Постанова № 39544823, 25.06.2014, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
910/1975/14
Номер документу
39544823
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2014 р. Справа№ 910/1975/14

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Майданевича А.Г.

суддів: Лобаня О.І.

Федорчука Р.В.

за участю представників сторін: згідно з протоколом судового засідання від 25.06.2014 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурного контролю у Київській області на рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року (повне рішення складено та підписано 05.05.2014 року)

у справі №910/1975/14 (суддя Ярмак О.М.)

за позовом публічного акціонерного товариства «Монтажник України»

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області

про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 позов задоволено повністю. Скасовано постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 від 23.01.2014 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Інспекція державного архітектурного контролю у Київській області звернулася до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 та прийняти нове рішення суду, яким в позові відмовити. В своїх доводах відповідач посилався на те, що при прийнятті рішення судом першої інстанції мало місце невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою від 29.05.2014 року Київським апеляційним господарським судом прийнято до провадження вказану вище апеляційну скаргу та призначено розгляд справи №910/1975/14 у судовому засіданні за участю повноважних представників сторін.

Представник відповідача приймав участь в судовому засіданні та надав свої пояснення й підтримав доводи, які викладені в апеляційній скарзі та просив апеляційну скаргу задовольнити, а рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Представники позивача приймали участь в судовому засіданні та надали свої пояснення, в яких заперечили проти доводів, що викладені відповідачем в апеляційній скарзі та просили рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурного контролю у Київській області - без задоволення.

Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.

Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Судова колегія Київського апеляційного господарського суду, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення і доводи представників сторін, дослідивши представлені докази в їх сукупності, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.01.2014 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області здійснено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ПАТ «Монтажник України» на об'єкті «Реконструкція існуючих очисних спору публічного акціонерного товариства «Племптахорадгосп Броварський» в с. Рожівка Броварського району Київської області за адресою: вул. Слави, 22, с. Рожівка, Броварський район, Київська область, за наслідками якої складено акт від 09.01.2014 року та видано припис №С-1001/11 від 10.01.2014 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

23.01.2014 року першим заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київські області було прийнято постанову №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою публічне акціонерне товариство «Монтажник України» визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених п. 6 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 21 924,00 грн.

В постанові №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 зазначено, що остання прийнята на підставі поданих документів та матеріалів: протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.01.2014 року №2-Л-З-1001/5, складеного заступником начальника Інспекційного управління №2 Плющем О.С., та акта перевірки від 09.01.2014 року.

Крім того, у постанові вказано, що генпідрядником публічним акціонерним товариством «Монтажник України» на об'єкті: «Реконструкція існуючих очисних споруд ПАТ «Племптахорадгосп Броварський» в с.Рожівка Броварського району Київської області» за адресою: вул.Слави 22 с.Рожівка, Броварського району виконавча документація оформлено з порушенням будівельних норм, а саме: в актах на закриття прихованих робіт від 05.11.2012 року щодо виносу в натуру розмірів будівлі відстійника-флотатора, від 29.11.2012 року щодо бетонування фундаменту будівлі відстійника-флотатора вказано, що роботи виконані за проектною документацією 99-11-ТХ, лист 2-5. Фактично листи 2-5 креслень 99-11-ТХ - це креслення з демонтажу та монтажу аеротенка-відстійника №2, чим порушено вимоги п.1.17 ДБН А.3.1.5-2009 «Організація будівельного виробництва».

У лютому 2014 року, вважаючи зазначену постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області незаконною, публічне акціонерне товариство «Монтажник України» звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 від 23.01.2014 року.

При прийнятті оскаржуваного рішення, місцевий господарський суд дійшов висновку, що вимоги позивача про скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 від 23.01.2014 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Колегія суддів апеляційного господарського суду, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга Інспекції державного архітектурного контролю у Київській області підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню, провадження у справі слід припинити.

Як встановлено колегією суддів, справу було розглянуто господарським судом першої інстанції за нормами Господарського процесуального кодексу України.

Однак, при вирішенні спору, місцевим господарським судом залишено поза увагою норми ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, якими встановлено категорії спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, зокрема, це спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Поняття «суб'єкт владних повноважень» визначено статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватись відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Предметом позову є скасування постанови №З-2301/2-7/10-23/2301/09/02 від 23.01.2014 року про накладення штрафу у сумі 21 924,00 грн. на публічне акціонерне товариство «Монтажник України» за порушення у сфері містобудівної діяльності, винесеної Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Згідно з п. 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011 року №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №439/2011 від 08.04.2011 року, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи (п. 6 вказаного Положення).

З огляду на викладене та в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства відповідач є суб'єктом владних повноважень.

Згідно з п. 17 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 року №10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» до компетенції господарських судів не відноситься, зокрема, розгляд справ у спорах про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Слід зазначити, що господарським судом першої інстанції не взято до уваги, що 19.01.2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» від 22.12.2011 року №4220-VI, яким викладено в новій редакції Закон України від 14.10.1994 року №208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», зокрема, викладено в новій редакції норми, що регулюють порядок оскарження рішень у справах про порушення у сфері містобудівної діяльності (в ст. 4 попередньої редакції закону передбачалася можливість оскарження рішення у справах про правопорушення у сфері містобудівної діяльності до господарського суду, тоді як в ст. 5 нової редакції закону передбачена можливість оскарження постанови Державної архітектурно-будівельної інспекції України або її територіального органу до суду).

Таким чином, аналіз суб'єктного складу сторін спору, предмету спору та характеру правовідносин свідчать, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Аналогічна правова позиція викладена Вищим господарським судом України у постанові від 15.10.2013 року у справі №915/391/13-г.

Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду приходить до висновку, що даний позов повинен розглядатись відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Згідно з ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 103 ГПК України визначені повноваження суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги, відповідно до якої суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а скаргу (подання) без задоволення; 2) скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення; 3) скасувати рішення повністю або частково і припинити провадження у справі або залишити позов без розгляду повністю або частково; 4) змінити рішення.

Відповідно до ст. 104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи а також неправильне застосування норм матеріального права та процесуального права, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.

З огляду на вищенаведене, апеляційний господарський суд вважає, що зазначеним вище обставинам місцевий господарський суд не надав належної оцінки, що призвело до прийняття невірного рішення. Зокрема, рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року прийнято після неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, а також у зв'язку з неправильним застосуванням норм процесуального права, і є таким що не відповідає нормам закону.

Таким чином, апеляційна скарга Інспекції державного архітектурного контролю у Київській області підлягає задоволенню частково, а оскаржуване рішення суду слід скасувати і припинити провадження у справі.

Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 49, 99, п. 1 ч. 1 ст. 80, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурного контролю у Київській області на рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду міста Києва від 22.04.2014 року у справі №910/1975/14 скасувати і припинити провадження у справі.

3. Матеріали справи №910/1975/14 повернути до господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя А.Г. Майданевич

Судді О.І. Лобань

Р.В. Федорчук