ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2014 р.Справа № 922/176/14
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Светлічний Ю.В.
судді: Денисюк Т.С. , Лаврова Л.С.
при секретарі судового засідання Ліпчанської В.В.
розглянувши справу
за позовом Заступника прокурора Харківської області м. Харків в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м. Харків 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний будинок "Олексіївський - 21", м. Харків Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: - Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області, - Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради, - ВАТ "Харківський завод спеціального технічного устаткування" про стягнення 1267406,03 грн. за участю представників сторін:
прокурора - Захарова Ф.О. за наказом №926к від 05.06.2014 р.;
позивача - Михайлова Є.Б. за довіреністю № 08-11/6029/2-13 від 31.12.2013 р., Таран Д.П. за довіреністю № 08-11/5908/2-13 від 30.12.13 р.;
відповідача - Бауліна А.О. за довіреністю №30 від 05.02.14 р.;
3-ї особи (Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області) - Маринушкіної Л.В. за довіреністю № 65/0/225-14 від 10.01.14 р.;
3-ї особи - не з'явився;
3-ї особи - не з'явився;
3-ї особи - не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Харківської міської ради (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний будинок "Олексіївський - 21" (відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача збитків у розмірі 1267406,03 грн., заподіяних ТОВ "Торговельний будинок "Олексіївський - 21" територіальній громаді міста Харкова за використання з порушенням земельного законодавства земельної ділянки, загальною площею 0,2526 га по вул. Вернадського, 2 у м. Харкові.
Відповідно до розпорядження керівника апарату господарського суду Харківської області від 09.04.14 р. щодо призначення повторного автоматичного розподілу справи та витягу з автоматизованої системи документообігу господарського суду Харківської області від 09.04.2014 р. справу №922/176/14 призначено для розгляду судді Светлічному Ю.В.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду Харківської області від 10.04.14 р. склад колегії було змінено та призначено для розгляду справи № 922/176/14 колегію суддів у складі: головуючий суддя Светлічний Ю.В., судді Лаврова Л.С. , Денисюк Т.В.
Прокурором у позовній заяві було викладено клопотання про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу відчуджувати нежитлову будівлю літ. "А-3", загальною площею 2739,4 кв.м. по вул. Вернадського, 2 у м. Харкові.
Відповідно до ст. 66 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.
Відповідно ч.1 ст. 67 Господарського процесуального кодексу України, позов забезпечується: накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві; забороною відповідачеві вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
Як зазначалося в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 16 "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову": п.3. Умовою застосування заходів до забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред'явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення. Отже найдоцільніше вирішувати питання забезпечення позову на стадії попередньої підготовки справи до розгляду (стаття 65 ГПК України).
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.
Враховуючи вищенаведене та те, що прокурором не надано доказів в обґрунтування поданої заяви, про вчинення відповідачем будь-яких дій направлених на відчудження спірного майна та уникнення виконання рішення суду, тому суд дійшов висновку про те, що заявником не доведено, що невжиття заходів до забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду, відповідно до цього суд вважає у задоволенні клопотання позивача про забезпечення позову відмовити.
Присутній представник прокуратури підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Присутній представник позивача у судовому засіданні підтримав позов заявлений прокуратурою та просив позов задовольнити.
Присутній представник відповідача проти позову заперечував, та просив у задоволенні позову відмовити, підтримуючи клопотання надані ним через канцелярію господарського суду Харківської області 13.02.14 р. за вх.№5134 та 26.05.14 р. за вх.№17333, в якому відповідач в зв'язку із спливом позовної давності просить відмовити в задоволенні позовних вимог в частині стягнення збитків за період з 2010 р. по 20 січня 2011 р. (63452,98 грн.).
Представник 3-ї особи (Департамент земельних відносин Харківської міської ради) у судове засідання не з'явився, свого повноважного представника не направив.
Присутній представник 3-ї особи (Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області) у судовому засіданні позовні вимоги прокуратури підтримував та просив позов задовольнити.
Представник 3-ї особи (Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради) у судове не з'явився, свого повноважного представника не направив.
Представник 3-ї особи (ВАТ "Харківський завод спеціального технічного устаткування") у судове не з'явився, свого повноважного представника не направив.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.
ТОВ ТБ "Олексіївський - 21" (далі по тексту - відповідач) є власником нежитлових будівель літ. "А-3" загальною площею 2739,4 кв.м. по вул. Вернадського,2 у м. Харкові на підставі договору купівлі - продажу від 14.09.2005 р. №1706.
Відповідач використовує земельну ділянку площею 0,2526 га по вул. Вернадського,2 у м. Харкові для експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-3" без здійснення плати за ії користування у встановленому чинним законодавством розмірі.
Стаття 80 Земельного кодексу України відносить до суб'єктів права власності на землі комунальної власності територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Таким чином, органи місцевого самоврядування в особі сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі охоронні (контрольні) функції та функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, ії надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Земельна ділянка є державною власністю та відповідно до ст.12 та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею в межах м. Харкова здійснює Харківська міська рада.
