Постанова № 39535554, 24.06.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
914/1246/13
Номер документу
39535554
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2014 р. Справа № 914/1246/13

м. Львів

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Скрипчук О.С.

суддів Дубник О.П. Матущака О.І.

При секретарі судового засідання: Лагутіні В.Б.

розглянувши апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Датський текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» б/н від 14.04.2014 року

на рішення Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року

у справі № 914/1246/13

за позовом: Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, м. Сокаль Львівської області

до відповідача-1: Дочірнього підприємства «Датський текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С», м. Сокаль Львівської області

до відповідача-2: Товариства з додатковою відповідальністю «Сокальська панчішна фабрика», м. Сокаль Львівської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Сокальської міської ради Львівської області, м. Сокаль Львівської області

про стягнення 78 109,52 грн.

за участю представників:

від позивача: Рибіцький Т.І. - керівник; Зжданська О.М. - доручення № 280 від 16.05.2014 року;

від відповідача-1: Цікайло О.А. - довіреність № 814 від 02.06.2014 року;

від відповідача-2: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Сокальське міське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до Дочірнього підприємства «Датський текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» про стягнення 78 109,52 грн. доплати за очистку стічних вод з понаднормовими забрудненнями за листопад, грудень 2012 року, січень, лютий 2013 року.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 12.06.2013 року було залучено до участі у справі відповідача-2 - ТзОВ «Сокальська панчішна фабрика».

Рішенням Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року у справі № 914/1246/13 (головуючий суддя Матвіїв Р.І., судді М. Петрашко М., Морозюк А.) позов Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства задоволено. Суд виніс рішення, яким стягнув з Дочірнього підприємства «Датський текстиль» Компанії «ПВН Холдінг А/С» на користь Сокальського міського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства 78 109,52 грн. В задоволенні позовних вимог до ТзОВ «Сокальська панчішна фабрика» відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням Дочірнє підприємство «Датський текстиль» компанії «ПВН Холдінг А/С» подало апеляційну скаргу б/н від 14.04.2014 року, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. А саме скаржник стверджує, що позивачем були відібрані проби в колодязі № 1 в місці де змішуються всі води підприємства - на глибині 5 мертів, а тому отримані результати аналізів є неправильними та неточними.

Позивачем та третьою особою подано до суду відзиви на апеляційну скаргу № 274 від 15.05.2014 року, № 386/02-37 від 20.05.2014 року, в яких просять рішення Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Розпорядженнями голови Львівського апеляційного господарського суду від 02.06.2014 року та від 23.06.2014 року було змінено склад колегії суддів.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

20.01.2009 року мiж Сокальським міським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства та ДП «Датський текстиль» компанії «ПНВ «Холдинг А/С» (Данія) було укладено договір № WS-2009 на водопостачання та приймання стічних вод для очистки, термін дії якого закінчився 31.12.2012 року.

01.01.2013 року мiж сторонами було укладено договір № WS-2013 на водопостачання та приймання стічних вод для очистки на строк до 31.12.2016 року.

Згідно умов даних договір водоканал зобов'язується відпускати воду з комунального водопроводу та приймати для очищення стічні води абонента, до яких входять води з комунального водопроводу і власної свердловини абонента після їх використання, а абонент - своєчасно здійснювати плату за споживання і користування послугами по очищенню на умовах цих договорів.

Відповідно до п.п. 3.1 договорів абонент гарантував, що стоки, які будуть подаватися для очистки на очисні споруди Водоканалу, будуть відповідати вимогам розділу 4 "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи міської каналізації м. Сокаль" і не бдуть перевищувати показників, зазначених у договорі.

Відповідно до п.п. 3.8 договорів контроль за якістю стічних вод, режимом та об'ємом скидів здійснюється водоканалом з наступним повідомленням заінтересованих інстанцій.

В розділах 4 договорів сторони визначили вартість послуг та порядок розрахунків.

