Справа № 407/171/14-а
6-а/407/9/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2014 року суддя Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області Філіпенко Л.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за заявою представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
Представник ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_2 звернувся 27 травня 2014 року до суду із заявою в порядку ст. 267 КАС України до управління Пенсійного Фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області ( далі УПФУ) про визнання дій противоправними, зобов'язання певні дії, у якої він посилається на те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканець м. Антрацит, позивач по адміністративної справі № 407/171/14-а, є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом війни 2 групи від захворювання, пов'язаного із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, знаходиться на обліку та отримує пенсію через. Постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року постановлено: зобов'язати УПФУ провести перерахунок та виплату з 17 липня 2013 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року, виходячи із його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої відкритим акціонерним товариством "Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962" ( далі ВАТ "АТП № 10962").
В постанові суду зазначено наступне:
"Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року встановлений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно п. 1 Порядку цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати;
Відповідно до п. 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період."
УПФУ на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 08 квітня 2014 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії, розмір якої на його думку не відповідає судовому рішенню та Постанови КМУ№ 1210, тому 07 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача, в якій зазначив на конкретні порушення, вчинені відповідачем під час виконання судового рішення та виказав вимогу про усунення допущених порушень його прав.
Листом від 16 травня 2014 року № 68/ІІІ-2 відповідач надав роз'яснення порядку проведеного заявнику перерахунку пенсії, який не збігається із порядком нарахування пенсії, який встановлений Постановою КМУ № 1210 та який був визначений також постановою Антрацитівського міськрайонного суду від 06 лютого 2014 року, у рамках виконання якої і подається ця заява. Як вбачається з цієї відповіді, при обчисленні заявнику пенсії відповідачем ним було узято до розрахунку заробітну плату у сумі 367,71 крб. згідно довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої ВАТ "АТП № 10962".
Розмір пенсії обчислено відповідачем при коефіцієнті заробітної плати 2,37430 (368 : 22 х 25,4 : 179) визначеного за період роботи в зоні відчуження з 01.07.1986р. по 22.07.1986р.
Тобто відповідач вказану в довідці суму в 367,71 крб. узяв як суму заробітної плати за 22 робочих дні, поділив цю суму на цю кількість днів та помножив на кількість днів 25,4, як на його думку вказано в п. 4 Порядку № 1210.
Такі дії, на думку ОСОБА_1, є протиправними, є викривленням як положень закону, так і встановлених судовим рішенням обставин. Невірне застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 призвело до невиконання судового рішення та порушень прав заявника. Таким чином ОСОБА_1 вважає, що дії відповідача по виконанню судового рішення є протиправними та такими, що суттєво порушують його права, захист яких відбувся шляхом постановляння судом рішення, що набуло законної сили та належить до безумовного виконання згідно законодавства України. Захист цих прав можливий в спосіб визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити дії по проведення перерахунку пенсії згідно вимог Постанови КМУ № 1210 у визначеному цією Постановою КМУ Порядку.
Тому адвокат ОСОБА_2 просить суд
- визнати протиправними дії УПФУ по проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року в порядку, зазначеним у роз'ясненнях цього суб'єкту владних повноважень № 68/ІІІ-2 від 16 травня 2014 року.
- зобов'язати УПФУ при виконанні постанови Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року, під час проведення перерахунку з 17 липня 2013 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року, виходячи із його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої ВАТ "АТП № 10962", застосувати п. 4 "Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановленого цією Постановою КМУ, із наступного розрахунку: коефіцієнт заробітної плати, обчислений із заробітної плати розміром 183,86 крб. за три дні роботи в зоні відчуження в червні 1986 року, який складає: 8,6965 (183,86 крб. : 3 дні х 25,4 : 179), де 179 крб. - середня заробітна плата в галузях національної економіки в 1986 році; заробіток для обчислення пенсії становить 8077,40 грн. (928,81 грн. х 8,6965), де 928,81 грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік; розмір основної пенсії з урахуванням фактичних збитків становить 6058,05 (8077,40 грн. х 75%), де 75% процент втрати працездатності.
- зобов'язати УПФУ в місячний строк після набрання законної сили цієї постанови подати до суду письмовий звіт про її виконання.
- повідомити УПФУ, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від 10 до 30 мінімальних заробітних плат.
На адресу суду надiйшли заперечення УПФУ проти заяви, у яких він вказує, що заперечує проти позову з наступних підстав.
Згідно з п. 7 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за у мови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці). Обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Копії первинних документів в обов'язковому порядку додаються до довідки про заробітну плату. Підставою для проведення розрахунку заробітної плати в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривапасть роботи безпосередньо в зоні відчуження. Згідно довідки від 21 липня 1986 року № 69, яку видано військовою частиною № 61753, в якій ОСОБА_1 проходив військові збори з 13 червня 1986 року по 22 липня 1986 року, частина дислокувалась в м. Корогод - зона відчуження з 13 червня 1986 року по 22 липня 1986 року, та за ним зберігався за місцем роботи середній заробіток і за весь період належало виплатити за місцем постійної роботи 100% тарифної ставки. Згідно довідки з Міноборони № 51/697 від 15 лютого 1995 року ОСОБА_1 фактично виконував роботи в 3 зоні небезпеки в червні 1986р. - 3 дні, в липні 1986р. - 6 днів. Оскільки він знаходився в зоні небезпеки з 13.06.1986р. по 30.06.1986р. (18 днів), з 01.07.1986р. по 22.07.1986р. (22 дні) при обчисленні розміру пенсії застосовано заробітну плату за липень 1986р. в сумі 367,71 крб. та доведено до повного місяця. Також звертає увагу' суду на той факт, що згідно особового рахунку по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_1 в липні 1986 року саме підприємством було нараховано заробітну плату за 18 днів червня та 22 дні липня. Проведення перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період з 3 по 30червня 1986 року призведе до зменшення розміру пенсії. Виходячи із викладених фактів та наведених нормативно-правових актів, вважає, що УПФУпри перерахунку пенсії ОСОБА_1 діяло відповідно до закону. Тому просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог, розглянути справу за відсутністю представника відповідача (а.с.27).
