КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 р. Справа №2а-7055/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Недригайлівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Недригайлівський агролісгосп" до Роменської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Недригайлівське Дочірнє агролісогосподарське підприємство "Недригайлівський агролісгосп" звернувся до суду з позовом, який його представники підтримали в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що при проведенні позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., за результатами якої було складено Акт перевірки №254/2301/23637214 від 22.04.2010 р. Роменською МДПІ було невірно зроблено висновок про неправильність визначення позивачем питомої ваги сільськогосподарських товарів (послуг) у поданих до податкового органу "Розрахунків питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг)" та безпідставність використання спеціального режиму оподаткування у сфері лісового господарства, зокрема, при продажі вирубаних дерев у вигляді пиловника, дров всіх порід, техсировини, переробки лісопродукції, пилозаготовок, дошок всіх видів, відходів переробки, столярних виробів із продукції власної деревини.
На підставі таких висновків податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2010р. №0000042310/1, яким визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 116 820 грн. 00 коп., у тому числі : за основним платежем - 77 880 грн. 00 коп. , за штрафними санкціями - 38 940 грн. 00 коп.
Позивач вважає рішення протиправним та просить скасувати, зазначаючи, що дана продукція була правомірно включена ним до обсягів реалізації сільськогосподарської продукції для подальшого визначення показників питомої ваги. Відповідно, розрахунки питомої ваги, як підстава для користування спеціальним режимом оподаткування були надані ним у відповідності до норм визначених Постановою Кабінету Міністрів України №23 від 21 січня 2009 року "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" зі змінами, внесеними згідно Постанови КМУ №87 від 11.02.2009р. та Постанови КМУ №648 від 01.07.2009р., зокрема пунктам №9 та №10 Переліку видів діяльності, на які поширюються норми ст..8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".
Представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що відповідно до пункту 8-1.7., ст..8 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником. Згідно з товарною номенклатурою, лісові ресурси не є окремою позицією в УКТ ЗЕД і не можуть класифікуватися як сільськогосподарські товари. При цьому, окремі продукти, що отримуються внаслідок життєдіяльності лісових ресурсів та їх обробки та переробки класифікуються за окремими позиціями УКТ ЗЕД та відносяться як до груп 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", так і до інших груп. Так, до групи 06 під кодом 0602904100 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України" відносяться "дерева лісові" та "інші". При цьому, відповідач просить суд врахувати, що у Примітці до групи 06 визначено, що за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної пропозиції 0601, до цієї групи належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів , що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей. Отже, як вважає відповідач, всі інші види діяльності та продукція, що одержується суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальному порядку.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, зареєстрований 26.07.2000р. Недригайлівською райдержадміністрацією, свідоцтво про державну реєстрацію від 26.07.2000р. №16181200000000195. ( том 1 а.с.19), та з 04.02.2009р. перебуває на спеціальному режимі оподаткування податком на додану вартість, що підтверджується відповідним свідоцтвом від 04.02.2009р. №100166174 ( том 1 а.с.37).
Для отримання відповідного Свідоцтва, позивачем у заяві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість на 2009 рік , позивачем було зазначено, що питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) 99,91 відсотків вартості всіх товарів (послуг). Обсяг поставок за даними підприємства , що підпадають під дію спеціального режиму оподаткування становить 1257,0 тис. грн.. протягом останніх 12 місяців, поставки інших товарів (послуг) 1,1 тис. грн.. , загальний обсяг всіх поставок за попередні дванадцять послідовних звітних податкових періодів сукупно (січень - грудень 2008 року) - 1258, 1 тис. грн..
На підставі направлення від 06.04.2010р. №204 Роменською МДПІ була проведена планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та валютного законодавства за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.
За результатами перевірки відповідачем складений акт №254/2301/23637214 від 22.04.2010р. (том 1 а.с.20- 35), з якого вбачається, що позивачем до сільськогосподарських товарів (послуг) віднесено: продукція лісового господарства: пиловник, дуб, клен, т/л порід, хвойних мяколистяних, дрова всіх порід, техсировина ; переробка лісо продукції: пилозаготовки, дошка всіх видів, відходи переробки, столярні вироби із продукції власної деревини.
Також, в ході перевірки було встановлено, що в 2008 році згідно вантажно-митних декларацій ДП "Недригайлівський агролісгосп" поставлялися на експорт лісоматеріали розпиляні (заготовки). Обсяг експорту склав 716,562 тис.грн., або 57%загального обсягу поставок (1258,1 тис. грн.).
За наслідками проведеної перевірки з питання правомірного користування спеціальним режимом оподаткування у сфері лісового господарства, відповідачем було встановлено, що підприємство невірно визначило питому вагу вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у поданих до податкового органу "Розрахунках питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг)". В результаті цього, позивачем було неправомірно занижено податкове зобов'язання по податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 77 880 грн., в тому числі за січень 2009 року - 6045, за лютий - 6366 грн., за березень - 10914 грн. за квітень - 3510, за травень - 5143 грн., за червень - 35550, за липень - 8481, за серпень - 13 907 грн., за вересень - 7017, за жовтень 7885 грн. за листопад - 2646 грн., за грудень 2009 року - на суму 2416 грн.
Вищезазначені висновки були зроблені відповідачем з посиланням на п.8-1.11 ст..8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" яким визначено, що якщо суб'єкт спеціального режиму оподаткування поставляє протягом попередніх двадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно несільськогосподарські товари (послуги) питома вага яких перевищує 25 відсотків від вартості всіх поставлених товарів (послуг), то :
а) на таке підприємство не поширюється спеціальний режим оподаткування, встановлений цією статтею. Таке підприємство зобов'язано визначити податкове зобов'язання з цього податку за наслідками звітного періоду, в якому було допущено таке перевищення , і сплатити до бюджету в загальному порядку".
