ун. № 759/372/14-а
пр. № 2-а/759/78/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2014 року. Святошинський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Наборозняка М.І.
за участю секретаря Оленчук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації , Київського міського Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними, зобов*язання провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення, як особі що постраждала від аварії на Чорнобильській АЕС,
встановив:
Позивач 29.11.2007 року звернувся до суду з позовом (уточненим в ході судового розгляду справи 20.05.2008 року (а.с.38) до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації, а 24.02.2014 року ( а.с. 200) до відповідачів Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації (надалі - Управління) та до Київського міського Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій щодо нарахування та виплати в заниженому розмірі допомоги на оздоровлення неправомірними, зобов*язання провести перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення, як особі що постраждала від аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 5 мінімальних зарплат ( 1 зарплата 420 грн) за 2007 рік .
Позов мотивував тим, що відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 2 групи із числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС щорічна допомога на оздоровлення виплачується у зазначеному ним в розмірі. Проте, відповідач виплатив йому вказану допомогу у значно меншому розмірі 120 грн. Справа розглядалась судами різних інстанцій. Ухвалою Вищого адміністративного Суду України від 21.11.2013 року судові рішення були скасовані, справу повернуто до суду першої інстанції для нового розгляду. В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на викладені у позовній заяві обставини. Також пред*явив позов до відповідача Київського міського Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (надалі -Центр) із вимогою до нього виплатити йому допомогу у недоплаченому розмірі.В подальшому надав суду заяву із проханням слухати справу у його відсутність, вимоги підтримує (а.с. 204). Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення у Святошинському районі м.Києва в судове засідання не прибув, надав письмові заперечення, в яких позов не визнав, вказав, що допомога позивачу виплачувалсь відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про компенсації виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено розмір допомоги на оздоровлення (відповідної для позивача категорії) на 2007 рік становить 120 грн. Також зазначив про рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року, як підставу своїх заперечень щодо застосування норм постанов КМ України при визначенні розміру допомоги.Інший відповідач в судове засідання свого представника не направив, про слухання справи повідомлений.
Суд, заслухавши пояснення позивача, , дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за таких обставин. Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі після їх безпосереднього, повного та об*єктивного дослідження, ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, його визнано інвалідом ІІ групи. Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» його віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.Відповідно до статті 48 зазначеного закону в редакції, яка діяла на грудень 2007 року (період виплати позивачу допомоги) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2 групи, призначається допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних зарплат Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, воно гарантується ч.2 ст. 46 Конституції України.Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 48Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , а не Постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про компенсації виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.Відповідно до довідки Центру позивачу допомога за 2007 рік виплачена 13.12.2007 року в розмірі 120 грн.Суд вважає, що за станом грудень 2007 року після визнання неконституційними норм законодавства України про бюджет на 2007 рік рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року фактично поновлена редакція вказаної ст. 48, за якою особам відповідної (статусу позивача) категорії допомога на оздоровлення провинна виплачуватись в розмірі 5 мінімальних зарплат. Мінімальна зарплата у грудні 2007 року становила 460 грн.
Проте, позивач у визначених ним вимогах від 24.02.2014 року, просить суд нарахувати допомогу на оздоровлення, виходячи із мінімальної зарплати 420 грн, яка існувала у 2007 році до в період з 1 квітня по 1 липня 2007 році.
З огляду на приписи щодо диспозитивності заявлених вимог (ч. 2 ст. 11 КАС України) суд розглядає справу відповідно до саме заявлених вимог - щодо розміру зарплати 420 грн. Суд не приймає до уваги заперечення відповідача Управління (а.с.196-198), в тому числі і його посилання на рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року. Суд вважає, що таке рішення прийнято значно пізніше, ніж виникли спірні відносини у 2007 року. Тому воно не повинно застосовуватись також з огляду на те, що законодавство не має зворотної сили, якщо у ньому прямо про таке не вказано.Крім того, суд враховує, що в ухвалі Вищого адміністративного Суду України від 21.11.2013 року визначено, про законність попередніх судових рішень щодо застосування розміру допомоги позивачу відповідно до мінімальної зарплати; необхідно було лише визначити: коли саме у 2007 році така допомога виплачувалась. Судом встановлено, що вона виплачувалась в період (грудень 2007 року), коли рішенням Конституційного Суду України було визнано неконституційними норми закону про бюджет на 2007 року щодо надання права КМ України встановлювати у 2007 році розміри соціальних виплат, в тому числі категоріям громадян, під яку підпадає позивач..
За таких обставин його вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в заниженому розмірі, як особі що постраждала від аварії на Чорнобильській АЕС за період 2007 рік. Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації , (м.Київ, вул.Гната Юри, 14-Б, Код ЄДРПОУ 37498541) відповідно до статті 48Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чинної на період після 09.07.2007 року, нарахувати, а Київський міський Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (м.Київ, просп.Комарова, 7, Код ЄДРПОУ 22886300) виплатити ОСОБА_1, який проживає у АДРЕСА_1 щорічну (за 2007 рік) допомогу на оздоровлення в розмірі 4-х мінімальних зарплат (за станом на 2007 рік: 420 грн - одна зарплата) із врахуванням вже нарахованої та виплаченої йому допомоги за 2007 рік 120 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд - протягом 10 днів з дня її проголошення.
Учасниками розгляду справи, які не були присутніми при її проголошенні - протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя