-1906 про зупинення виконавчого провадження ВП №20566877. Вказана заява обґрунтована внесенням ВАТ «Західенерго до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Вказана заява надійшла на адресу відповідача - 18.08.2010 року, що не заперечувалось представниками сторін (а.с.57).

Статею 34 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначені обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження. Так, згідно з п.15 ч.1 ст.34 Закону України «про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до

Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

28.09.2010 року головним державним виконавцем ВПВР Департаменту ДВС МЮ України винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 20566877 (а.с. 69). Як вбачається зі змісту вказаної постанови, державним виконавцем зупинено виконавче провадження на підставі п.15 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з внесенням підприємства ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Згідно з п.3.1. ст.3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, органу правління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається

Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.3.2.6 вказаного Закону Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення

заборгованості, є виписка з Реєстру.

Як встановлено судом, 28.11.2005 року на виконання наказу Міністерства палива та енергетики України «Про затвердження переліку підприємств» №568 від 10.11.2005 року, ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам п.1.1 ст.1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу», що підтверджується випискою розрахункового центру ДП «Енергоринок» від 22.09.2010 року №498/4-16 (а.с.62).

Згідно з припису ст.2 вказаного вище Закону комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

До учасників розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом (п.1.2 ст.1 Закону).

При цьому, згідно з п.3.7 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Таким чином, судом встановлено, що на час відкриття виконавчого провадження №20566877 підприємство мало відповідний статус, який виключає можливість організації та проведення відповідачем стосовно ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень.

Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» визначено, що процедура погашення заборгованості діє до 01.01.2014 року.

21.03.2014 року державним виконавцем на підставі п.8 ч.1 ст.49, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 20566877. Підставою для закінчення виконавчого провадження є фактичне виконання боржником в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Одночасно державним виконавцем виділено у окреме провадження постанову про стягнення з боржника виконавчого збору ВП №20566877 від 21.03.2014 року (а.с.120-121).

21.03.2014 року старшим державним виконавцем ВПВР ДВС України винесено постанову «Про стягнення з боржника виконавчого збору» (ВП № 20566877) (а.с.8).

Надаючи правову оцінку постанові про стягнення з боржника виконавчого збору від 21.03.2014 року ВП № 20566877, суд звертає увагу на те, що необхідною передумовою для стягнення витрат виконавчого збору з боржника є факт примусового виконання судового рішення.

В даному випадку, визначальною обставиною є те, що позивач підпадаючи під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу» самостійно погасив заборгованість, яка в нього існувала, що в свою чергу виключає саме поняття примусового виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом.

Таким чином, виконавчий збір - це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його добровільного виконання.

Разом з тим, як встановлено судом, позивач на момент відкриття виконавчого провадження з приводу примусового виконання наказу Господарського суду від 22.03.2010 року № 5/9 уже був включений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу». Тобто, на момент відкриття виконавчого виконавче провадження № 20566877 з приводу примусового виконання наказу Господарського суду від 22.03.2010 року № 5/9 існували обов'язкові обставини, що зумовлюють зупинення виконавчого провадження. Таким чином, на думку суду, вказані обставини виключають можливість застосування до боржника санкцій за невиконання судового рішення у строк, встановлений для добровільного виконання.

За таких обставин, суд вважає, що постанова про стягнення з боржника виконавчого збору від 21.03.2014 року ВП № 20566877 є протиправною та такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішення державної виконавчої служби України «Про стягнення з боржника виконавчого збору» від 21.03.2014 року ВП №20566877.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» сплачений судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 01 липня 2014 року.

Головуючий - суддя Мричко Н.І.

Суддя Гулик А.Г

Суддя Сидор Н.Т.