Постанова № 39539498, 11.12.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2012
Номер справи
2а/0570/15940/2012
Номер документу
39539498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/15940/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лазарєва В.В.

при секретарі Бобирь Г.Г.

за участю:

представника позивача Казанцева Л.В.,

представника відповідача Шот К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень № 1066, № 1067, № 1068, № 1069, № 1070, № 1071, № 1072 від 05 жовтня 2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 9 747,28 грн. та пені у розмірі 2 332, 31 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень № 1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 від 05 жовтня 2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за серпень 2012 року у розмірі 9 747,28 грн. та пені у розмірі 2 332, 31 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення №1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 від 05 жовтня 2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені є незаконними, оскільки зобов'язання по сплаті єдиного внеску виникло в серпні 2012 р., строком їх погашення є 28.09.2012 р. Позивач наголошує на тому, що заборгованість сплачена без порушення граничних строків сплати страхових внесків, підстав для нарахування штрафів та пені немає.

Скарга ДП «Шахтарськантрацит» про скасування рішень відповідача залишена без задоволення рішенням ПФУ від 02.11.2012 р. № 11921/08.

У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом свої прав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову в обґрунтування чого зазначив, що рішення від 05 жовтня 2012 року №1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску були прийняті у відповідності із нормами чинного законодавства. Отже, представник відповідача вважає оскаржувані рішення законними та обґрунтованими.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Позивач - державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003 року, є юридичною особою та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ідентифікаційний код 32299510 (а.с. 20, 21).

У відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» державне підприємство «Шахтарськантрацит» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 513 від 13.07.2012 року державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» було реорганізовано шляхом його приєднання до державного підприємства «Шахтарськантрацит».

Відповідно до п. 3.7 наказу, державне підприємство «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» зобов'язано передати, а генеральному директору державного підприємства «Шахтарськантрацит» Рубану В.В. прийняти на баланс активи та пасиви підприємства відповідно до передавального акта.

Згідно з п. 7 наказу установлено, що державне підприємство «Шахтарськантрацит» є правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду».

За змістом положень Цивільного кодексу України правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого.

Відтак, позивач повинен нести відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків його попередником, права і обов'язки якого перейшли до нього, відповідно до змісту поняття "правонаступника", відповідно до положень Цивільного кодексу України.

Відповідно до проміжного передавального балансу від 20.08.2012 року, підписаного сторонами, до ДП «Шахтарськантрацит» перейшли зобов'язання перед Пенсійним фондом зі страхування в сумі 730 260,77 грн.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

05 жовтня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області стосовно ДП «Шахтарськантрацит» прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та пені: №1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за липень 2012 року у розмірі 9 747,28 грн. та пені у розмірі 2 332, 31 грн.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону, платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Обов'язком платника єдиного внеску, згідно Закону, являється своєчасність, повність нараховування, обчислення та сплата єдиного внеску. Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до розрахунків фінансових санкцій та пені по особовому рахунку ДП «Шахтарськантрацит», картки особового рахунку позивача, заборгованість зі сплати єдиного внеску за всіма ставками була погашена відповідачем 28.09.2012 року в той час, коли граничний термін сплати за липень 2012 року становить 28.08.2012 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність та законність рішень УПФ України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та пені: № 1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

У відповідності до ст.ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх рішень про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нарахування пені.

Приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень № 1166, № 1167, № 1168, № 1169, № 1170, № 1171, № 1172 від 05 жовтня 2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за липень 2012 року у розмірі 9 747,28 грн. та пені у розмірі 2 332, 31 грн. є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69, 70-72, 86, 94, 112, 121, 136, 158-164, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про скасування рішень № 1066, № 1067, № 1068, № 1069, № 1070, № 1071, № 1072 від 05 жовтня 2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 9 747,28 грн. та пені у розмірі 2 332, 31 грн. - відмовити повністю.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 11 грудня 2012 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 14 грудня 2012 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.