Крім цього, відповідач посилається на пункт 8-1.7 ст.8 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідно до якого сільськогосподарськими товарами вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Підпунктом 8-1.15.7 пункту 8-1.15, ст..8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що виходячи з норм цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний Перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті. Даний Перелік видів діяльності, затверджений Постановою КМУ від 21.01.2009р. №23 "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України від 03.04.1997р. №168/97 - ВР "Про податок на додану вартість".
Так, до групи 06 під кодом 0602904100 УКТ ЗЕД відносяться "дерева лісові" та "інші". Поряд з цим, у Примітці до групи 06 визначено, що "…за умови дотримання винятків, зазначених у другій частині назви товарної позиції 0601". До цієї позиції належать тільки живі дерева та рослини, включаючи розсаду овочів, що поставляються з парників, оранжерей чи розсадників для висадки чи для декоративних цілей.
З урахуванням викладеного, як зазначено відповідачем, всі інші види діяльності та продукція, яка одержується суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері лісового господарства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загально визначеному порядку. Зазначене стало підставою для прийняття 21 червня 2010 року податковим органом податкового повідомлення-рішення №0000042310/1, яким визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податок на додану вартість в розмірі 116 820 грн. 00 коп., у тому числі : за основним платежем - 77 880 грн. 00 коп. , за штрафними санкціями - 38 940 грн. 00 коп. ( том 1 а.с. 36).
Суд вважає висновки відповідача помилковими, а прийняте на їх підставі податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на таке.
Як вбачається з розділу 3 Статуту позивача ( том 1 а.с.10-17) предметом діяльності дочірнього підприємства є спеціалізоване ведення лісового господарства у районі, основними видами господарської діяльності є лісо виробнича та лісопереробна, надання послуг, пов'язаних з лісовим господарством, сільськогосподарська та переробна та інша діяльність не заборонена законом.
Довідкою №283151 з ЄДРПОУ ( том 1 а.с. 19) підтверджується, що види діяльності позивача за КВЕД наступні: Надання послуг у лісовому господарстві (02.02.0), Лісівництво та лісозаготівлі (20.10.1), лісопильне та стругальне виробництво, просочування деревини (20.10.0), мисливство (01.50.0), і т.і.
Згідно ст.8-1.1 Закону України „Про податок на додану вартість" резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.
На підставі ст.8-1.6. ЗУ „Про податок на додану вартість" сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Відповідно до ст.8-1.7. вищевказаного закону сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УТК ЗЕД згідно із Законом України "Про митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.
Виходячи з аналізу вказаних норм, суд приходить до висновку, що відповідно до пункту 8-1.7 ЗУ "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, які вирощуються (заготовляються) суб'єктом спеціального режиму, а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку та зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД Закону України "Про Митний тариф України".
Відповідно до цього Закону, продукція лісогосподарських підприємств відноситься до групи 06 УКТ ЗЕД (живі дерева та інші рослини) розділу ІІ "Продукція рослинного походження".
Пунктом 8-1.15.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовляється) безпосередньо платником податку (крім придбання їх в інших осіб).
Основним видом діяльності позивача за КВЕД є лісівництво та лісозаготівля (02.01.1).
Пунктом 8-1.15.7 зазначеного Закону передбачено, що виходячи з цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.09 р. № 23 "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено перелік відповідно до кодів видів економічної діяльності (КВЕД), відповідно до п. 9 (лісівництво і лісозаготівлі - КВЕД 02.01.1) та відповідно до п. 15 (надання послуг у лісовому господарстві - КВЕД 02.02.0) яких, агролісогосподарські підприємства підпадають під дію ст.8-1 ЗУ "Про податок на додану вартість" .
Продукти обробки (переробки) таких товарів (групи 1 - 24) - поставлений товар "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 "дерева лісові".
Позивач відповідно до пунктів 8-1.1 та 8-1.6 ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" провадить підприємницьку діяльність у сфері лісового господарства і його діяльність відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті тому є всі підстави для обрання позивачем спеціального режиму оподаткування.
Аналізуючи вищезазначені нормативні акти, суд визнає, що товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" є продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові", а отже є сільськогосподарськими товарами відповідно до вимог пункту 8-1.7 ст. 81 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки, як це передбачено згаданою нормою, товар "дерева лісові", вирощені безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблені, в результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продуктом переробки товару групи 06 код 0602 90 41 00 назва "дерева лісові" є товари які не можливо віднести до інших товарних груп окрім 44.
Вищезазначений Закон прямо не вказує, що сільськогосподарськими є продукти групи 44 УКТ ЗЕД - "деревина і вироби з дерева", але називає їх, за умови поставки таких продуктів, саме виробником - лісокористувачем.
Згідно п. 2.15 ст. 2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).
Таким чином, група 44 УКТ ЗЕД належить до сільськогосподарських товарів у разі поставки її саме виробником - лісокористувачем.
На підставі викладеного суд визнає, що відповідачем не доведено існування як на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення так і на день розгляду судом справи обґрунтованих підстав для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а також визнавати дії позивача порушенням податкового законодавства та нараховувати за них штрафні (фінансові) санкції.
На підставі ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути за рахунок державного бюджету понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 03 грн. 40 коп. ( том1 а.с. 3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Недригайлівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Недригайлівський агролісгосп" до Роменської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області від 21.06.2010 року №0000042310/1 про визначення податкового зобов"язання Недригайлівському дочірньому агролісогосподарському підприємству "Недригайлівський агролісгосп" з податку на додану вартість у розмірі 116820 ( сто шістнадцять тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Недригайлівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Недригайлівський агролісгосп" 03грн.40 коп. в рахунок повернення судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 27 червня 2014 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах