КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14083/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
17 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді : Собківа Я.М.,
суддів: Борисюк Л.П., Петрика І.Й.,
при секретарі: Присяжній Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Центральний госпіталь Міністерства внутрішніх справ України про визнання нечинним та скасування наказу від 09.07.2013р. №604 о/с,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Центральний госпіталь Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив визнати нечинним та скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2013р. №604 о/с в частині звільнення ОСОБА_2 з органів внутрішніх справ України; поновити його на службі в органах внутрішніх справ України на посаді начальника гінекологічного відділення Центрального госпіталю Міністерства внутрішніх справ України - лікар та зобов'язати відповідачів відшкодувати на його користь моральну шкоду в розмірі 5000 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2014 року відмовлено в задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про залишення адміністративного позову без розгляду.
На вказану ухвалу суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати її як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та постановити ухвалу, якою залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_2
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду суд першої інстанції виходив з того, що позивачем були наведені поважні причини пропуску ним строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, а тому дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування до спірних правовідносин положень частини 1 статті 100 КАС України.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Положенням частини 1 статті 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Отже, дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.
Дослідженням матеріалів справи колегією суддів встановлено, що предметом даного спору є правомірність наказу Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2013р. №604 о/с в частині звільнення позивача з органів внутрішніх справ за п. 64 «є» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів РСР від 29.07.1991р. №114 (порушення дисципліни).
Відповідно до пункту 13 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06 березня 2008 року №2, при розгляді спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби застосовуються строки звернення до суду, встановлені спеціальними законами. У разі коли ці закони зазначені питання не врегульовують, то з врахуванням необхідності субсидіарного застосування законів про працю суди повинні виходити із строків звернення до суду, визначених частиною першою статті 233 Кодексу законів про працю України. Тому громадянин може звернутися із заявою про вирішення спору в тримісячний строк із дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення з публічної служби - у місячний строк із дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Так у своїх доводах позивач зокрема зазначає, що 16 серпня 2013 року він звернувся з аналогічним за змістом позовом до Печерського районного суду міста Києва, однак ухвалою цього суду від 19 серпня 2013 року у справі № 757/17945/13-ц йому було відмовлено у відкритті провадження у справі по причині порушення предметної підсудності.
Зважаючи на те, що про порушення своїх прав, свобод та інтересів позивач фактично дізнався 17 липня 2013 року, тобто з моменту отримання ним копії оскаржуваного наказу, колегія суддів приходить до висновку про дотримання позивачем процесуального строку звернення до адміністративного суду, передбаченого частиною 3 статті 99 КАС України.
У зв'язку з цим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановленні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Згідно п.1 ч.1 ст. 199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення,а ухвалу суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків Л.П. Борисюк І.Й. Петрик
Повний текст ухвали виготовлено - 27.06.14 р.
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Борисюк Л.П.
Петрик І.Й.