Рішення № 39550077, 01.07.2014, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.07.2014
Номер справи
914/1790/14
Номер документу
39550077
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.07.2014 р. Справа № 914/1790/14

Суддя О.Запотічняк при секретарі М.Драгус розглянула справу

За позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, м.Борислав.

До відповідача: Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА”, м.Київ.

Про: внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00092.

За участю представників:

Прокурор: Лука Г.В. (посвідчення № 020328 від 06.09.2013р.);

Від позивача: не з’явився;

Від відповідача: не з’явився;

Суть спору: Прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Східницької селищної ради з позовом до Публічного акціонерного товариства „УКРНАФТА” про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009 року №04.09.439.00092.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що між Східницькою селищною радою та ПАТ „УКРНАФТА” було укладено договір оренди землі за умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку пл. 0,0442 га. для обслуговування свердловини №136, яка належить НГВУ „Бориславнафтогаз” ПАТ „Укрнафта”, з річною орендною платою в розмірі 865,61грн. Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року №8 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця, а Рішенням від 21.01.2011 року № 24 було затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння. Відповідно до п. 2.4 даного положення було визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. У зв’язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки позивач направив відповідачу листа з пропозицією укласти додаткову угоду до договору щодо нового розміру орендної плати, однак відповідач жодним чином не відреагував на пропозицію позивача.

Просить суд внести зміни до п.5 та п.9 договору оренди землі від 14.12.2009р. №04.09.439.00092., а саме викласти їх в наступній редакції:

- п.5 «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36341 (тридцять шість тисяч триста сорок одна) грн. 24 коп.»;

- п. 9 «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 4360 (чотири тисячі триста шістдесят) грн. 95коп. за рік, або 363 (триста шістдесят три) грн. 41 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем».

Обставини справи: Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 22.05.2014 року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 10.06.2014року.

В судове засідання 10.06.2014р. з’явився прокурор. Позивач та відповідач не забезпечили явки уповноважених представників, причин неявки не повідомили, хоча належним чином про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення №7901408997367 та №7901408997375.

У зв’язку з неявкою представників позивача та відповідача суд відклав розгляд справи на 01.07.2014р.

В судове засідання 01.07.2014р. з’явився прокурор, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задоволити та внести зміни до договору оренди землі від 14.12.2009 року який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00092 шляхом викладення п. 5 та п.9 договору в редакції яка викладена в резолютивній частині позовної заяви.

Пояснив, що між Східницькою селищною радою, як орендодавцем та ПАТ «УКРНАФТА», як орендарем, 14.12.2009 року було укладено договір оренди землі який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за №04.09.439.00092. За умовами договору орендодавець передав а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0442 гектара, яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області для обслуговування свердловини. Відповідно до п.9 договору річна орендна плата становила 865,61 грн.

Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року №8 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця.

21.01.2011 року Східницькою селищною радою було прийнято рішення №24 яким затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння., яким врегульовано ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок. Зокрема встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин становить 12% від нормативної грошової оцінки земель.У зв’язку із зміною нормативно-грошової оцінки земель та необхідністю зміни орендної плати, листами від 24.01.2011 року №28 та від 12.09.2011р. №509-535 Східницька селищна рада направляла відповідачу пропозицію укласти додаткову угоду до договору оренди. Однак відповідач відповіді на пропозицію щодо внесення змін до договору не надав.

Позивач та відповідач повторно не забезпечили явки уповноважених представників в судове засідання, причин неявки не повідомили. Письмового відзиву на позов відповідач не подав.

Враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи і не надав суду доказів які б підтверджували поважність причин неявки уповноваженого представника в судове засідання, а матеріалів справи достатньо для її розгляду по суті, у відповідності до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

14 грудня 2009 року між Східницькою селищною радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.12.2009року за №04.10.439.00092.

Як вбачається з Витягу з ЄДРЮОФОП, назву відповідача з Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта” було змінено на Публічне акціонерне товариство “Укрнафта”.

За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0442 га. для обслуговування свердловини №136 НГВУ „Бориславнафтогаз” ВАТ „Укрнафта”, яка знаходиться на території Східницької селищної ради.

