Ухвала суду № 39534880, 26.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2014
Номер справи
736/1930/13-а
Номер документу
39534880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 736/1930/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Чурупченко М.І. Суддя-доповідач: Губська О.А.

У Х В А Л А

Іменем України

26 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Губської О.А.

суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області на ухвалу Корюківського районного суду Чернігівської області від 26 грудня 2013 року за поданням відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Відділ державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області звернувся до суду із поданням, в якому просив змінити спосіб і порядок виконання постанови Корюківського районного суду Чернігівської області по справі № 2-а-9136/2011 в частині зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення пенсії, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальної заробітної плати за період з 26.03.2011 року по 22.07.2011 року, в сумі 3743,41 грн.

Ухвалою Корюківського районного суду Чернігівської області від 26 грудня 2013 року подання задоволено. Суд виходив з обґрунтованості даного подання та наявності законних підстав для його задоволення.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просило його скасувати та постановити нову ухвалу якою відмовити у задоволенні подання в повному обсязі. Так, апелянт акцентував увагу на відсутності правових підстав для задоволення подання про зміну способу виконання рішення.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, ухвала суду - скасуванню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року по справі №2-а-9136/2011 Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області було зобовязано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території посиленого радіоекологічного контролю мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з за період з 26.03.2011 року по 22.07.2011 року з відрахуванням вже сплачених сум.

14 грудня 2012 року Корюківським районним судом Чернігівської області був виданий виконавчий лист №2-а-9136/2011, який надійшов на примусове виконання до Відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області

06 листопада 2013 року державним виконавцем на підставі ст. 17,19,20,25 Закону України «про виконавче провадження» було відкрито виконавче провадження ВП №40617989.

Листом боржника від 05 грудня 2013 року №3004/06, ВДВС повідомлено про те, що ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії згідно рішення суду, сума до виплати становить 3743 гривні 41 коп. Рішення суду виконано частково в частині нарахування пенсії в сумі 3743 (три тисячі сімсот сорок три) гривні 41 коп., але виплата не здійснена в зв'язку з відсутністю коштів.

На підставі зазначеного, відділ державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області звернувся до суду із поданням, в якому просив змінити спосіб і порядок виконання постанови Корюківського районного суду Чернігівської області по справі № 2-а-9136/2011 в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення пенсії, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальної заробітної плати за період з 26.03.2011 року по 22.07.2011 року, в сумі 3743,41 грн.

Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення зазначеної заяви.

Колегія суддів вважає вказаний висновок помилковим з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

На думку колегії суддів, заявником не наведено обставин, які б свідчили про неможливість виконання судового рішення, оскільки виконання постанови суду в даному випадку фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні правові підстави для зміни способу виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року по справі №2-а-9136/2011 шляхом винесення рішення про стягнення 3743,41 грн. з боржника на користь стягувача.

Крім того, колегія акцентує увагу на тому, що в силу положень ч. 4 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

З наведеного вбачається, що адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

Крім того, згідно п.2 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Зі змісту резолютивної частини постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2012 року по справі №2-а-9136/2011, слідує, що задовольняючи позов ОСОБА_2, суд зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території посиленого радіоекологічного контролю мінімальної заробітної плати, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з за період з 26.03.2011 року по 22.07.2011 року з відрахуванням вже сплачених сум.

Таким чином, в даному випадку судом зобов'язано відповідача винити певні дії.

Колегія суддів наголошує, що "захист порушеного права у судовому рішенні" і "спосіб виконання судового рішення" не є тотожними поняттями.

Змінюючи спосіб виконання судового рішення із зобов'язання відповідача вчинити дії на стягнення відповідних сум коштів, суд першої інстанції фактично змінив зміст постанови суду, що належить до повноважень суду апеляційної або касаційної інстанції.

Таким чином, враховуючи викладене, судом першої інстанції оскаржувану ухвалу постановлено з порушенням норм процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є зокрема: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права, то колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала скасуванню.

Керуючись ст.ст. 199, 202, 205, 206, 212, 254, 267 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області на ухвалу Корюківського районного суду Чернігівської області від 26 грудня 2013 року за поданням відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Ухвалу Корюківського районного суду Чернігівської області від 26 грудня 2013 року - скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою в задоволенні подання відділу державної виконавчої служби Корюківського районного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу та порядку виконання рішення суду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України

Головуючий суддя О.А. Губська

Суддя А.Б. Парінов

Суддя О.О. Беспалов

Головуючий суддя Губська О.А.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.