КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/4687/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
19 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом Сокиринського професійного аграрного ліцею Чернігівської області до Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Сокиринський професійний аграрний ліцей Чернігівської області звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області про визнання незаконними дій щодо призупинення видатків по договору від 18.11.2013 р. №18, визнання протиправним та скасування рішення щодо призупинення видатків по вказаному договору, та зобов'язання здійснити відповідні розрахунки по вказаному договору.
Згідно заяви про уточнення позовних вимог позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо несвоєчасного розрахунку згідно договору від 18.11.2013 р. №18 та платіжних доручень від 03.12.2013 р. №760, від 09.12.2013 р. №759, та зобов'язання відповідача здійснити розрахунки за таким договором.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року позов задоволено частково, визнано протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області щодо несвоєчасного розрахунку згідно договору купівлі-продажу вугілля від 18.11.2013 р. №18, згідно платіжних доручень від 03.12.2013 р. №760, від 09.12.2013 р. №759. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області подало апеляційну скаргу, в якій просить її в частині задоволенні позову скасувати та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, 03.01.2013 р. між Управлінням Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області та Сокиринським професійним аграрним ліцеєм Чернігівської області укладено договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування №15, за умовами якого відповідач відкриває позивачу бюджетні та не бюджетні рахунки відповідно до бюджетних призначень та даних мережі, здійснює його розрахунково-касове обслуговування відповідно до вимог законодавства України та умов цього договору.
Згідно підпункту 2.3.2 п. 2.3 договору Казначейство зобов'язується своєчасно здійснювати розрахункові операції за дорученням клієнта.
Для здійснення розрахунків за договором купівлі-продажу №18 від 18.11.2013 р., укладеного між позивачем і ПП «ПІК-ІНВЕСТ», відповідно до рахунку від 02.12.2013 р. №СФ-0000126, накладної №РН-0000126 від 02.12.2013 р., Сокиринським професійним аграрним ліцеєм Чернігівської області 04.12.2013 р. було надано відповідачу платіжне доручення від 03.12.2013 р. №760 на суму 10 000,00 грн. (за коштами спеціального фонду бюджету) та 09.12.2013 р. - платіжне доручення від 09.12.2013 р. №759 на суму 421 200,00 грн. (за коштами загального фонду бюджету), які відповідачем прийняті на виконання 04.12.2013 р. та 09.12.2013 р., що відповідачем не заперечується.
Сокиринським професійним аграрним ліцеєм Чернігівської області 13.12.2013 р. на адресу відповідача направлено запит №682 про надання відповіді щодо причин призупинення фінансових операцій по договору №18 від 18.11.2013 р.
Листом від 13.12.2013 р. №03-24/1616 Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області повідомило позивача про те, що проведення розрахунків по вказаному договору припинено.
Вказане рішення прийнято на підставі листа Державної казначейської служби України від 29.11.2013 р. №23-10/722-30636 «Щодо призупинення видатків» для загального інформування і вжиття необхідних заходів щодо перенесення здійснення видатків за договором купівлі-продажу вугілля №18 від 18.11.2013 р. на строк до прийняття рішення за скаргою та копії рішення постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від 21.11.2013 р. №1879-р/пк-ск. «Щодо призупинення видатків» за договором купівлі-продажу вугілля №18 від 18.11.2013 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Згідно ст. 49 цього Кодексу розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 10.1 наказу Міністерства фінансів України від 23.08.2012 р. №938 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 р. за №1569/21881, встановлено, що органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.
Згідно пункту 10.3 цього Порядку платіжні доручення подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22.
Відповідно до пункту 10.7 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів платіжне доручення не приймається до виконання у разі, зокрема надходження до органів Казначейства відповідного рішення органу оскарження за результатами розгляду скарги щодо порушення законодавства у сфері державних закупівель та/або копії рішення суду про визнання результатів процедури закупівлі недійсними, яке набрало законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.11.2013 р. постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель прийнято рішення про прийняття до розгляду скарги малого приватного підприємства фірма «ЛАДО» від 13.11.2013 р. щодо порушення позивачем порядку проведення процедури закупівлі.
При цьому, відповідачем 09.12.2013 р. отримана лише інформація щодо розгляду скарги про порушення законодавства у сфері закупівель стосовно позивача, а не рішення за результатами розгляду такої скарги. Доказів отримання рішення за результатами розгляду такої скарги відповідачем суду не надано.
Платіжне доручення №760 від 03.12.2013 р. прийнято відповідачем 04.12.2013 р., платіжне доручення №759 від 09.12.2013 р. прийнято відповідачем 09.12.2013 р., про що свідчить відмітка на дорученні.
Згідно пункту 10.7 зазначеного Порядку, платіжне доручення не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло. На зворотному боці платіжного доручення, не прийнятого у зв'язку з причинами, зазначеними у підпунктах «а», «д»-«ж», зазначаються причини повернення без виконання та дата його повернення за підписами керівника структурного підрозділу (заступника керівника структурного підрозділу) і виконавця.
Відповідачем не надано суду доказів щодо не прийняття до виконання таких платіжних доручень із зазначенням причин повернення без виконання та дати його повернення.
Таким чином, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності дій щодо не здійснення розрахунків за платіжними дорученнями №760 від 03.12.2013 р. та №759 від 09.12.2013 р., а тому такі дії є протиправними.
Однак, вимоги позивача про зобов'язання здійснити розрахунки згідно договору купівлі-продажу вугілля від 18.11.2013 р. №18, не підлягають задоволенню оскільки 14.01.2014 р. вказані платіжні доручення були повернені позивачу без виконання, у зв'язку з закінченням бюджетного року, а згідно ч. 12 ст. 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову частково, а тому апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Срібнянському районі Чернігівської області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.