Постанова № 39493766, 03.06.2014, Ханжонківський районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Совєтський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
269/1831/14-а
Номер документу
39493766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

269/1831/14-а

№ 2-а/269/62/2014

П О С Т А Н О В А

іменем України

30 травня 2014 року. Совєтський районний суд м.Макіївки Донецької області у складі

головуючого: судді Апалькової О.М.

при секретарі Курепіній М.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської Ради в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду 13.05.2014 року із позовною заявою про визнання неправомірними дії відповідача у відмові в проведенні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язання відповідача, як суб'єкта владних повноважень, нарахувати та сплатити недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, за період з листопада 2012 року, з урахуванням фактично виплачених сум ( з урахуванням уточнень позовних вимог під час розгляду справи).

В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є матір'ю дітей - сина, ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

Вважає, що відповідач всупереч вимог ст. 46 Конституції України та статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не доплатив їй допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, починаючи з листопада 2012 року. Виплати повинні складати розмір прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років. Просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку та виплаті недоплачених сум допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку та зобов'язати зробити перерахунок та виплатити недоплачені суми з урахуванням фактично виплачених сум, а також стягнути на її користь витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08грн.

Позивач,ОСОБА_1 до суду не з'явилася хоча належним чином повідомлена про день та час слухання справи,надала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність.

Представник відповідача до суду не з'явився хоча належним чином повідомлений про день та час слухання справи,надав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, проти позову заперечував в обґрунтування чого надав суду заперечення проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні встановлено.

Позивач згідно свідоцтв про народження є матір'ю малолітніх синів, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 12.11.2012 року та отримує грошову допомогу як незастрахована особа на одну особу розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює відповідач.

Позивач зверталася до відповідача із заявами про проведення перерахунку сум допомоги по догляду за дітьми, але як вбачається з відповіді відповідача (а.с. 12) у проведенні такого перерахунку їй було відмовлено.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Спору про право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку між сторонами немає, але є спір щодо дій відповідача у виплаті зазначеної допомоги у розмірі, не передбаченому законом.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що прийняттям нових законів або внесенням змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХП «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими Законами, зокрема положеннями статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку зтимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Законів України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункту 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Пунктом 2 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», азі січня 2009 року статті 13,15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Проте, ст.. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні відносини і у 2010 році ст.. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

У зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 роках допомога при народженні та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася та виплачувалася у відповідності до п. 22 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Така ж правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України № З-рп/2012 від 25.01.2012 року суддя не може прийняти до уваги при вирішенні даного спору, оскільки саме зазначеним рішенням визначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Проте, ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ані іншими Законами України не встановлювалось на 2011 рік, на 2012 рік та на 2013 рік інший, ніж у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не можуть. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Оскільки спір між позивачем і відповідачем виник щодо виплати допомоги особі,яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, суд вважає, що на правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді, поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 13.11.2013 року до13.05.2014 року, виходячи з розміру не менше прожиткового мінімуму для дітей до 6 років,тому позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі ст.162,163 КАС України суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 13.11.2013 року до13.05.2014 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Совєтської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу по догляду за дітьми, ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ними трирічного віку за період з 13.11.2013 року до 13.05.2014 року не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з місцевого бюджету м. Макіївки Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 36,54 грн.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Совєтський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О. М. Апалькова