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їх присутствія (а.с. 25,27), тому 17 червня 2014 року постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження 25 червня 2014 року(а.с. 32).
Відповідно до ч. 9 ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Частиною 10 цієї статті встановлено, що у разі наявності підстав для задоволення заяви суд ухвалює одну із постанов, що передбачені частиною другою статті 162 цього Кодексу.
Суд, дослідивши докази у їх сукупності та оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, що базується на засадах відносності та припустимості доказів, доходить висновку вважати заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, і не оспаривается сторонами, що дійсно постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року постановлено: зобов'язати УПФУ провести перерахунок та виплату з 17 липня 2013 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року, виходячи із його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої відкритим акціонерним товариством "Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962" (а.с.6-10, 11-13).
Як свідчить довідка № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, видана ВАТ «АТП № 10962", кількість днів праці заявника в зоні відчуження в червні 1986 року складає 3 дні, а кількість днів його праці в зоні відчуження в липні 1986 року склала 6 дні (а не 22, як визначив відповідач). При чому заробітна плата за ці 3 дні червня склала 183,86 крб, а за 6 днів праці в липні склала 367,71 крб. (а не за 22 дні, визначених самим відповідачем).
Заявник виказував відповідачу бажання обчислити його пенсію із заробітку в зоні відчуження в одному з неповно відпрацьованих в зоні відчуження місяців: червні 1986 року, як найбільш для нього вигідного.
Виходячи з вищевказаної Постанови КМУ № 1210, і саме такий порядок розрахунку його пенсії постановив здійснити суд, рішення якого відповідачем фактично не виконано, розрахунок пенсії ОСОБА_1 повинен виглядати таким чином: 183,86 крб : 3 дні х 25,4 дні = 1556,68 крб - заробітна плата, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження, для нарахування пенсії згідно п.п. 4 п. 3 Постанови № 1210.
Далі, згідно п. 9 цієї же Постанови розмір його пенсії повинен складати:
1556,68 крб : 179 крб (середня заробітна плата в галузях національної економіки в 1986 році) = 8,6965 - коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії.
928,81 (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік) х 8,6965 = 8077,40 - заробіток для обчислення пенсії.
Розрахунок розміру пенсії заявника з урахуванням фактичних збитків:
6058,05 грн (8077,40 грн х 75%) - основний розмір пенсії (без урахування надбавок на підвищень, належних за законом).
Фактично заявнику нараховане суму основної пенсії 1653,95250 грн., що не відповідає вимогам Постанови КМУ № 1210 і є невиконанням судового рішення по перерахунку його пенсії на підставі цієї Постанови КМУ.
Таким чином дії відповідача по виконанню судового рішення дійсно є протиправними та такими, що суттєво порушують права заявника, захист яких відбувся шляхом постановляння судом рішення, що набуло законної сили та належить до безумовного виконання згідно законодавства України.
Захист цих прав можливий в спосіб визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити дії по проведення перерахунку пенсії згідно вимог Постанови КМУ № 1210 у визначеному цією Постановою КМУ Порядку.
Тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2
Керуючись ст.267 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Задовольнити заяву представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області по проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року в порядку, зазначеним у роз'ясненнях цього суб'єкту владних повноважень № 68/ІІІ-2 від 16 травня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області при виконанні постанови Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2014 року, під час проведення перерахунку з 17 липня 2013 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року, виходячи із його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої ВАТ "Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962", застосувати п. 4 "Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановленого цією Постановою КМУ, із наступного розрахунку: коефіцієнт заробітної плати, обчислений із заробітної плати розміром 183,86 крб за три дні роботи в зоні відчуження в червні 1986 року, який складає: 8,6965 (183,86 крб : 3 дні х 25,4 : 179), де 179 крб - середня заробітна плата в галузях національної економіки в 1986 році; заробіток для обчислення пенсії становить 8077,40 грн (928,81 грн х 8,6965), де 928,81 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік; розмір основної пенсії з урахуванням фактичних збитків становить 6058,05 (8077,40 грн х 75%), де 75% процент втрати працездатності.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області в місячний строк після набрання законної сили цієї постанови подати до суду письмовий звіт про її виконання.
Повідомити Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від 10 до 30 мінімальних заробітних плат.
Апеляційна скарга на постанову суду подається через Антрацитівський міськрайонний суд до Донецького адміністративного апеляційного суду шляхом подачі її протягом десяти днів з дня проголошення, а відсутнім у судовому засідання особами протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Антрацитівского
міськрайонного суду Л. П. Філіпенко