Постанова № 39526145, 23.06.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2014
Номер справи
822/2099/14
Номер документу
39526145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2099/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіПольового О.Л. при секретаріКозельській А.В. за участі:представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державного підприємства "Новатор" до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ДП "Новатор" звернулося з позовом до ДПІ у м. Хмельницькому про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 16.05.2014 року № 0004942205, № 0004982205 та № 0004992205.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що працівниками податкової інспекції проведено позапланову виїзну документальну перевірку з питань підтвердження господарських відносин з ТОВ "Баріон" за період з 01.06.2012 року по 31.05.2013 року, з ТОВ "Промелектроніка" за період з 01.06.2013 року по 31.07.2013 року, їх реальності та повноти відображення в обліку, за результатами якої складено акт № 1629/22-25-22-05/22987900 від 25.04.2014 року та винесено податкові повідомлення-рішення від 16.05.2014 року № 0004942205, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 19 514 грн., з яких 13 009 грн. основного платежу та 6 505 грн. штрафних санкцій, № 0004982205, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень-грудень 2012 року, січень, лютий, травень-липень 2013 року на загальну суму 360 110 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 180 055 грн., № 0004992205, яким зменшено від'ємне значення податку на додану вартість за липень 2013 року на суму 85 223 грн.

В результаті проведеної перевірки виявлено порушення п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.3, абз. "а" п. 200.4 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, що призвело до: заниження суми податку на додану вартість за перевіряємий період в розмірі 13 009 грн., завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у періоді, що перевірявся, на суму 360 110 грн., а також завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2013 року в розмірі 85 223 грн.

З прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями не погоджується та вказує, що між ним та перевіряємими контрагентами укладались договори купівлі-продажу товарів, згідно умов яких контрагенти зобов'язуються надати послуги по доставці товару а позивач прийняти та оплатити їх. Вказує, що ним отримано та оплачено доставлені контрагентами товари, які в подальшому оприбутковані та використані у його господарській діяльності. Факт здійснення фінансових операцій, вчинених на виконання умов укладених договорів, а також факт проведення даних операцій по бухгалтерському та податковому обліку підтверджується відповідними накладними, видатковими, податковими та товарно-транспортними накладними, прибутковими ордерами, рахунками-фактурами, платіжними дорученнями. В зв'язку з цим просить визнати протиправними та скасувати оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, подали заперечення проти позову, в якому вказують, що при дослідженні взаємовідносин позивача з контрагентами встановлено порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ, завищення суми від'ємного значення та, відповідно, завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у періоді, що перевірявся. Зазначають, що наявність у позивача документів, які відповідно до Податкового кодексу України є необхідними для формування податкового кредиту, не є безумовною підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту в зв'язку з тим, що відомості, які в них містяться, не відповідають дійсності, їх неможливо ідентифікувати як такі, що призначені для використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства, наведена в них інформація є суперечливою, дані документи складені з порушенням вимог податкового законодавства.

Вважають прийняті податкові повідомлення-рішення правомірними та просять відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що працівниками ДПІ у м. Хмельницькому проведено позапланову виїзну документальну перевірку з питань підтвердження господарських відносин з ТОВ "Баріон" за період з 01.06.2012 року по 31.05.2013 року, з ТОВ "Промелектроніка" за період з 01.06.2013 року по 31.07.2013 року, їх реальності та повноти відображення в обліку. В результаті проведених перевірок виявлено порушення позивачем п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.3, абз. "а" п. 200.4 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, які полягають у заниженні суми податку на додану вартість за перевіряємий період в розмірі 13 009 грн., завищенні суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у періоді, що перевірявся, на суму 360 110 грн., а також завищенні від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2013 року в розмірі 85 223 грн. На підставі виявлених порушень складено акт № 1629/22-25-22-05/22987900 від 25.04.2014 року та винесено податкові повідомлення-рішення від 16.05.2014 року № 0004942205, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 19 514 грн., з яких 13 009 грн. основного платежу та 6 505 грн. штрафних санкцій, № 0004982205, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень-грудень 2012 року, січень, лютий, травень-липень 2013 року на загальну суму 360 110 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 180 055 грн., № 0004992205, яким зменшено від'ємне значення податку на додану вартість за липень 2013 року на суму 85 223 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем та контрагентами укладались договори поставок товарів, а саме: ТОВ "Баріон" - договір купівлі-продажу № 1 від 03.01.2012 року про поставку комплектуючих електрорадіоелементів; ТОВ "Промелектроніка" - договір купівлі-продажу № 37 від 01.02.2013 року про поставку комплектуючих електрорадіоелементів.