Відповідно до ст.2 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до п.34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.
Згідно зі ст.142 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління, якої здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 Земельного кодексу України).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі - продажу права оренди земельної ділянки ( у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст.124 Земельного кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської, міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008 р. 41 "Про затвердження складу комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам" (зі змінами від 05.08.2009 р. № 331) з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів збитків, заподіяних внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельних ділянок у м. Харкові та порядку їх відшкодування землекористувачами та збільшення надходжень до бюджету від орендної плати за землю затверджено склад комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що підтверджуються органами, які створили ці комісії.
Рішенням Харківської міської ради від 24.11.2010 р. № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" затверджено Положення про управління земельних відносин Харківської міської ради.
Згідно п. 3.1. цього Положення метою діяльності Управління є регулювання земельних відносин для забезпечення прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад тощо, раціонального використання та охорони земель, забезпечення реалізації повноважень міської ради в галузі земельних відносин та реалізація повноважень виконавчих органів міської ради.
Відповідно до п. 4.1. Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, наступні повноваження: підготовка спільно з іншими виконавчими органами міської ради пропозицій про надання земельних ділянок у власність або користування громадянам та юридичним особам; здійснення заходів з роз'яснення юридичним та фізичним особам питань щодо порядку оформлення права власності або користування на земельні ділянки для експлуатації об'єктів містобудування; виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та з порушенням вимог земельного законодавства; підготовка пропозицій щодо плати за землю, виконання розрахунку орендної слати для оформлення договорів оренди землі; оформлення договорів оренди землі; здійснення інших функцій, що випливають з покладених на управління завдань.
На підставі ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
За таких обставин форми документів, передбачених у Положенні встановлюються управлінням земельних відносин Харківської міської ради. Типовий акт обстеження земельної ділянки був затверджений наказом Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин від 23.10.2008 р. № 377к,
Таким чином, при складанні акту обстеження земельної ділянки посадовими особами відділу самоврядного контролю за використання та охороною земель не передбачається участь або присутність іншої сторони.
Згідно п. 1.4 рішення 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007 р. № 146/07 "Про внесення змін до рішення 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові" основними завданнями самоврядного контролю за використанням та охороною земель є запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень та вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Відповідно до розділу 3 Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель у м. Харкові, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 р. № 87/04 посадові особи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель мають право обстежувати земельні ділянки, передбачені пунктом 1.2. цього Положення, щодо дотримання умов їх використання та охорони відповідно до чинного законодавства України та укладених договорів оренди (тимчасового користування, тимчасового користування на умовах оренди). Складати Акти обстеження стану та дотримання умов використання земельних ділянок та за фактом виявлення порушень законодавства подавати матеріали до відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до закону.
За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради складено акт від 18.11.2013 р., яким визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки, що використовується ТОВ "ТБ" Олексіївський".
Згідно даного акту обстеження, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка загальною площею 0,2562 га по вул. Вернадського, 2 у м. Харкові використовується відповідачем для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. "А-3".
Право користування земельною ділянкою загальною площею 0,2562 га по вул. Вернадського, 2 відповідачем не оформлено, чим порушено вимоги ст. 126 Земельного кодексу України.
Під час обстеження велась фотозйомка та здійснювався контрольній замір площі земельної ділянки інженером - геодезистом за допомогою електронного тахеометру Nikon Total Station NРR-332 з урахуванням вимог ст.ст. 1, 34 Закону України "Про землеустрій" та встановлено, що загальна площа земельної ділянки по АДРЕСА_1, яка знаходиться у користуванні фізичної особи - підприємця ОСОБА_6, складає 0,2562 га.
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 287 Податкового Кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка землі.
Відповідно до вимог ст.2 Закону України "Про плату за землю" та вимог ст.96 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Землекористувачі повинні своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно листа Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова лист від 30.11.2012 року р.№3548/17-114 (аркуш справи №80) Фізична особа - підприємець ОСОБА_6, як платник плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 в Індустріальній МДПІ у м. Харкові не значиться.
Загальні підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлений ст.ст. 156, 157 Земельного кодексу України, згідно з якими відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.
Порядок визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок, регулюється постановою Кабінету міністрів України від 19.04.1993 №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам".
Згідно з п.п. 2, 4 зазначеного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольськими міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформлюються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості).
На підставі Земельного кодексу України, Закону України "Про плату за землю", який був чинним до 31.12.2010 р., ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 №130/09 затверджено та введено в дію "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю" (далі по тексту - Порядок).
Даний Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування та відповідно до ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 144 Конституції України є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 5.1 Порядку про відшкодування збитків у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.
Пунктом 5.4 Порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.
Згідно з п. 6.1 даного Порядку, визначення сум збитків покладається на комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам.
Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.10.2013 р. № 663, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та встановлені наступні фактичні обставини справи.
