Постанова № 39546888, 26.06.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2014
Номер справи
818/1578/14
Номер документу
39546888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2014 р. Справа №818/1578/14

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі по тексту - позивач, УПФУ в м. Сумах) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, УДВС ГУЮ у Сумській області), в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову від 22.05.2014 р. ВП №34305253 про накладення штрафу у розмірі 1360 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що постановою Зарічного районного суду м. Суми зобов'язано УПФУ в Зарічному районі м. Суми здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по 3 групі інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 26.06.2011 року по 22.07.2011 року включно відповідно до чинного законодавства. 15.05.2014 року державним виконавцем винесено постанову про накладення на позивача штрафу у розмірі 680 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. 22.05.2014 р. державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі - 1360 грн.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням, оскільки ним було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду. Провести виплату позивач не має змоги, оскільки видатки для виплати нарахованих за рішенням суду учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в бюджеті Пенсійного фонду України, затвердженому Кабінетом Міністрів України не передбачені. Також позивач зазначає, що постанова від 22.05.2014 р. про накладення штрафу у розмірі 1360 грн. була винесена державним виконавцем без дотримання десятиденного строку на оскарження постанови про накладення на позивача штрафу у розмірі 680 грн.

Від відповідача надійшов відгук на позовну заяву в якому відповідач зазначає, що всі дії державного виконавця проведено згідно Закону України "Про виконавче провадження", Інструкції з організації примусового виконання рішень, а також чинного законодавства України, що регулюють дані питання.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, згідно ст.ст. 12, 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд даної справи здійснений в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Сумській області відкрито виконавче провадження ВП №34305253 за виконавчим листом № 2-а-6924/11, виданим Зарічним районним судом м. Суми 17.08.2012 року про зобов'язання УПФУ в Зарічному районі м. Суми здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 пенсії по 3 групі інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії у відповідності до ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 26.06.2011 року по 22.07.2011 року включно відповідно до чинного законодавства.

17.02.2014 року до відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Сумській області направлено лист УПФУ в м. Сумах № 3110/07-06, яким державного виконавця повідомлено про виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.22).

15.05.2014 року за невиконання рішення суду на УПФУ в Зарічному районі м. Суми накладено штраф в розмірі 680,00 грн. (а.с.5).

22.05.2014 р. державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі - 1360 грн. (а.с.6).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із необґрунтованості прийняття державним виконавцем постанови про накладення штрафу, без урахування усіх обставин, що мали значення для її прийняття.

Суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.2011 року № 803 "Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України" було створено управління Пенсійного фонду України в м. Сумах шляхом злиття управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми та управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми було зобов'язано позивача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та провести відповідні виплати, тобто вчинити певні дії.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

Позивачем було виконано рішення суду в частині здійснення перерахунку, що підвереджується копією листа від 17.02.2014 року № 3110/07-06, дослідженого судом.

Згідно ч. 1 ст. 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Щодо невиконання рішення суду в частині проведення виплат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з частиною другою статті 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Відповідно до статті 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійний фонд України фінансує вказаний вид пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету в межах виділених асигнувань.

Видатки для виплати нарахованих за рішеннями суду як учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в бюджеті Пенсійного фонду України, затвердженому Кабінетом Міністрів України не передбачені.

Враховуючи відсутність коштів Державного бюджету України для фінансування нарахованих за рішеннями суду пенсій, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", УПФУ в м. Сумах не виконало рішення суду в частині проведення виплат з 26.06.2011 року по 22.07.2011 року включно в розмірі 3324,49 грн. з поважних причин.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2014 року по справі №818/1431/14 було визнано протиправною та скасовано постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 15.05.2014 року ВП № 34305253 про накладення штрафу в розмірі 680,00 грн.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги щодо скасування постанови від 22.05.2014 р. ВП №34305253 про накладення штрафу у розмірі 1360 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови -задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 22.05.2014 р. ВП №34305253 про накладення штрафу у розмірі 1360 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Глазько