Так, згідно п.4.1 договору від 20.01.2009 року сторони погодили, що вартість послуг водопостачання та очистки стоків визначається в залежності від фактично спожитих об'ємів води відповідно до показів водомірів згідно з тарифами, які на момент укладення договору становлять 6,45 грн./куб. м. з ПДВ за водопостачання та 5.46 грн./куб. м. з ПДВ за очистку стоків. За понадлімітний розмір використання спожитої води та прийнятих стоків абонент сплачує штраф у розмірі п'ятикратної вартості від кількості, що перевищує ліміт. Оплата стоків з перевищенням допустимих концентрацій здійснюється за тарифами, розрахованими відповідно до місцевих «Правил приймання стічних вод підприємства у комунальні системи каналізації» за даними лабораторних досліджень Водоканалу або незалежної лабораторії (пп. 4.2, 4.3)

Згідно п. 4.1. договору від 01.01.2013 року сторони погодили, що вартість послуг водопостачання та очистки стоків визначається в залежності від фактично спожитих об'ємів води відповідно до показів водомірів згідно з тарифами, які на момент укладення договору становлять 5.38 грн./куб. м. з ПДВ за водопостачання та 5.46 грн./куб. м. з ПДВ за очистку стоків. За понадлімітний розмір використання спожитої води та прийнятих стоків абонент сплачує штраф у розмірі п'ятикратної вартості від кількості, що перевищує ліміт. Оплата стоків з перевищенням допустимих концентрацій здійснюється абонентом за розрахунком водоканалу з урахуванням об'єму прийнятих стічних вод за місяць, коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічного процесу очищення стічних вод та екологічного стану водойми. У середні значення показників Водоканал може включати результати інших акредитованих лабораторій, якщо їх виконано у відповідності до п. 3.7 договору. (пп. 4.2, 4.3)

Відповідно до «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи міської каналізації м. Сокаль», затверджених Сокальською міською радою 23.12.2005 року (надалі - Правила), з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал регулярно здійснює відбір проб. Відбір проб здійснюється контролюючою службою або Водоканалом для визначення фактичного складу стічних вод підприємства (п. 6.2.1 Правил).

Як вбачається з матеріалів справи позивачем було проведено відбір проб стічних вод на території підприємства відповідача 1, про що складено акти: б/н від 02.11.2012 року, б/н від 06.11.2012 року, б/н від 08.11.2012 року, б/н від 14.11.2012 року, б/н від 15.11.2012 року, б/н від 20.11.2012 року, б/н від 23.11.2012 року, б/н від 27.11. 2012 року, № 1 від 06.12.2012 року, № 1 від 07.12.2012 року, № 2 від 12.12.2012 року, № 3 від 18.12.2012 року, № 4 від 19.12.2012 року, № 5 від 21.12.2012 року, № 6 від 25.12.2012 року, № 7 від 15.01.2013 року, № 8 від 16.01.2013 року, № 9 від 22.01.2013 року, № 10 від 28.01.2013 року, № 1 від 06.02.2013 року, № 2 від 07.02.2013 року, № 3 від 12.02.2013 року, № 4 від 13.02.2013 року, № 5 від 14.02.2013 року та встановлено перевищення забруднення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах.

На підставі результатів перевірки позивачем було здійснено розрахунки щодо доплати за очистку стічних вод з понаднормативними забрудненнями за листопад 2012 року на суму 23 236,73 грн., за грудень 2012 року на суму 20 073,13 грн., за січень 2013 року на суму 11 233,02 грн., за лютий 2013 року на суму 23 566,64грн.

Позивачем на адресу відповідача-1 були скеровані листи що стосувались аналізів проб стічних води, а саме: вих. № 859 від 29.11.2012 року, № 923 від 27.12.2012 року, № 918 від 26.12.2012 року, № 901 від 20.12.2012 року, № 877 від 13.12.2012 року, № 875 від 11.12.2012 року, № 51 від 17.01.2013 року, № 73 від 25.01.2013 року, № 103 від 30.01.2013 року, № 106 від 30.01.2013 року, № 261 від 21.02.2013 року, № 243 від 20.02.2013 року, № 228 від 14.02.2013 року, № 222 від 13.02.2013 року, № 117 від 11.02.2013 року, № 115 від 07.02.2013 року.

При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.

Відповідно до положень Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом № 37 Держбуду України від 19.02.2002 року (Інструкція) та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (Правила) передбачено, що Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (Підприємства). Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - місцеві Правила приймання), Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 року №65, зареєстрованих у Мін'юсті України 22.07.1994 року за №165/374 (Правила користування), та цієї Інструкції.