Земельна ділянка загальною площею 0,2562 га по вул. Вернадського, 2 у м. Харкові використовується ТОВ "ТБ" Олексіївський-21" для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. "А-3" без оформлення документів, які б посвідчували б право на земельну ділянку, що є порушенням вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
На даний час договір оренди землі по Вернадського, 2 у м. Харкові між Харківською міською радою та відповідачем не укладено, чим підтверджується фактичне використання відповідачем земельної ділянки за вказаною адресою без встановлюючого документу (договору оренди землі).
Згідно акту про визначення збитків №5 від 28.11.2013 р. затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 12.12.2012 р. № 816 неодержаний Харківською міською радою дохід за використання відповідачем земельної ділянки загальною площею 0,2562 га по вул. Вернадського, 2 у м. Харкові без правовстановлюючих документів складає 1267406,03 грн.
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 11.12.13 р. №816 затверджено Акт Комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам від 28.11.13 р. №5 про визначення розміру збитків нанесених держави в особі територіальної громади - Харківській міській раді було визначено суму збитків у розмірі 1 267 406,03 грн.
Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначені ст.1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим правом фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Цивільно - правова відповідальність за завдання майнової шкоди наступає за наявності цивільного правопорушення, яке складається з наступних елементів: наявність майнової шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина.
У випадку своєчасного оформлення відповідачем документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою, Харківська міська рада одержала б дохід у розмірі 1 267 406,03 грн.
Одним із способів захисту прав територіальної громади у сфері земельних відносин є відшкодування заподіяних збитків.
Згідно зі ст. 145 Конституції України, права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
Статтею 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Відповідно до п. 3.8. Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", підставою для здійснення розрахунку розміру заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Як вбачається з матеріалів справи збитки у розмірі 1 267 406,03 грн. нараховано відповідачу за період з 2010 року по 2013 рік.
Відповідачем заявлено клопотання про застосування до позовних вимог строку позовної давності, а саме до 22.01.11 року.
Згідно з частинами 2 - 4 статті 267 Цивільного кодексу України заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності, яка застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявила сторона у спорі, є підставою для відмови у позові.
Відповідно до положень статті 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно розрахунку зробленого Департаментом самоврядного контролю за використанням та охороною земель Харківської міської ради нарахування збитків відповідачу за використання земельної ділянки загальною площею 0,2562 га, що знаходиться за адресою: вул. Вернадського,2 та використовується відповідачем без правовстановлюючих документів починається з грудня 2010 року, але оскільки прокурор звернувся до суду в січні 2014 року строк позовної давності, який становить три роки, до вимог про нарахування збитків за період з грудня 2010 р. до 22.01.11 р. сплив, тому клопотання відповідача про застосування строку позовної давності підлягає задоволенню, відповідно до цього суд вважає за необхідне в частині стягнення з відповідача збитків заподіяних у розмірі 63 452,98 грн. - у задоволенні позову відмовити.
Застосування інституту позовної давності можливе тільки до наявного зобов'язання, відповідно до цього відповідач, який заявив таку заяву про застосування строку позовної давності до січня 2011 року визнав зобов'язання щодо сплати збитків у розмірі 1 203 953,05 грн., а отже наявність з боку відповідача вини, як складової цивільного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене та те, що у поведінці відповідача наявні всі складові складу цивільного правопорушення, як то майнова шкода, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та майновою шкодою, вина, суд вважає позовні вимоги прокурора м. Харкова в інтересах Харківської міської ради про стягнення з відповідача збитків у розмірі 1 203 953,05 грн. заподіяних за використання земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Вернадського, 2 площею 0,2562 га без правовстановлюючих документів обґрунтованими, підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на відповідача з вини якого спір доведено до суду та підлягають стягненню до державного бюджету.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, статтями 152, 156, 157, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. У задоволенні клопотання прокурора про вжиття заходів забезпечення позову - відмовити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний будинок "Олексіївський - 21" (61204, м. Харків, проспект Перемоги, 62, корпус 3 (юридична адреса); 61010, м. Харків, вул. Вернадського, 2 (фактична адреса); код ЄДРПОУ 33291821) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) збитки у розмірі 1 203 953,05 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. Клопотання відповідача про застосування строку позовної давності - задовольнити.
4. В частині стягнення з відповідача збитків заподіяних до 22.01.11 р. у розмірі 63 452,98 грн. - у задоволенні позову відмовити.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний будинок "Олексіївський - 21" (61204, м. Харків, проспект Перемоги, 62, корпус 3 (юридична адреса); 61010, м. Харків, вул. Вернадського, 2 (фактична адреса); код ЄДРПОУ 33291821) на користь державного бюджету України (одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, номер рахунку 31215206783003, код 37999654, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) судовий збір у розмірі 73080,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 01.07.2014 р.
Головуючий суддя Суддя Суддя Ю.В. Светлічний Л.С. Лаврова Т.С. Денисюк