Згідно умов укладених договорів вказані підприємства зобов'язуються поставити комплектуючі електрорадіокомпоненти, а позивач прийняти та оплатити їх відповідно до рахунків-фактур, які є невід'ємними частинами даних договорів.

Факти поставки, оплати та оприбуткування товарів за вказаними договорами підтверджуються накладними, видатковими, податковими та товарно-транспортними накладними, прибутковими ордерами, рахунками-фактурами, платіжними дорученнями, копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п. 1.2 п.1, п.п. 2.1 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, згідно положень яких первинні документи - письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.

Згідно п. 2.4 Положення первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ; назва документа (форми); код форми; дата і місце складання; зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі); посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Дія контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Досліджуючи надані позивачем первинні документи встановлено, що останні містять всі необхідні реквізити, наявність яких є необхідною умовою при їх складанні. Крім того, копії платіжних доручень, згідно яких відбувались розрахунки за отримані товари (послуги), містять відмітки про проведення даних платежів через банківську установу.

Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Пунктом 198.2 даної статті встановлено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ст. 198).

Згідно п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними.

Форма та порядок заповнення податкової накладної передбачені ст. 201 ПК України, відповідно до п. 201.1 якої платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, перелік яких наведений у даному пункті.

Згідно п. 201.4 ст. 201 ПК України податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця.

Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця (п. 201.6 ст. 201).

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Як передбачено п.п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно абз. "а" п. 200.4 ст. 200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.

Отже, Податковим кодексом України визначено, що нарахування податкового кредиту здійснюється на підставі податкової накладної, яка сама по собі є достатньою підставою для нарахування податкового кредиту за умови її відповідності вимогам законодавства.

На основі отриманих податкових накладних, суми ПДВ включені позивачем до складу податкового кредиту та відображені в деклараціях по податку на додану вартість за відповідні періоди.

Чинним законодавством України на учасників цивільно-правових відносин, які є платниками податків, не покладено обов'язку та не визначено право перевірки відповідності законодавству статусу контрагентів, в т.ч. перебування за місцезнаходженням, та дотримання ними вимог податкового законодавства. Кожен платник податку несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів. Статтею 198 ПК України не встановлено обмежень по включенню до складу податкового кредиту сум ПДВ по товарах, послугах отриманих від продавця, в разі порушення ним умов податкового законодавства, за умови, що такий продавець зареєстрований платником податку на додану вартість, за наявності належним чином оформлених податкових накладних, та за наявності фактичного здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг).

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем не доведено своїх висновків про порушення позивачем п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.3, абз. "а" п. 200.4 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, вони є необґрунтованими та такими, що не підтверджуються матеріалами справи, податкові повідомлення-рішення від 16.05.2014 року № 0004942205, № 0004982205 та № 0004992205 не відповідають дійсним обставинам справи та прийняті з порушенням норм чинного податкового законодавства, в зв'язку з чим підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Хмельницькому від 16.05.2014 року форми "В1" № 0004982205, форми "В4" № 0004992205, форми "Р" № 0004942205.

Стягнути судові витрати у сумі 487 грн. 20 коп. на користь державного підприємства "Новатор" шляхом їх безспірного списання із рахунку державної податкової інспекції у м. Хмельницькому.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 01 липня 2014 року

Суддя/підпис/О.Л. Польовий"Згідно з оригіналом" Суддя О.Л. Польовий