Договір укладено на 25 (двадцять п’ять) років, однак орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю при умові проведення рекультивації земельної ділянки та передачі її згідно Акту приймання-передачі рекультивованих земель (п. 8 Договору).

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 5 даного договору сторони погодили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7213,44 грн.

Також сторони погодили, що орендна плата згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008року №236 становить 12% від нормативної грошової оцінки, що становить 865,61 грн. за рік та вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами в розмірі 72,13грн.

Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року №8 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця

Крім цього, 21.01.2011р. Східницькою селищною радою прийнято рішення № 24 “Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння” (надалі – Положення), відповідно до якого рішення від 29.02.2008р. № 236 “Про внесення змін в Рішення селищної ради від 12.01.2006р. № 241 “Про внесення змін в рішення селищної ради від 09.11.2005р. № 312 “Про затвердження положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в смт. Східниця” втратило чинність.

Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об’єктів зв’язку, господарський споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Частиною першою статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до частини першої частини 23 Закону України “Про оцінку земель”, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2011 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 36341,24 грн.

У зв’язку із зміною нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, Східницька селищна рада звернулася до відповідача з листом від 24.01.2011 року № 28 в якому повідомила останнього про затвердження нової грошової оцінки земель смт. Східниця та запропонувала звернутися до управління Держкомзему у м.Бориславі для отримання інформації про нову суму орендної плати та підписання відповідних додатків до договору.

Листом від 12.09.2011року №509-535 позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою звернутися до управління Держкомзему у м.Бориславі для отримання інформації про нову суму орендної плати та підписання відповідних додатків до договору.

Також позивач повідомив відповідача, що в разі не підписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку.

Однак відповідач жодним чином не відреагував на повторну пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору не уклав.

Положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв’язується у судовому порядку ( п.36 Договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок – це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов’язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до частини п’ятої статті 5 Закону України “Про оцінку земель”, нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення № 24 від 21.01.2011р. граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Крім цього, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв’язується в судовому порядку.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ “Про оренду землі”).

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині зміни вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, неодноразово повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, як було встановлено в судовому засіданні, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.

З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни, іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішенням КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб’єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обов’язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов’язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Встановивши наведені обставини, а також беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та той факт, що станом на день розгляду справи судом, рішення Східницької селищної ради № 8 від 30.12.2010р. “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця” та ухвала Східницької селищної ради від 21.01.2011 року №24 “Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння» у встановленому законом порядку скасовані не були, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо звернення з позовом до господарського суду прокурора міста Борислава, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.

Право на звернення прокурора або його заступника до господарського суду в інтересах держави передбачено п. 6 ст. 20 ЗУ “Про прокуратуру”.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК країни господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, які вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах. Натомість, невнесення відповідачем змін до Договору в частині розміру орендної плати, призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.

Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Східницької селищної ради, судовий збір відповідно до ст. 49 ГПК України слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 27, 29, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3; код ЄДРПОУ 26359951) та Публічним акціонерним товариством “Укрнафта” (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.09.439.00092 від 14 грудня 2009 р., зареєстрованого 16.12.2009р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” за № 04.09.439.00092, шляхом викладення п. 5 Договору в наступній редакції: «Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 36341 (тридцять шість тисяч триста сорок одна) грн. 24 коп.»;

3. Внести зміни до укладеного між Східницькою селищною радою (82391, Львівська обл., м. Борислав, смт. Східниця, вул. Золота Баня, 3; код ЄДРПОУ 26359951) та Публічним акціонерним товариством “Укрнафта” (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) Договору оренди землі № 04.09.439.00092 від 14 грудня 2009 р., зареєстрованого 16.12.2009р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП “Центр державного земельного кадастру” за № 04.09.439.00092, шляхом викладення п. 9 Договору в наступній редакції: «Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 4360 (чотири тисячі триста шістдесят) грн. 95коп. за рік, або 363 (триста шістдесят три) грн. 41 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем».

4. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Укрнафта” (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5; код ЄДРПОУ 00135390) в дохід Державного бюджету України 1 218,00 грн. судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.

6. Рішення суду може бути оскаржено згідно ст.ст. 91-95 ГПК України.

Повний текст рішення складено 02.07.2014р.

Суддя Запотічняк О.Д.