Пунктом 1.3 Інструкції передбачено, що при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства повинні повністю сплатити водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють водоканали. Порядок обчислення плати за скид стічних вод передбачено розділом 3 Інструкції.

Плата за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься підприємствами згідно з розрахунками водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. (пункт 4.1 Інструкції).

Відповідно до п. 7.8 Правил з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Згідно розділів 1 Правил та Інструкції водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання стічних вод згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.

Рішенням Івано-Франківського міськвиконкому від 26.08.2009 року № 419 затверджено "Правила приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Сокаля" (місцеві Правила), відповідно до пункту 3.5 яких, ці Правила є обов'язковими для відповідача-1.

Згідно актів відібрання проб вбачається, що останні були відібрані КП «Сокальводоканалом» відповідно до Правил прийняття стічних вод підприємства у комунальні системи міської каналізації м. Сокаля.

Заперечення відповідача-1 про неналежне оформлення актів, якими зафіксовано результати відбору проб колегією суддів оцінюється критично.

Відповідно до п. п. 6.2.4-6.2.7 місцевих Правил відбір контрольної вибіркової проби стічних вод підприємств оформляється актом. На момент відбору проб фіксуються умови скидання та властивості стічних вод. В акт можуть бути внесені записи про відбір як однієї, так і більшої кількості проб, які відібрано як в один, так і в різний час, як з одного, так і з декількох контрольного колодязя, на випусках як одного, так і кількох об'єктів підприємства. Час відбору і кількість проб визначається контролюючою службою або водоканалом і фіксується в акті про відбір проб.

Колегією суддів досліджено акти відібрання проб та встановлено правомірність їх складення та відповідність вимогам по оформленню. Зазначені акти підписані представником відповідача-1 без зауважень.

Твердження відповідача-1 про некомпетентність працівника Дочірнього підприємства «Датський текстиль» Юзьвяка І.Є. щодо підписання актів відбору проб спростовуються інформацією, яка міститься у листі № 299 від 12.03.2013 року та наказі № 02 від 10.01.2011 року про призначення інженера з охорони праці Юзьвяка І.Є. уповноваженим представником відвідача 1 для відбору проб.

Відповідач 1 не погоджується з місцем і порядком відбору проб стічних вод підприємства, вказуючи на відсутність усереднювача, відбір проб з колодязя найбільшої концентрації стічних вод та неможливість відбору достовірних проб, оскільки господарсько-побутові та промислові стічні води ідуть окремими потоками. Такі твердження є суперечливими і спростовуються наступним.

Відповідно до п. 3.2 договору від 01.01.2013 року чітко зазначено, що місцем відбору проб до облаштування колодязя є усереднювач на території підприємства. Відсутність контрольного колодязя на території підприємства сторонами не заперечено. Як зазначено в актах відбору проб, останні бралися саме на виході з усереднювача або після усереднювача, що підтверджує правомірність дій Водоканалу.

Судом встановлено, що аналіз відібраних проб здійснювався лабораторією контролю якості очистки стічних вод, що відповідає критеріям атестації, яка атестована на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду та діє на підставі свідоцтва про атестацію № 10 від 29.03.2012 року.

На підставі лабораторних аналізів стічних вод Водоканалом встановлено перевищення допустимих норм по наступних показниках: сухий залишок, хлориди, хімічне споживання кисню, РН; обраховано коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми, розмір якого не перевищує встановлену договором межу; виведено суму, що підлягає стягненню за виявлені порушення у порядку, що відповідає вимогам Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи міської каналізації м. Сокаль.

Враховуючи відповідність дій Водоканалу умовам проаналізованих актів та договору, суд вважає нарахування доплати за очистку стічних вод з понаднормативним забрудненням правомірним і обґрунтованим. Крім цього, сума, заявлена позивачем до стягнення, не заперечувалась відповідачем 1.

Твердження апелянта в апеляційній скарзі про те, що відбори проб мали проводиться в колодязі № 1 з відстані одного метра є необґрунтованими та не підтверджуються нормативно правовими актами.

Таким чином, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві і підстав для його скасування немає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -

Львівський апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1.Рішення Господарського суду Львівської області від 01.04.2014 року у даній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Справу направити в Господарський суд Львівської області.

Головуючий - суддя Скрипчук О.С.

суддя Дубник О.П.

суддя Матущак О.І.