ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2014 року /15:35/Справа № 808/3257/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі Чорній В.С., за участю представника позивача Скорженка А.П., представника відповідача Сердюк К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кліон»
про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 28 838, 22 грн.
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кліон" (далі - ТОВ "Кліон", відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 28 838,22 грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідно до Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, наданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача за звітний період, склала 286 осіб. Середньооблікова кількість інвалідів відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" повинна складати 11 осіб. Середньооблікова кількість інвалідів у ТОВ "Кліон" склала 9 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом. Таким чином, за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році відповідач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 28 530,06 грн. та пені у розмірі 308,16 грн. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 28 838,22 грн.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кліон" (ідентифікаційний код 33134908) є юридичною особою, яка зареєстрована 27.08.2004 року Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 207412 та довідкою АА № 553656 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Судом встановлено, що 22.01.2013 ТОВ "Кліон" подано Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, затверджений наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42.
Відповідно до даного Звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила 286 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 9 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 11 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників - 4079, 80 грн. Середньорічна заробітна плата штатного працівника - 14 265,03 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Кліон" видано наказ від 06.01.2012 № 4 "Про працевлаштування інвалідів у 2012 році", яким забезпечено проведення самостійного розрахунку кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу; виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів; надання до органів державної служби зайнятості інформації про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів.
ТОВ "Кліон" протягом 2013 року щомісячно було подано до Запорізького міського центру зайнятості звіти за формою № 3-ПН "Про наявність вакансій" для працевлаштування осіб з інвалідністю, які містяться в матеріалах справи.
Крім того, факт щомісячного подання звітів про наявність вакансій протягом 2013 року підтверджується листом Запорізького міського центру зайнятості від 29.05.2014 №2052/04-12, адресованим Запорізькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 28 530,06 грн. (11-9) х 14265, 03 грн.
Крім того, відповідачу нарахована пеня у розмірі 308,16 грн. (28 530,06 грн. х 0,03 % - розрахунковий розмір пені = 8,56 грн. х 36 - кількість днів = 308,16 грн.).
У зв'язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 28 838,22 грн. у добровільному порядку Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду.
Суд, надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, виходить з наступного.
Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України (далі - ГК України) підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч. 2 ст. 19 Закону № 875-ХІІ).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону (ч. 3 ст. 19 Закону № 875-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875-ХІІ державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
ТОВ "Кліон" є юридичною особою та відноситься до категорії суб'єктів підприємницької діяльності, яким відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, який у відповідача повинен складати 11 робочих місць, про що і зазначено в Звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік.
Частиною 1 статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Таким чином, матеріали справи підтверджують факт невиконання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів та обґрунтованість розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, здійсненого позивачем.
Однак, загальні принципи застосування відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності визначені Господарським Кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України, підставою для господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 ст. 218 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" покладає на підприємство обов'язок створити, атестувати належним чином робочі місця для працевлаштування інвалідів та повідомити про це органи державної служби зайнятості, а ті, в свою чергу зобов'язані направити підприємству на працевлаштування інвалідів, а тому суд вважає, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок їх безпосереднього працевлаштування.
Судом встановлено, що ТОВ "Кліон" видано накази від 08.01.2013 № 3 "Про працевлаштування інвалідів у 2013 році" та від 27.09.2013 № 96, якими забезпечено проведення самостійного розрахунку кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу; виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів; надання до органів державної служби зайнятості інформації про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено письмовими доказами, протягом 2013 року відповідач подавав звіти про наявність вільних робочих місць за формою 3-ПН, в яких були заявлені вакантні посади для працівників, яким встановлено інвалідність. Звіти за формою державної статистичної звітності № 3-ПН містять вичерпну інформацію про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду.
Також, судом встановлено, що відповідачем самостійно розрахована кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується Звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів відповідача та не оскаржується позивачем. Так, наказами по підприємству відповідача № 3 від 08.01.2013 та № 96 від 27.09.2013 відповідач виділив (з переліку створених на підприємстві робочих місць, відповідно до штатного розкладу) робочі місця для можливого працевлаштування інвалідів. Так, відповідач надавав державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів у формі Звітів про наявність вакансій по формі 3-ПН та подав Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів до віділлення Фонду соціального захисту інвалідів.
Варто зазначити, що не дивлячись на всі заходи, що були прийняті відповідачем, норматив працевлаштування інвалідів не вдалось виконати. Крім того, центром зайнятості до відповідача жодного інваліда для працевлаштування у 2013 році направлено не було.
Таким чином, суд вважає, що сукупність названих обставин свідчить, що ТОВ "Кліон" вживало всі належні заходи щодо пошуку та працевлаштування інвалідів, що виключає підстави для застосування санкцій, передбачених ст. 20 Закону № 875-XII.
Стосовно нарахування пені суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки суд вважає, що позивачем не доведена правомірність застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій, відповідно вимога щодо стягнення пені є такою, що не відповідає нормам ст. 20 Закону № 875-ХІІ, а тому не підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Запорізькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кліон» про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 28 838, 22 грн. - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко